Niebezpieczny składnik wykryty w dezynfekujących żelach do rąk. Można nawet od niego oślepnąć

Niebezpieczny metanol w żelach do rąk
unsplash.com/Christine Sandu
Autor Barbara Bujar25.07.2020

Zdrowie wymaga codziennej pielęgnacji i stałej kontroli. Z tego powodu wielu z nas stosuje antybakteryjne żele do rąk. Z pozoru bezpieczny produkt może okazać się bardzo groźny dla naszego organizmu. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków w niektórych produktach wykryła bardzo niebezpieczny składnik. Należy na niego uważać, szczególnie w przypadku dzieci.

Zdrowie wymaga od nas ciągłej troski. Podczas pandemii koronawirusa dezynfekcja rąk stała się bardzo popularną czynnością. Nawet ludzie, którzy nigdy wcześniej nie używali antybakteryjnych środków higieny, postanowili po nie siegnąć. To dobra zmiana, która chroni nas i naszych bliskich przed niechcianym zarażeniem. Niestety, okazuje się, że nie wszystkie produkty są bezpieczne. Niektóre z nich zawierają składnik, który bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie człowieka i może przyczyniać się do powstania nieodwracalnych zmian. Jedną z nich jest ślepota.

Szumowski zapowiada możliwy powrót maseczek. Zdradził nawet, kiedy będziemy musieli je ponownie założyćSzumowski zapowiada możliwy powrót maseczek. Zdradził nawet, kiedy będziemy musieli je ponownie założyćCzytaj dalej

Składnik, który źle wpływa na zdrowie. Można go znaleźć w niektórych żelach do rąk

Jak informuje Radio Zet, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wykryła ostatnio składnik, który nie powinien stanowić zawartości żadnego żelu do rąk. Niestety, do niektórych produktów został on dodany. Część z nich znajduje się nawet na polskim rynku, daltego warto zachować ostrożność. Używanie takich środków może nieść za sobą naprawdę poważne konsekwecje. Grupą, która jest szczególnie narażona na ich działanie, są dzieci.

Związkiem, który zagraża naszemu zdrowiu jest metanol. Po wykonaniu specjalnych testów, FDA wykryło go w niejednym żelu do rąk. Okazuje się, że producenci nie wykazali go w składzie, a mimo to badania wykazały jego obecność. Stanowi to poważny problem, ponieważ metanol nie jest dopuszczalnym składnikiem aktywnym w środkach, których używa się do dezynfekcji rąk. Jego działanie może być dla człowieka bardzo toksyczne.

Stosowanie antybakteryjnych żeli, w których skład wchodzi metanol, może poważnie odbić się na zdrowiu dorosłych, ale także dzieci. Kiedy substancja dostanie sie do organizmu, poprzez wchłonięcie albo połknięcie, u człowieka najprawdopodonniej pojawią się silne objawy. U pacjenta moga wystąpić nudności, wymioty i bóle głowy. To jednak nie wszystkie konsekwencje przejęcia metanolu. Niektóre z nich sa dużo poważniejsze.

Na wystąpienie silnych symptomów narażeni są głównie najmłodsi. Nie od dziś wiadomo, że dzieci często wkładają ręce do buzi albo zapominają o ich dokładnym umyciu. W ich przypadu należy bardzo ostrożnie dobierać żele antybakteryjne. W przeciwnym razie konsekwencje mogą być poważne. Metanol w organizmie prowadzi bowiem do problemów ze wzokiem, drgawek, śpiączki, trwałej ślepoty, a nawet śmierci.

Dzisiaj grzeje: 1. Porażające sceny na pogrzebie Andrzeja Strzeleckiego. Nikt się nie spodziewał
2. W listopadzie mogłeś jeszcze kupić za 15 zł. Dziś go sprzedają z 67-krotnym przebiciem
3. Zakaz handlu. Czy 26 lipca zrobimy zakupy?

Wedłud doniesień portalu, na stronie internetowej FDA można znaleźć listę produktów do higieny rąk, których stosowanie może okazać się niebezpieczne. większośc z nich miała zostać wyprodukowana w Meksyku. Jeśli jednak, mimo ostrożności, u pacjenta wystąpią objawy zatrucia metanolem, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W wyborze środków dezynfekujących poleca się takie, które w swoim składzie zawierają co najmniej 60 procent etanolu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przed chwilą Polsat przekazał pilne ostrzeżenie. Zacznie się jeszcze dzisiaj
  2. Zabezpieczcie zapasy wody. Niedługo wyłączą ją w jednej z części Warszawy. Lepiej się przygotujcie.
  3. Poważne kłopoty klientów PKO BP. Problemy także w ING, mBank i BNP Paribas, trzeba się przygotować;
  4. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  5. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  6. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  7. Spłonął dom wyremontowany w programie "Nasz nowy dom". "Nie zostawimy ich w potrzebie", obiecuje Katarzyna Dowbor

Następny artykuł