Zażycie sproszkowanej kofeiny niemal zrujnowało zdrowie pewnej Brytyjki
unsplash.com/ Olga Kononenko
Autor - 22 Maja 2020

26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie

Zdrowie pewnej Brytyjki zostało zagrożone w wyniku zażycia sproszkowanej kofeiny. Niestety kobieta zapomniała, że substancja ta w skoncentrowanej formie jest niezwykle niebezpieczna dla zdrowia. Okazało się, że pacjentka przyjęła dawkę odpowiadającą 60 filiżankom kawy, przez co omal nie straciła życia.

Zdrowie nie zawsze znajduje się u nas na pierwszym miejscu. Nierzadko na pierwszy plan wysuwa się praca, która wymaga od nas mnóstwa poświęceń. Zdarza się, że nasz organizm nie daje sobie rady z natłokiem obowiązków, i wtedy sięgamy po preparaty, mające dodać nam energii.

Do najpopularniejszych środków, które pomagają nam zwalczyć zmęczenie, należą napoje energetyzujące, suplementy diety z guaraną czy żeń-szeniem, a także kofeina. Jej najpopularniejszym źródłem jest kawa, ale można ją również przyjmować w postaci sproszkowanej. Choć substancja ta w skoncentrowanej formie jest niezwykle niebezpieczna dla zdrowia, tego typu preparaty nadal można kupić z nielegalnych źródeł. Niestety pewna Brytyjka zapomniała, że nadmiar kofeiny może być szkodliwy i omal nie straciła życia.

Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybkoPierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybkoCzytaj dalej

Zażycie sproszkowanej kofeiny niemal zrujnowało zdrowie pewnej Brytyjki. Kobieta przyjęła dawkę odpowiadającą 60 filiżankom

Kawę uwielbia wielu z nas, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że należy ją pić w ograniczonych dawkach. Maksymalna ilość to 2-4 filiżanki dziennie. Niestety pewna Brytyjka zapomniała, że nadmiar kofeiny może być szkodliwy, i omal nie straciła przez nią życia.

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, 26-letnia kobieta trafiła do szpitala Queen Elizabeth w Londynie. Miała kołatanie serca, bardzo niskie ciśnienie tętnicze i ogromne trudności z oddychaniem. Ponadto pacjentka nadmiernie pociła się, wymiotowała i odczuwała ogromny niepokój. Miała również hiperwentylację.

Okazało się, że kobieta trzy godziny wcześniej spożyła około 20 gramów sproszkowanej kofeiny, co jest tożsame z wypiciem 50-60 filiżanek kawy. Taka ilość może być zabójcza.

Zdaniem lekarzy, spożycie zaledwie 1-2 g kofeiny wykazuje znaczne działanie toksyczne. Więcej niż 5 g to już dawka śmiertelna. U kobiety parametry te kilkukrotnie przekroczyły poziom uznawany za śmiertelny.

Stan kobiety mimo podania kroplówki z elektrolitami nadal się pogarszał. Brytyjkę przeniesiono na OIOM, gdzie podłączono ją pod respirator i przeprowadzono hemodializę. Lekarze zastosowali dodatkowo kilka innych środków.

Kobieta, dzięki ogromnemu szczęściu i zastosowaniu kombinacji leków przeżyła. Pacjentka zaczęła samodzielnie oddychać dopiero po dwóch dniach intensywnego leczenia. Na oddziale intensywnej terapii została jeszcze przez tydzień.

Dzisiaj grzeje: 1. Używasz płynu do dezynfekcji? Unikaj błędu, który czyni go nieskutecznym

2. Rząd przedłuża zakaz obejmujący wszystkich Polaków. Szumowski i Kamiński nie mówią na jak długo

Lekarka prowadząca jej leczenie, doktor Rebecca Harsten opisała historię kobiety. Artykuł specjalistki został opublikowany w "British Medical Journal".

Pamiętajmy, że kofeina spożywana w umiarkowanych dawkach jest bezpieczna dla zdrowia, ale w czystej lub skoncentrowanej sproszkowanej postaci jest niezwykle silną i niebezpieczną dla zdrowia substancją.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dniówka za pracę przy zbiorze truskawek jest astronomiczna. Niestety, Polacy nie chcą iść do pracy w polu
  2. Wiemy, kiedy Polacy będą mogli pójść do kina i teatru. Trwają prace związane z ich otwarciem
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Wielka jedenastka. Ranking największych sieci sprzedaży w Polsce 2019

Następny artykuł