Zdrowie zależy od wielu niepozornych czynników, takich jak czas spędzany na Facebooku
unsplash_Sara Kurfeß
Autor Aneta Młodawska - 21 Marca 2020

Jak częste korzystanie z mediów społecznościowych wpływa na naszą psychikę? Ciekawe wyniki badań naukowców

Zdrowie zależy od naszych postaw i czasu, jaki poświęcamy m.in. swoim bliskim, zainteresowaniom, oraz rozrywce. W związku z coraz dłuższym czasem, jaki poświęcamy mediom społecznościowym, naukowcy postanowili sprawić, czy jego ograniczenie może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Zdrowie w ogromnej mierze zależy od psychiki pacjenta. Naukowcy postanowili sprawdzić, jaki wpływ na nasz stan psychiczny ma czas, który spędzamy, przeglądając Facebooka. Jak wynika z wyników ich badań, korzystanie z mediów społecznościowych ma ogromny wpływ na wiele aspektów naszego życia.

Choć wydaje się, że ludzie nigdy wcześniej nie byli ze sobą w tak częstym kontakcie, jak w czasach mediów społecznościowych, to jest to wyłącznie złudzenie. Zbyt częste korzystanie z telefonu i komputera może w dłuższej perspektywie potęgować poczucie przygnębienia i niepokoju, oraz negatywnie wpływać na naszą samoocenę.

Nie żyje 11-letnia dziewczynka. Do tragedii doszło przez pastę do zębówNie żyje 11-letnia dziewczynka. Do tragedii doszło przez pastę do zębówCzytaj dalej

Zdrowie zależy od wielu niepozornych czynników, takich jak czas spędzany na Facebooku

Jak podaje portal zdrowie.wprost.pl, grupa kierowana przez dr Julię Brailovską postanowiła sprawić, czy ograniczenie czasu spędzanego na przeglądaniu Facebooka może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Naukowcy opublikowali wyniki eksperymentu w czasopiśmie „Computers in Human Behaviour”. W badaniach wzięło udział 286 osób, które korzystały z Facebooka średnio przez co najmniej 25 minut dziennie. Badani zostali podzieleni na dwie grupy. Grupa kontrolna przez 2 tygodnie korzystała z Facebooka bez zmian. Pozostałe osoby ograniczyły korzystanie z serwisu o 20 minut dziennie.

Uczestnicy zostali przetestowani na tydzień przed badaniem, pod koniec i tuż po zakończeniu eksperymentu. Ponadto testy odbyły się również miesiąc i trzy miesiące po badaniu. Za pomocą ankiet internetowych zespół badał samopoczucie i styl życia respondentów. Okazało się, że ważny jest nie tylko czas, ale i sposób korzystania z Facebooka.

- Jest to istotne, ponieważ w szczególności pasywne stosowanie prowadzi do porównywania się ludzi z innymi, a tym samym do zazdrości i obniżenia samopoczucia psychicznego – mówi Julia Brailovskaia.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowe objawy koronawirusa. Niepokojące doniesienia naukowców

2. Żona legendarnego muzyka przekazała tragicznie wieści. Zmarł wczoraj na koronawirusa

Co ciekawe uczestnicy, którzy krócej korzystali z serwisu, ograniczyli palenie papierosów i stali się bardziej aktywni fizycznie. Ponadto wykazywali oni mniej objawów depresyjnych niż grupa kontrolna, a zadowolenie z ich życia wzrosło.

Eksperci wskazują zatem, że skrócenie codziennego czasu spędzanego na Facebooku wystarczy, by poprawić samopoczucie i styl życia. Niemniej jednak informują, że nie ma potrzeby całkowitej rezygnacji z serwisu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 najbardziej niesamowitych właściwości ogórków kiszonych. Miałeś pojęcie?
  2. Pieniądze, jakie zarabiają gwiazdy disco polo nie mieszczą się w głowie. Kwoty są ogromne
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Zmiana dla 850 tys. Polaków. 500 plus z nowym progiem dochodowym

Następny artykuł