Prosty nawyk, który zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19. Warto o nim pamiętać

Zdrowie - wietrzenie pomieszczeń
pixabay.com/Engin_Akyurt
Autor Barbara Bujar27.11.2020

Często proste nawyki doskonale wpływają na zdrowie człowieka. Jednym z nich jest regularne wietrzenie pomieszczeń, dzięki któremu zmniejsza się ryzyko zachorowania na COVID-19. Zdaniem ekspertów to właśnie w zamkniętych przestrzeniach najczęściej dochodzi do zakażeń.

W czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 eksperci zalecają, by w szczególności dbać o swoje zdrowie. W związku z tym przypominają o obowiązujących obostrzeniach oraz dzielą się sprawdzonymi radami. Proponują między innymi, by przynajmniej raz dziennie wietrzyć mieszkania lub miejsca pracy. Jak twierdzą, to ograniczy ryzyko zachorowania na COVID-19 nawet o połowę.

Od jutra ważna zmiana w obostrzeniach. Lekarze łapią się za głowy, wielu Polaków odetchnie jednak z ulgąOd jutra ważna zmiana w obostrzeniach. Lekarze łapią się za głowy, wielu Polaków odetchnie jednak z ulgąCzytaj dalej

Jak wietrzenie mieszkania wpływa na zdrowie? Specjaliści tłumaczą

Nie od dziś wiadomo, że koronawirusem SARS-CoV-2 dużo łatwiej zarazić się w przestrzeni zamkniętej. Jak tłumaczy Poradnik Zdrowie, przyczyną tego są mikro aerozole, które przedostają się do powietrza podczas kaszlu albo kichnięcia, i – przy słabej wentylacji pomieszczenia – pozostają w nim na długo.

Aerozole mogą przenosić się przez ponad dwa metry. Oznacza to, że osoby przebywające w tym samym pomieszczeniu mogą zarazić się w bardzo prosty sposób. Jeśli zadbają jednak o odpowiednią wentylację mieszkania, zmniejszą to ryzyko nawet o połowę.

Otwieranie okien i wpuszczanie świeżego powietrza do zamkniętego pomieszczenia sprawi, że znajdujące się w nim cząsteczki będą mogły wymienić się z innymi, przedostając się tym samym na zewnątrz. Skuteczność metody tłumaczyła między innymi prof. Linda Bauld, ekspertka w dziedzinie zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Edynburgu.

Według specjalistki na wietrzenie mieszkania można zdecydować się zarówno w dzień, jak i w nocy. Ważne, by robić to regularnie. Jak przyznała prof. Bauld, metoda częstego otwierania okien jest równie ważna, co zasłanianie nosa i ust, utrzymanie bezpiecznego dystansu społecznego oraz dezynfekcja rąk.

Opinią na temat skutecznego nawyku podzielił się także dr Shaun Fitzgerald z Uniwersytetu w Cambridge. Mężczyzna spojrzał jednak trochę szerzej – przyznał, że częste wietrzenie pomieszczeń zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19, ale także poprawia ogólny stan zdrowia. Według eksperta otwieranie okna na noc minimalizuje obecność dwutlenku węgla w pomieszczeniu i zwiększa jakość snu, co wpływa na lepsze funkcjonowanie człowieka w ciągu dnia.

Zimą, kiedy na dworze panują niskie temperatury, specjalista zaleca, by jedynie uchylać okno. Najlepiej robić to u góry, a nie u dołu, ponieważ zimne powietrze jest gęstsze i cięższe. Jeśli przedostanie się górną częścią okna, pomieszczenie nie zostanie tak wychłodzone.

Pamiętajmy, że epidemia koronawirusa w Polsce i na świecie wciąż trwa. Wobec tego cały czas należy dbać o swoje zdrowie i stosować się do zaleceń sanitarnych. Warto także często wietrzyć mieszkanie, by uniknąć zakażenia koronawirusem. W Polsce codziennie diagnozowane są nowe przypadki.

Dzisiaj grzeje:
1.Pojawiają się, gdy przeszliśmy COVID-19 bezobjawowo. Sygnały wysyłane przez organizm po walce z koronawirusem
2.Nagły wybuch, na miejsce pilnie wysłano służby. Napływają wiadomości o rannych w polskiej miejscowości
3.Naukowcy dokonali niesamowitego odkrycia. Chodzi o pochodzenie koronawirusa

L4 płatne 100 %? Znamy szczegóły najnowszych zmian, dobra wiadomość dla wielu Polek i PolakówL4 płatne 100 %? Znamy szczegóły najnowszych zmian, dobra wiadomość dla wielu Polek i PolakówCzytaj dalej

- Mamy 16 687 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia (…) Z powodu COVID-19 zmarło 78 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 502 osoby – przekazało MZ w czwartek na Twitterze.

Mały Nikoś pilnie potrzebuje pomocy. Czas jest dla niego na wagę złotaMały Nikoś pilnie potrzebuje pomocy. Czas jest dla niego na wagę złotaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Zabrał córkę na wyprawę. Nagle nie wierzył własnym oczom. 5-latka dokonała historycznego odkrycia
  2. Paradoks czarnych dziur. Naukowcy od lat głowią się nad odpowiedzią
  3. Wczesne objawy nadciśnienia. Nie można ich bagatelizować
  4. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  5. Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
  6. Myślał, że jest sam na sam z psem. Żona przyłapała ich na kanapie i wszystko nagrała
  7. Dodatkowy dzień na zakupy w grudniu. Nagła wiadomość w sprawie zakazu handlu w niedziele

Następny artykuł