Zdrowie: choroby kardiologiczne
unsplash.com/jesse orrico
Autor Barbara Bujar - 27 Września 2020

Choroby kardiologiczne są najczęstszą przyczyną zgonów. Kto na nie najczęściej choruje?

Zdrowie człowieka jest narażone na wiele uszkodzeń. Duża część z nich dotyczy serca i często prowadzi do poważnych konsekwencji, a nawet do śmierci. W Polsce wśród problemów kardiologicznych wyróżnia się między innymi: zawał serca, chorobę wieńcową oraz niewydolność serca. Prof. dr hab. n. med Adam Witkowski zdradził, komu najbardziej zagrażają takie schorzenia. W rozmowie dla serwisu Medonet podał konkretny obraz Polaka.

Czynników, które niekorzystnie wpływają na zdrowie człowieka, jest wiele. Duża część z nich odbija się jednak na sercu i powoduje powstanie poważnych chorób organu. Jak zauważyła dziennikarka Medonetu, Monika Mikołajska, to właśnie te schorzenia powodują ponad połowę zgonów w Polsce. Obecne statystyki stawiają nas pod tym kątem w światowej czołówce. O charakterystyce chorób serca porozmawiał z nią prof. dr hab. n. med Adam Witkowski. Jak stwierdził, wśród polskiego społeczeństwa istnieje grupa osób najbardziej narażonych na problemy kardiologiczne.

Minister Zdrowia przekazał pilny komunikat. Dotyczy każdego PolakaMinister Zdrowia przekazał pilny komunikat. Dotyczy każdego PolakaCzytaj dalej

Zdrowie oczami eksperta. Kto najczęściej choruje na serce?

Prof. Witkowski przyznał wprost – Polacy nie dbają o swoje serca. Największą uwagę zwrócił na tych, którzy przeszli już zawał, a nawet jego ostrą fazę. Z obserwacji eksperta wynika, że duża część takich pacjentów nie poddaje swojego zdrowia regularnej kontroli i nie konsultuje się z lekarzem. W jego opinii specjaliści także są w tym temacie pasywni, a to odbija się na kondycji wielu organizmów.

Podczas rozmowy lekarz zwrócił uwagę na kilka schorzeń, które są jednymi z najczęściej diagnozowanych u polskich pacjentów. Na liście znalazł się oczywiście wspomniany zawał serca. Schorzenie jest bardzo niebezpieczne i wymaga opieki medycznej nawet po przebytym ataku. W związku z tym w naszym kraju wprowadzono Kompleksową Opiekę nad Pacjentem po Zawale, czyli programu KOS-Zawał. Do akcji powinien móc wstąpić każdy chory, u którego wystąpiło już schorzenie. Mówiąc o chorobach kardiologicznych, nie można pominąć także niewydolności serca, która często łączy się z zawałem.

- Niewydolność serca jest zaburzeniem funkcji tego organu jako pompy, która tłoczy krew do wszystkich innych narządów i tkanek organizmu. Serce zaczyna gorzej pracować. Niewydolność serca zdarza się również u osób po zawale – informował prof. Witkowski.

Poważnymi konsekwencjami grozi także choroba wieńcowa. Schorzenie odpowiada bowiem za największą ilość zgonów wśród polskich pacjentów kardiologicznych. Większość z nich ma pewne cechy wspólne, o których wspomniał rozmówca Medonetu. Ekspert podzielił się typowym obrazem Polaka narażonego na choroby serca.

- To czterdziestoletni mężczyzna, który ma nadciśnienie tętnicze, o czym może nie wiedzieć i hipercholesterolemię, której również może nie być świadomy. Ten mężczyzna pali papierosy, mało się rusza i jest otyły – wskazał prof. Witkowski.

Dzisiaj grzeje: 1. Za brak maseczki została potraktowana paralizatorem. Bulwersujące nagranie obiegło internet [video]
2.Tysiące Polaków wciąż ją ma w swoich szufladach. Nie wyrzucaj jej, możesz dostać niezłe pieniądze
3.Violetta Villas zdążyła wyjawić wielką tajemnicę zanim odeszła. Smutne wyznanie sprawia, że łzy same napływają do oczu

Problemy nadwagi i nadciśnienia tętniczego w Polsce są niestety bardzo częste. Na pierwszą z chorób cierpi około 6 mln osób. Z drugim schorzeniem zmaga się aż 9,5 ml pacjentów. Do tego dochodzi około 8 mln palaczy oraz 3 mln chorych na cukrzycę. W obliczu tak niepokojących danych warto regularnie i profilaktycznie konsultować się z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Olbrzymi pożar na południu Polski. Walczy ponad setka strażaków. Turyści chętnie odwiedzają okolicę
  2. Dziecko zasnęło z ładowarką. Doszło do tragedii, a można było jej zapobiec
  3. Kobieta zarażona niebezpieczną chorobą tropikalną. Do zakażenia miało dojść w czasie wakacji
  4. Awantura na pokładzie samolotu. Polak został ukarany mandatem za nieprzestrzeganie nakazu
  5. Wczesne objawy białaczki. Bardzo łatwo je przegapić, co może okazać się fatalne w skutkach
  6. Rosół gotujesz pod pokrywką? 1 detal całkowicie zmienia smak

<>

Następny artykuł