Cierpi na nią nawet co 5 Polak, wielu nawet o tym nie wie. Niszczycielska choroba potrafi dosłownie zrujnować życie

alkohol niszczy zdrowie
fot. https://pixabay.com/ rebcenter-moscow
Autor Natalia Niewczas21.08.2020

Zdrowie ciała powinno iść w parze ze zdrowiem psychicznym. Niestety na drodze do osiągnięcia szczytnego, zdrowotnego celu czyha wiele pułapek. To, co zaczyna się niewinnie, niekiedy przez lata stanowi prawdziwy koszmar na jawie, odciskając swe piętno na kolejnych pokoleniach - tak tragiczny scenariusz często ziszcza choroba alkoholowa.

Zdrowie ciała schodzi na drugi plan, podobnie hobby, praca i rodzina, a z widoku znikają długofalowe konsekwencje własnego postępowania, podobnie jak sama potrzeba podjęcia jakiegokolwiek leczenia. Właśnie w ten sposób wygląda rzeczywistość niejednego alkoholika - osoby nałogowo spożywającej alkohol, lecz przede wszystkim dotkniętej poważną chorobą

Możesz zapłacić nawet 10 tys. zł grzywny, ministerstwo ostrzega. Przepis wchodzi w życie od 1 wrześniaMożesz zapłacić nawet 10 tys. zł grzywny, ministerstwo ostrzega. Przepis wchodzi w życie od 1 wrześniaCzytaj dalej


Zdrowie wypłukuje z ciała każdy kolejny kieliszek

Alkoholizm utrudnia (a nawet uniemożliwia) zatroszczenie się o zdrowie, obowiązki czy rodzinę. Przez wiele lat po cichu niesłusznie akceptowano występowanie alkoholizmu, zwłaszcza w małych miejscowościach. Społeczna świadomość jednak urosła, a dzięki łatwemu dostępowi do informacji rozpowszechnia się mogąca uratować życie wiedza.

Choć alkoholizm to zaburzenie wciąż zgłębiane przez specjalistów, na rozwój choroby wpływają takie czynniki jak samotność, presja grupy (obawa przed wykluczeniem) i brak pewności siebie. W niektórych przypadkach choroba alkoholowa może być wynikiem innych chorób natury psychicznej, najczęściej jednak rozwija się, gdy w życiu pacjenta pojawiają się znacznie obniżające jakość życia okoliczności (śmierć krewnego, długi, bieda), które jednocześnie stanowią konsekwencje życia z nieleczonym alkoholizmem.

Jak podaje portal cotozachoroba.pl, typowe dla uzależnienia od alkoholu symptomy to odczuwany przez pacjenta przymus picia, utrata kontroli nad ilością spożywanych trunków (nieumiejętność wyznaczania granic), zaniedbywanie pracy i rodziny (alkohol jako potrzeba pierwszego rzędu) czy sięganie po alkohole nienadające się do spożycia (denaturat). Alkoholik może dodatkowo cechować się wzmożoną agresją, zwłaszcza w przypadku podejmowanych przez bliskich prób zwrócenia uwagi na występowanie problemu alkoholowego. Co więcej, alkoholizm stanowi zagrożenie nie tylko dla samego chorego, ale również dla jego rodziny. W ponad 50% rodzin dotkniętych problemem alkoholowych występuje przemoc. To coś, na co zawsze należy reagować.

Dzisiaj grzeje: 1. Wzruszające wyznanie Magdy Gessler. Zmaga się z ciężką chorobą, prześmiewcy powinni teraz dwa razy się zastanowić
2. Zakładaj maskę, inaczej pocałujesz klamkę. Sklepy, w których nie zrobisz zakupów bez maseczki

Szkodliwe działanie alkoholu na organizm wielokrotnie potwierdzały naukowe badania. Trunki niszczą wątrobę, zaburzają funkcje poznawcze, zwiększają ryzyko zachorowania na raka trzustki czy między innymi żołądka. Mimo że w niektórych kręgach społecznych spożywanie wódki czy piwa w dużych ilościach jest wręcz propagowane (na przykład podczas rodzinnych uroczystości), alkoholizm to zaburzenie bezapelacyjnie wymagające specjalistycznego leczenia. Alkohol, ten niewłaściwe racjonowany, niszczy nie tylko organizm, ale i ludzkie życie na całe pokolenia. Alkoholowy dramat nie znika bowiem po śmierci dotkniętego nałogiem chorego - często skrywa się w sercach najmłodszych, którzy po latach wchodzą w życie z krwawiącą, niedającą się zagoić raną.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Motorniczy nagle wygonił wszystkich z tramwaju. Na miejsce natychmiast przyjechała policja
  2. Michał Szpak nie mógł milczeć. Zdecydował się na zaskakujący krok, w TVP zrobi się gorąco
  3. 10-letnia dziewczynka zaszła w ciążę. Porażające, kto okazał się ojcem
  4. Niektóre znamiona na skórze mogą przekształcić się w nowotwór. Jak je rozpoznać?
  5. Lekarze wyznali druzgocącą prawdę na temat teleporad. Jak wyglądają w rzeczywistości?
  6. Ania z "Rolnik szuka żony" po rozstaniu z Jakubem Napierałą ma nową miłość. Chwali się nią na Instagramie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł