Właściwości olejku z sosny. Może się okazać bardzo przydatny

zdrowie olejek
pixabay.com/Mareefe
Autor Natalia Niewczas24.12.2020

Olejek eteryczny z sosny to wspaniały sposób na wzmocnienie zdrowia. Znajduje swe zastosowanie między innymi jako środek rozgrzewający. Nasze mamy i babcie wykorzystywały go również do leczniczych inhalacji.

Zdrowie może skorzystać na stosowaniu olejków eterycznych z sosny. Z rośliny tej pozyskuje się dwa rodzaje olejków: sosnowy i terpentynowy. Olejek terpentynowy występuje jednak głównie w roli rozpuszczalnika i środka do usuwania problematycznych plam.

Olejek sosnowy to doskonały sposób na wsparcie zdrowia

Wspierający zdrowie olejek sosnowy jest pozyskiwany poprzez destylację z parą wodną igieł, gałązek i szyszek popularnej sosny zwyczajnej. Ciecz jest bezbarwna i nierozpuszczalna w wodzie.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, olejek wpływa na poprawę zdrowia między innymi dzięki właściwościom wzmacniającym układ odpornościowy. Cenione są także jego zdolności do rozgrzewania.

Właściwości rozgrzewające okażą się przydatne przy pogorszeniu zdrowia wynikającego z infekcji. Zalecane jest wówczas dodanie kilku kropel olejku do ciepłej wody w wannie. Tak przygotowana kąpiel przyniesie pacjentowi ulgę w przeziębieniu.

Premier Morawiecki właśnie przekazał ważną wiadomość. Wiele osób czekało na nią z niecierpliwościąPremier Morawiecki właśnie przekazał ważną wiadomość. Wiele osób czekało na nią z niecierpliwościąCzytaj dalej

Warto jednak zaznaczyć, że duże stężenie olejku sosnowego ma negatywny wpływ na zdrowie skóry, może ją bowiem podrażniać. W związku z tym należy dodać go do kąpieli, wlewając krople bezpośrednio pod strumień bieżącej wody. Tym sposobem cząsteczki olejku zostaną dokładnie rozbite.

Nasze mamy i babcie cenią także korzystne dla zdrowia inhalacje z wykorzystaniem olejku z sosny. Stosuje się je w przypadku zapalenia zatok bądź innych chorób układu oddechowego.

Inhalacje działają łagodząco na podrażnienia błon śluzowych, ułatwiają również oddychanie. Co stanowi ich dodatkową korzyść, są łatwe do przeprowadzenia w domowym zaciszu.

Do inhalacji potrzebna jest miseczka z gorącą wodą i kilka kropel olejku sosnowego. Do wody należy wkropić ich niewielką ilość, a następnie wdychać unoszące się z miseczki opary pod przykryciem z ręcznika. Inhalacja powinna trwać od 10 do 30 minut.

Przed zastosowaniem inhalacji warto zasięgnąć fachowej opinii lekarza. Mogą być one bowiem szkodliwe dla zdrowia niektórych pacjentów, w tym chorujących na astmę oskrzelową, gruźlicę lub osób z gorączką i problemami układu krążenia.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł