dezynfekcja rąk
fot. https://pixabay.com/ renateko
Autor Natalia Niewczas - 30 Lipca 2020

Kolejne płyny do dezynfekcji rąk okazały się toksyczne. Specjaliści ostrzegają, natychmiast przestańcie ich używać

Zdrowie to skarb. Wielu z nas przekonało się o tym na własnej skórze, gdy przez chwilę cennego zdrowia zabrakło, lub po prostu przezornie wierzy w jego wartość od lat. Jak się okazuje, w pewnych sytuacjach to, co uważamy za dobre dla naszego ciała, w rzeczywistości może wyrządzać mu szkodę.

Zdrowie ludzi z całego świata może być zagrożone. Odpowiedzialność za podobny stan rzeczy wiąże się nie tylko z wciąż szalejącą pandemią koronawirusa, ale także ze środkami, których używamy, aby go zwalczyć. Choć może wydawać się to szokujące, to, co miało chronić przed zakażeniem, może stwarzać poważne zagrożenie dla życia i zdrowia.

Rośnie liczba zakażeń w Europie. Powrót obostrzeń w niektórych krajachRośnie liczba zakażeń w Europie. Powrót obostrzeń w niektórych krajachCzytaj dalej


Miały dbać o nasze zdrowie


W dbaniu o zdrowie w trudnych czasach pandemii miały wspomagać nas przede wszystkim maseczki, lateksowe rękawiczki i płyny do dezynfekcji. W przypadku korzyści płynących z używania tych ostatnich sprawa jest co najmniej wątpliwa. Niektóre z dostępnych na rynku płynów do dezynfekcji mogą stanowić zagrożenie.


Według doniesień portalu zdrowie.radiozet.pl Amerykańska Agencja Żywności i Leków zajmująca się kontrolowaniem między innymi artykułów spożywczych, farmaceutycznych i kosmetycznych, wpisuje na listę kolejne potencjalnie niebezpieczne płyny do dezynfekcji rąk. Powodem jest znajdujący się w preparatach metanol - silnie trujący dla człowieka związek chemiczny. Spożycie ok. 7 gramów alkoholu metylowego wystarczy, by doprowadzić do trwałego kalectwa.


Alkohol metylowy jest szczególnie niebezpieczny także w dziecięcych rękach. Poznające świat maluchy chętnie smakują wszystkiego, co wpadnie im w ręce i nawet chwila nieuwagi rodzica może doprowadzić do tragedii. Dorośli również powinni z metanolem uważać. Łatwo pomylić go z innym alkoholem, etanolem, a spożycie alkoholu metylowego grozi ślepotą, uszkodzeniami wątroby, nerek i serca.

Dzisiaj grzeje: 1. Mamy potwierdzenie, koronawirus w bardzo popularnym sklepie. Sanepid pilnie szuka klientów
2. Fatalne, nagłe doniesienia na antenie RMF. Badania przesiewowe potwierdziły najgorsze, od jutra do środy planują przebadać 1, 4 tys. osób
3. 500 plus w Lidlu. Niemiecka sieciówka rusza z własnym programem


Alkohol metylowy może zatruwać ludzki organizm przez skórę. Amerykańska Agencja Żywności i Leków zwraca uwagę konsumentów na ponad 70 różnych specyfików, które zawierają w swoim składzie metanol. Instytucja ostrzega konkretnych producentów - na pierwszy ogień poszła meksykańska firma farmaceutyczna o nazwie Eskbiochem SA de CV. Firma otrzymała stosowne, ostrzegawcze pismo.


Płyny do dezynfekcji rąk w dobie epidemii mogą okazać się jednak naprawdę przydatne, a nawet konieczne. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego środka, warto zatem dokładnie zapoznać się z jego składem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kilkanaście osób rannych, w tym dzieci. Dramatyczne doniesienia z południowo-zachodniej Polski
  2. Rekordowa liczba zachorowań w Polsce, Ministerstwo Zdrowia ostrzega. Czy wrócą obostrzenia?
  3. Beata Szydło wprost nawołuje do potępiania. Czuje się urażona, więc namawia do urażania innych?;
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł