Sygnały wskazujące, że potrzebna jest pomoc psychologa. Nie wolno ich bagatelizować

Zdrowie - kiedy potrzebna jest pomoc psychologa
pixabay.com/Sozavisimost
Autor Barbara Bujar22.11.2020

Stres, strach i konieczność ograniczenia kontaktów międzyludzkich – to czynniki, które w czasie pandemii koronawirusa z pewnością nie przysłużyły się zdrowiu Polaków. Wielu z nich wskutek wielomiesięcznych restrykcji przestało cieszyć się z rzeczy, które dotychczas sprawiały im radość, a część z nich coraz częściej przestała wychodzić z domu. Psycholog Małgorzata Gambin wyjaśniła, czy takie objawy są wystarczającym powodem wizyty u specjalisty.

Pandemia koronawirusa odbiła się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także psychicznym Polaków. Wiele osób do dziś nie potrafi poradzić sobie z koniecznością zostawania w domu i żyje przez to w coraz większym stresie. Inni wprost przeciwnie – stracili chęć do wychodzenia i cały swój czas spędzają w czterech ścianach. W końcu trzeba będzie jednak wrócić do normalnego życia.

Sytuacja się powtarza. Podobny problem pojawił się w czerwcu, kiedy po długim lockdownie Polacy zaczęli wracać do pracy stacjonarnej, a obostrzenia związane z przemieszczaniem się w przestrzeni publicznej zostały zniesione. Niestety, po okresie rozluźnienia, restrykcje powróciły, a wraz z nimi stres i zniechęcenie. Wiele osób znów większość czasu spędza w domach, co doprowadza do ich gorszego samopoczucia.

Objawy zakwaszenia organizmu. Lepiej ich nie lekceważyć, gdyż może prowadzić do bardzo groźnych powikłańObjawy zakwaszenia organizmu. Lepiej ich nie lekceważyć, gdyż może prowadzić do bardzo groźnych powikłańCzytaj dalej

Pandemia a zdrowie psychiczne człowieka. Kiedy warto wybrać się do specjalisty?

Znudzenie siedzeniem w domu, tęsknota za bliskim, z którymi nie można się zobaczyć i ciągłe zmęczenie – to tylko nieliczne skutki pandemii koronawirusa. Skupiając się na psychice człowieka, nie można nie wspomnieć także o strachu, który podczas trwania obostrzeń kotłuje się w wielu głowach i prowadzi do problemów psychicznych. W rozmowie z PAP wspomniała o nim psycholog dr hab. Małgorzata Gambin z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Z mediów docierają do nas czasem nieco sprzeczne informacje dotyczące stanu epidemii. Na przykład, czy szczyt zachorowań jest przed nami, czy już po nim? Budzi to sporo niepewności i zagubienie. Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy świadkami ogromnych zmian i możemy czuć się zagubieni w tych sprzecznych komunikatach – powiedziała Gambin cytowana przez RMF 24.

Zdaniem specjalistki taki rodzaj lęku zagraża głównie osobom starszym lub tym cierpiącym na określone choroby. Dużo mniej narażone są osoby młodsze, które z obostrzeniami radzą sobie znacznie lepiej. Nie oznacza to jednak, że dolegliwości na tle psychicznym nie dotyczą ich w ogóle.

Każda z osób, która odczuwa, że pandemia koronawirusa wpłynęła na jej zdrowie psychiczne, przede wszystkim nie powinna bać się o tym mówić. Według psycholożki wskazane objawy są naturalne i można sobie z nimi radzić. Należy zacząć od akceptacji.

- Lęk i strach pełnią w naszym życiu ważną funkcję, gdyż między innymi dzięki nim lepiej oceniamy ryzyko i stosujemy się do zasad bezpieczeństwa – przekazała.

Problem pojawia się, gdy poszczególne osoby nie potrafią zaakceptować i zrozumieć swoich emocji. Jeżeli mając świadomość obecnej sytuacji na świecie, nie chcą się do niej dostosować, są wciąż zmęczone i zniechęcone każdą czynnością, powinny skorzystać ze wskazówek. Pierwszym krokiem jest włączenie do swojego codziennego trybu życia m.in. aktywności fizycznej.

- Dlatego, aby poziom lęku i stresu był niższy, polecam różnego rodzaju techniki relaksacyjne, ćwiczenia uważności (mindfulness), aktywność fizyczną. Najważniejsze jest jednak utrzymywanie kontaktów z rodziną czy przyjaciółmi – radzi specjalistka.

Dzisiaj grzeje: 1.Pojawiają się, gdy spożywamy zbyt wiele cukru. Objawy, których lekceważenie może skończyć się bardzo źle
2.Lekarz ujawnił, co wyrabia się w szpitalu na Narodowym, wstydzi się sam za siebie. "Wyszydzają nas", kuriozalne sytuacje
3.Nietypowy objaw raka piersi. Wystarczy przyjrzeć się swoim dłoniom

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Tłumaczymy, co robić, wszystko zależy od rodzaju objawówPodejrzewasz u siebie koronawirusa? Tłumaczymy, co robić, wszystko zależy od rodzaju objawówCzytaj dalej

Jeśli mimo to niepokojące objawy nie ustępują, a oprócz nich człowiekowi zaczynają dokuczać problemy ze snem, niechęć rozmowy z bliskimi i kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym, warto pomyśleć o konsultacji z psychologiem.

Nietypowy objaw raka piersi. Wystarczy przyjrzeć się swoim dłoniomNietypowy objaw raka piersi. Wystarczy przyjrzeć się swoim dłoniomCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Rozpaczliwy apel do premiera i rządu. Zakopane może się nie pozbierać, chce zmiany decyzji
  2. Na jego dom spadł meteoryt. Dziś jest milionerem, niezwykła historia
  3. Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"
  4. Gdy zbliża się zawał, organizm wysyła nam sygnały alarmowe. Każdy powinien je znać, gdyż mogą uratować życie
  5. Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
  6. Do sieci wyciekło wstrząsające nagranie starcia kobiety z policją. Nie mogli zapanować nad psem, stało się najgorsze
  7. Nagranie z windy mrozi krew w żyłach. Szpital nie chciał przyjąć kobiety, jak tylko weszła do środka, zaczęło się najgorsze

a

Następny artykuł