zdrowie: kolor upławów
unsplash.com/ humberto chavez
Autor Klaudia Gaicka - 18 Września 2020

Kolor upławów mówi wiele o zdrowiu. Niektóre wymagają natychmiastowej pomocy lekarza

Zdrowie kobiet wymaga szczególnej dbałości. Warto wiedzieć, jaka wydzielina z pochwy jest prawidłowa, a która oznacza, że już mamy do czynienia z upławami. Wiele kolorów upławów świadczy o tym, że mogą nam dolegać niebezpieczne choroby. Niektóre z nich wynikają z zakażeń drobnoustrojami.

Zdrowie kobiet wymaga nieco innej dbałości niż ta, którą stosują na co dzień mężczyźni. Wydzielina z pochwy nie jest niczym nieprawidłowym, o ile jej konsystencja, kolor i ilość nie odbiegają od norm. W przeciwnym wypadku mówimy już o upławach, które są sygnałem alarmowym.

Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonychRząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonychCzytaj dalej

Zdrowie kobiet. Kolor wydzieliny pochwy wiele mówi o stanie naszych dróg rodnych

Jak podaje portal Poradnikzdrowie.pl, Zmieniona barwa śluzu najczęściej świadczy o infekcji pochwy. Zdarza się jednak, że jest symptomem dużo poważniejszych chorób, jak np. nowotwór szyjki macicy.

Wydzielina z pochwy powinna być mlecznobiała lub przezroczysta, bezwonna i o konsystencji białka jaja kurzego. Niestety zdarza się również, że zachodzą w niej zmiany. Tego typu zaburzenia powinniśmy skonsultować z ginekologiem.

Biała wydzielina o konsystencji twarogu lub zsiadłego mleka, bez zapachu, wskazuje na infekcję grzybiczą. Najczęściej pacjentki skarżą się również na obrzęk i świąd pochwy. Dodatkowo można zaobserwować zaczerwienienie miejsc intymnych.

Szara wydzielina o nieprzyjemnym, rybim zapachu wskazuje na infekcję bakteryjną. Zwykle towarzyszy jej świąd i podrażnienie miejsc intymnych. Zdarza się, że choroba przebiega dodatkowo z zaczerwienieniem i obrzękiem.

Ropna, śluzowa wydzielina może świadczyć o zakażeniu chlamydią. Do najczęstszych objawów współistniejących zaliczamy: bóle okolicy lędźwiowej, pieczenie podczas oddawania moczu, krwawienia pomiędzy miesiączkami oraz ból w trakcie stosunku płciowego.

Żółtozielone, pieniste upławy, mające przy okazji ostry i nieprzyjemny zapach, są wskazaniem do diagnostyki w kierunku zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Pozostałe objawy to: bolesność, zaczerwienienie i obrzęk okolic intymnych.

Dzisiaj grzeje: 1. "To będzie matka afer, a wy wszyscy będziecie odpowiadać za to przed sądem". Kontrowersyjna ustawa w Sejmie
2.Matka nie otrzymała świadczenia na dziecko? Może dostać je ojciec, ale pod jednym warunkiem
3. Nowe odkrycie dotyczące koronawirusa. Naukowcy przebadali miliony próbek

Zielona wydzielina z pochwy o żółtym odcieniu może wskazywać na wystąpienie nadżerki. Zapach upławów jest nieprzyjemny, pacjentki dodatkowo skarżą się na pieczenie i swędzenie sromu. W zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się krwawienia kontaktowe, ból podczas stosunku, bóle brzucha lub plamienia międzymiesiączkowe.

Różowa wydzielina wskazuje na śladową obecność krwi. Przyczyną może być owulacja lub ciąża. Nie muszą nas niepokoić, o ile przy okazji nie występują inne nieprzyjemne objawy np. ból brzucha.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziś wzmożone kontrole w całej Polsce. Policja, straż i pogotowie będą sprawdzać Polaków, nie ma mowy o taryfie ulgowej
  2. Steffen Möller zabłysnął w "Europa da się lubić", nagle zapadł się pod ziemię. Wydało się, czym się dziś zajmuje
  3. Pasażer autobusu nie miał maseczki. Zasłonił usta czymś, co sprawiło, że jest o nim głośno na całym świecie [FOTO]
  4. GIS wydał bardzo ważne ostrzeżenie. Groźna bakteria wykryta w jedzeniu, absolutnie go nie spożywajcie
  5. Często boli cię lewa ręka? Uważaj, może być to objaw groźnej choroby
  6. Do obiadu, na przyjęcia i samodzielnie - marynowana w occie dynia sprawdzi się w każdej sytuacji, dawno nic lepszego nie jadłeś

Następny artykuł