Jak chronić się przed kleszczami?
pixabay.com/Erik_Karits
Autor Barbara Bujar - 23 Czerwca 2020

Z roku na rok kleszczy jest coraz więcej. Jak się przed nimi uchronić?

Zdrowie człowieka często narażone jest na niebezpieczeństwo. Przyczyny są różne, a jedną z nich może być ukąszenie przez kleszcza. Te drobne insekty w bezbolesny sposób potrafią przyczepić się do ludzkiego ciała i zostać na nim nawet przez kilkanaście dni. Warto wiedzieć, jak w takim przypadku pozbyć się pasożyta, ale przede wszystkim – jak się przed nim chronić.

Kleszcze są drobnymi insektami należącymi do grupy pajęczaków. Jak informuje medonet.pl, w Polsce występuje ich 19 gatunków, a na całym świecie można spotkać ich aż 900. Niepozorne pasożyty atakują inne organizmy w celu zdobycia pożywienia. Przyczepiają się do ludzkiego ciała, ale znaleźć można je także na powierzchniach zwierzęcych, np. u psów, kotów i ptaków. Kleszcze mogą bardzo poważnie wpłynąć na zdrowie.

Chcieli uratować swojego przyjaciela. W tragicznym wypadku zmarła ósemka dzieciChcieli uratować swojego przyjaciela. W tragicznym wypadku zmarła ósemka dzieciCzytaj dalej

Aby dbać o zdrowie, należy skutecznie chronić się przed kleszczami

Sezon na ukąszenia kleszczy rozpoczyna się wraz ze wzrostem temperatury powietrza. Najczęściej wysyp insektów zauważa się w okolicach maja lub czerwca i statystycznie trwa on do września lub października. Na atak insektów w szczególności powinny uważać osoby, które dużo czasu spędzają na łonie natury. To właśnie tam kleszcze polują na swojego żywiciela.

Niebezpieczne pajęczaki żyją w lasach, parkach i ogrodach, gdzie lubią przybywać w wysokich trawach. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, kleszcze jeszcze częściej spotykane są na leśnych ścieżkach. W wydeptanych miejscach ma być ich aż siedem razy więcej niż na terenach zarośniętych.

Kleszcze, choć wyglądają niewinnie, stanowią prawdziwe zagrożenie dla zdrowia człowieka. Najczęściej wbijają się w ciało w miejscach, gdzie skóra jest cienka i ciepła Najchętniej wybierają więc okolice pod kolanami, za uszami, w zgięciach kolanowych, łokciowych oraz w pachwinie. Po wszczepieniu się w skórę, wysysają krew i wstrzykują ślinę, która stanowi dla człowieka duże zagrożenie. Ukąszenie kleszcza nie boli, dlatego bardzo łatwo jest przeoczyć jego obecność w ciele.

Niezauważone towarzystwo kleszcza może prowadzić do poważnych zmian zdrowotnych i niebezpiecznych chorób. Najbardziej znaną konsekwencją ukąszenia przez pajęczaka jest borelioza. Dodatkowo do takich powikłań można zaliczyć m.in. bartonellozę, kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmozę granulocytową i gorączkę Q. Pierwszym objawem poważnych chorób zazwyczaj jest rumień, który zaczyna parzyć i swędzieć w miejscu, w którym doszło do ukąszenia.

Wiadomym jest fakt, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego jeśli zauważymy w swoim ciele kleszcza, powinniśmy natychmiast go usunąć. Z problemem można zwrócić się do lekarza, ale można tez poradzić sobie samemu. Do tego zabiegu wystarczy wziąć pęsętę lub zakupiony w aptece specjalny sprzęt do wyciągania kleszczy, złapać pasożyta i okrężnym ruchem usunąć go z powierzchni ciała. Miejsce należy zdezynfekować i obserwować, czy przypadkiem nie pojawia się na nim wspomniany rumień.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 31-letnia mistrzyni. Odeszła tuż po porodzie

2. 1200 zł dla 55 tys. Polek. Mało kto wie, że po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni

Najlepiej jednak uniknąć tego problemu i zabezpieczyć się przed atakiem kleszcza. Można zrobić to w bardzo prosty sposób. Wystarczy pamiętać, aby przed wyjściem do lasu lub parku założyć jasne ubrania, na których łatwo zauważyć czarnego pasożyta. Warto zdecydować się przy tym na długi rękaw, długie spodnie, zamknięte buty i nakrycie głowy. Po powrocie do domu koniecznie należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. W walce z kleszczami mogą także pomóc gotowe preparaty, którymi przed spacerem możemy się spryskać.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  2. Do czego służy msza święta? Wielu katolików może być oburzonych, rzecznik Episkopatu rozwiewa wątpliwości
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Władysław Kozakiewicz przez lata ukrywał rodzinny dramat. Jego tata zrobił mu największą krzywdę, straszne wyznanie

Następny artykuł