Szkodliwy nawyk, któremu praktycznie wszyscy ulegamy. Może prowadzić do poważnych problemów

zdrowie: zły nawyk, nowe zjawisko
Photo by Fares Hamouche on Unsplash
Autor Klaudia Gaicka29.07.2020

Zdrowie jest zagrożone przez jeden na pozór nic nieznaczący nawyk, któremu wielu z nas ulega. Większość nie zdaje sobie sprawy, jak potrafi być groźny. Stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również w skrajnych przypadkach dla życia pacjentów. Eksperci ostrzegają i radzą, jak przestać.

Zdrowie psychiczne jest według wielu ekspertów tak samo ważne, jak fizyczne. ”Body checking” jest niepokojącym zjawiskiem, które wpływa źle na psychikę coraz większej liczby osób. Niezależnie od tego, czy obsesyjnie przeglądasz się w każdym mijanym lustrze, czy non stop porównujesz się ze znajomymi z Instragramu, lepiej przestań. Te działania mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na twoje zdrowie psychiczne.

Lista zaburzeń i chorób, do których może doprowadzić nowe niebezpieczne zjawisko, jest bardzo długa. Od depresji, przez stany lękowe, do zaburzeń odżywiania. Jak podaje portal Onet.pl, początkowo zachowania świadczące o wspomnianym zjawisku wydają nam się zupełnie niegroźne, a nawet naturalne. Problemy zaczynają pojawiać się później.

Łukasz Szumowski podjął ważną decyzję. Wszystko przez zwiększoną ilość zakażeń koronawirusemŁukasz Szumowski podjął ważną decyzję. Wszystko przez zwiększoną ilość zakażeń koronawirusemCzytaj dalej

Zdrowie psychicznie może być zagrożone w momencie, kiedy ciągle zerkamy w lustro. Psycholog tłumaczy

Do zachowań występujących w ramach „Body checking’u” zaliczamy przede wszystkim nieustanną kontrolę swojego wyglądu, która najczęściej objawia się zerkaniem we wszelkie mijane lustra. Jednak to nie jedyny symptom zjawiska. Wiele osób również ciągle porównuje swoje aktualne zdjęcia do tych sprzed paru lat lub do zdjęć znajomych, którym zdarza się je retuszować.

Początkowo nieszkodliwe zachowania po czasie przeradzają się w obsesję na punkcie swojego wyglądu. Dążenie do sprostania popularnym wokół nierealistycznym wzorcom piękna może stać się groźne dla zdrowia. Eksperci radzą, co zrobić, aby uwolnić się od tego typu toksycznych nawyków. Na dobry początek należy uświadomić sobie, co sprawia, że ciągle zerkamy w lustro. W dalszym etapie trzeba zająć się naszym najbliższym otoczeniem.

- Na jakiś czas zasłoń wszelkie lustra w domu, pozbądź się centymetrów krawieckich, którymi się mierzysz. Za ciasne ubrania oddaj potrzebującym – instruuje psycholożka Sadi Fox.

Dodatkowo kobiety ostrzegają przed złudnym pięknem, którego możemy uświadczyć, przeglądając zdjęcia na Instagramie.

Dzisiaj grzeje: 1. Już niedługo, wielkie kontrole w domach Polaków. Udział będzie obowiązkowy
2.Dramatyczna sytuacja na Ukrainie. Za naszą wschodnią granicą padają rekordy zachorowań
3. Niemcy mają wielkie powody do obaw. Nikt nie spodziewał się aż takiej katastrofy

- Zachęcam do tego, by ze sporą dozą dystansu podchodzić do publikacji w mediach społecznościowych. Warto uświadomić sobie, że ludzie bardzo często zamieszczają fotografie poddane mocnej obróbce. Porównywanie się do takiego zniekształconego wizerunku jest nie tylko niezdrowe, ale i zwyczajnie pozbawione sensu. Polecam obserwować w social mediach osoby, które promują ideę ciałopozytywności. Pozwoli nam to przychylniej spojrzeć na samych siebie, a co za tym idzie pozbyć się tendencji do kompulsywnego sprawdzania swojego wyglądu – podsumowała Sprengle.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minister potwierdza. Zacznie się już w niedzielę
  2. TIR znów uderzył w wiadukt na Ostrobramskiej. Duże utrudnienia dla kierowców, na miejscu akcja służb
  3. Monika Kurska miała napisać książkę po rozwodzie o Jacku Kurskim? Co stało się ostatecznie?;
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł