Szklanka wody z samego rana na pusty żołądek może zdziałać cuda. Dlaczego warto pić ją regularnie?

Zdrowie - szklanka wody
unsplash.com/21 swan
Autor Barbara Bujar28.12.2020

Woda doskonale wpływa na zdrowie. To właśnie ona stanowi 60-70 proc. składu masy ciała człowieka i warunkuje wiele ważnych procesów życiowych. Uzupełnianie jej za pomocą picia jednej szklanki płynu na pusty żołądek przynosi rewelacyjne efekty. Czynność wspomaga m.in. detoksykację organizmu oraz wpływa na lepszą pracę mózgu i nerek.

Woda to podstawowy składnik organizmu człowieka, który pozwala zachować jego prawidłową kondycję zdrowotną. Stanowi 60-70 proc. masy ciała osoby dorosłej i około 75 proc. masy ciała dziecka. W przypadku noworodka jej zawartość sięga ponad 80 proc.

Uzupełnianie wody w organizmie jest więc niezwykle ważne. Serwis internetowy Wprost radzi, by robić to za pomocą picia jednej szklanki płynu na pusty żołądek o poranku. Czynność zaskoczy nas niesamowitymi efektami.

Prosty przepis na zdrowie: zalety picia szklanki wody na czczo

Wodę, którą zaleca się przyjąć o poranku, można przygotować z dodatkiem cytryny. Ważne, aby wypić ją tuż po przebudzeniu, jeszcze przed zjedzeniem śniadania. Dzięki temu nasz organizm o wiele lepiej poradzi sobie z usuwaniem toksyn i niepotrzebnych resztek pokarmowych.

Detoksykacja jest bardzo istotna. Niestety, w trakcie snu – gdy poszczególne narządy cały czas pracują – zmniejsza się poziom wody w organizmie. W związku z tym jej ilość może być niewystarczająca, by proces przebiegł prawidłowo. Wypicie szklanki wody tuż po przebudzeniu wpłynie na pracę nerek, a te usuną toksyny z organizmu wraz z moczem.

Fatalny błąd podczas szczepień u naszych sąsiadów. Pomylono dawkę, kilka osób trafiło do szpitalaFatalny błąd podczas szczepień u naszych sąsiadów. Pomylono dawkę, kilka osób trafiło do szpitalaCzytaj dalej

Do listy zalet porannego picia szklanki wody należy dopisać także wpływ na pracę mózgu. Płyn jest bowiem niezbędny no prawidłowego funkcjonowania narządu, który podczas odwodnienia zaczyna działać dużo wolniej, paraliżując tym samym pracę całego organizmu.

Woda pełni także istotne znaczenie w procesie metabolizmu. Przy jej niedoborze żywność nie jest w pełni przetwarzana, co często prowadzi do uciążliwych problemów ze zdrowiem. Wiąże się to również z odkładaniem toksyn, które – jak wspominaliśmy wyżej – powinny być usuwane z organizmu, a nie gromadzone w jego wnętrzu.

Picie wody poprawia koncentrację. W związku z tym pomijanie uzupełniania jej niedoboru o poranku może przynosić niebezpieczne konsekwencje, szczególnie dla osób poruszających się samochodami. Odwodnienie wpływa bowiem na kierowanie pojazdem podobnie jak jazda pod wpływem alkoholu.

- Objawy odwodnienia obejmują: suchość w jamie ustnej i obrzęk języka, osłabienie, zawroty głowy, dezorientację, kołatanie serca, omdlenia, zmniejszoną produkcję moczu – przypomina Wprost.

Oprócz standardowych objawów o odwodnieniu może świadczyć także kolor moczu. Jeśli rano jest on ciemny, to znak, że powinniśmy sięgnąć po szklankę wody jeszcze przed śniadaniem.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł