Zdrowie: wpływ kwiatu buz
fot. pixabay.com/manfredrichter
Autor Barbara Bujar - 20 Maja 2020

Prozdrowotne właściwości kwiatu bzu. Kiedy go najlepiej zbierać?

Zdrowie wymaga pielęgnowania każdego dnia. Nie zawsze trzeba o nie dbać za pomocą leków i suplementów. Warto czasem skorzystać z innych rozwiązań. Jednym z nich jest lilak pospolity, znany jako bez, który ma wspaniałe właściwości

Zdrowie można wspomagać na wiele sposobów. W uwielbianym przez większość maju, jednym z najpiękniejszych miesięcy w roku, dni są już dłuższe i cieplejsze, a na łąkach, w parkach i ogrodach pięknie kwitną kwiaty. To właśnie wtedy możemy poczuć zapach kwitnącego bzu.

Lilak pospolity, potocznie zwany jako bez, to popularna ozdoba naszych domów i ogrodów. Znany jest ze swoich okazałych kwiatów i przyjemnego zapachu. Nie każdy wie, że oprócz funkcji dekoracyjnych może pełnić również funkcje lecznicze. Wystarczy zebrać w maju jego kwiaty, które po wysuszeniu pomogą nam w wielu dolegliwościach.

Monika zaginęła, kiedy była jeszcze niemowlakiem. Jej mama otrzymała porażający telefonMonika zaginęła, kiedy była jeszcze niemowlakiem. Jej mama otrzymała porażający telefonCzytaj dalej

Zdrowie dzięki suszonym kwiatom bzu

Kwiaty bzu najlepiej zebrać w maju i wysuszyć. Można to zrobić w rozgrzanym do ok. 40 stopni Celsjusza piekarniku. Tym sposobem kwiaty powinny być suche mniej więcej po godzinie. Tak przygotowany bez można włożyć do pojemnika i korzystać z niego przez cały rok.

Jako że bez znany jest przede wszystkim ze swojego zapachu, często wykorzystywany jest do produkcji olejków eterycznych. Stosowanie takich olejków bez wątpienia pomaga przy stresie i zdenerwowaniu. Odpoczynek po pracy lub ciężkim dniu przy zapachu lilaka ukoi nasze nerwy, pozwoli odetchnąć i poprawi samopoczucie.

Kolejnym produktem, do którego możemy wykorzystać kwiaty bzu, jest herbata, która pomoże nam w dolegliwościach trawiennych. Dzięki właściwościom hepatoochronnym, jakie zawiera lilak pospolity, picie herbaty z jego suszonych kwiatów wspomoże pracę naszej wątroby. Herbatę należy zrobić z łyżki suszonych kwiatów, zalać wrzątkiem i poczekać parę minut do zaparzenia. Przyda się ona przede wszystkim osobom, które stosują niezdrową dietę.

Jak podaje portal abczdrowie.pl, przygotowany przez nas ciepły napój idealnie sprawdzi się również w okresie przeziębień. Z dodatkiem miodu albo suszonej lipy będzie doskonałym rozwiązaniem na chłodne jesienne wieczory lub wiosenne infekcje. Herbatę można posłodzić także cukrem.

Dzisiaj grzeje: 1. Łukasz Szumowski przekazał najnowsze informacje. Poważne zmiany od 1 czerwca

2. Tuż przed porodem Małgorzata Rozenek dostała powalającą wiadomość. Nie mogła powstrzymać swojej reakcji

Napar z kwiatów bzu sprawdzi się również w postaci okładów. Złagodzi bóle stawów i bóle reumatyczne. Zastosowany do przemywania ran, pomoże im w szybszym zagojeniu się i wpłynie na regenerację organizmu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dostaniesz od Biedronki wielkie pieniądze, a w twojej kuchni pojawi się kapitalny sprzęt. Wystarczy zrobić 1 rzecz
  2. Nie żyją 3-letnie bliźniaczki, mama nie mogła nic zrobić. ”Trzymały się za rączki”
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Janów Podlaski po głośnej kontroli. O "zbrodni na zwierzętach" mówi cała Polska, interweniował sam minister

Następny artykuł