zdrowie serca jest najważniejsze
Fot. pixabay.com/ Myriams-Fotos
Autor Klaudia Gaicka - 17 Czerwca 2020

Pilny apel kardiologów. Każdy powinien sięz nim zapoznać

Zdrowie jest najcenniejszym, co mamy. Nawet w czasach groźnej pandemii nie powinniśmy zapominać o innych dolegliwościach, które mogą nas dosięgnąć. Kardiolodzy apelują, aby nie czekać z wezwaniem pomocy.

Zdrowie jest najważniejsze. Niestety w dobie wzmożonej zachorowalności na COVID-19 wielu z nas zapomniało o innych poważnych schorzeniach. Lekarze apelują, aby przy niektórych objawach niezwłocznie kontaktować się ze specjalistą. Zwlekanie może poskutkować nie tylko utratą zdrowia, ale również życia.

Prawie 200 zarażonych w jednej kopalni. Nowe ognisko koronawirusaPrawie 200 zarażonych w jednej kopalni. Nowe ognisko koronawirusaCzytaj dalej

Zdrowie Polaków może poważnie ucierpieć. Kardiolodzy apelują

Jak podaje portal Rmf24.pl, podczas pandemii bardzo zmniejszyła się liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej. Przyczyny takiego stanu rzeczy eksperci dopatrują się w dwóch niedawnych zmiana. Wiele szpitali i oddziałów kardiologicznych zostało przekształcone w jednostki leczące zakażonych SARS-CoV-2. Dodatkowo wielu pacjentów nie wzywa medyków, ponieważ obawia się zostania zarażonym.

– Infekcja COVID-19 jest poważnym zagrożeniem zdrowotnym, ale zawał serca związany jest z o wiele większym, kilkukrotnie większym ryzykiem zgonu, szczególnie jeśli leczony jest za późno. Wielu pacjentów zwlekało i czasami niestety wciąż zwleka z wezwaniem pomocy medycznej – wyjaśnia profesor Jankowski.

Kardiolog zwraca uwagę, że ta sytuacja nie dotyczy jedynie naszego kraju, ale i innych dotkniętych pandemią. Całe szczęście, sytuacja powoli wraca do normy.

– Przez cały czas epidemii jako kardiolodzy wszyscy byliśmy w gotowości, gdy trzeba było pomagać w sytuacjach nagłych – dodaje lekarz.

Eksperci apelują do pacjentów, aby ci nie zwlekali z wezwaniem pomocy. Deklarują przygotowanie krajowych ośrodków do terapii, która nie zagraża bezpieczeństwu chorego.

– Liczba wykonywanych świadczeń jest wciąż mniejsza niż przed epidemią. Na szczęście jest większa niż w kwietniu. Podkreślam, że dzieje się tak na szczęście, bo choroby układu krążenia, w których nie powinno się opóźniać leczenia, bo będzie miało to konsekwencje w postaci większego ryzyka zawału serca. Wierzymy, że sytuacja w kolejnych tygodniach będzie wracać do normy – wyjaśnia profesor.

Dzisiaj grzeje: 1. Goście programu TVP nie wierzyli własnym uszom. Zaskakujące słowa dziennikarza stacji

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

Na początku Polskie i Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne wydało specjalne oświadczenie dotyczące terapii pacjentów w czasach pandemii koronawirusa.

– O 20 lat cofnął kardiologię drastyczny spadek liczby wykonywanych procedur – mówili.

Celem apelu jest przekonanie pacjentów, aby w razie niebezpieczeństwa od razu wzywali pomoc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilny komunikat mazowieckiej policji. Sytuacja jest poważna
  2. Dzieci jednak nie wrócą do szkół po wakacjach? "Obawiam się, że może nie być takie proste", niepokojące słowa wirusologa
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Wielki rywal Małysza ujawnił tajemnicę skrywaną przez lata. Kibice zaniemówili, Adam sam o niej nie wiedział

Następny artykuł