zdrowie uszu
Fot. pexels.com/Mabel Amber
Autor Klaudia Gaicka - 30 Maja 2020

Kolor wosku z uszu może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. W niektórych przypadakch ostrzegają przed chorobą

Objawy, które daje nam nasz organizm, nigdy nie powinny przejść bez echa. Warto wiedzieć, które z nich powinny nas bardziej zaniepokoić, a które są wynikiem mało znaczących zmian. Kolor wydzieliny z ucha może świadczyć o kilku groźnych chorobach.

Zdrowie to najcenniejsze co mamy, warto zauważać niepokojące symptomy, które mogą świadczyć o jego zaburzeniach. Jak się okazuje, również wydzielina z ucha może nam wiele powiedzieć o stanie naszego organizmu.

Objawy zakrzepicy bywają nieoczywiste. Każdy powinien je znaćObjawy zakrzepicy bywają nieoczywiste. Każdy powinien je znaćCzytaj dalej

Objawy zmienionej wydzieliny ucha

Jak podaje serwis Webniusy.com, żółta, lepka i wilgotna wydzielina jest najczęściej spotykana u dorosłych ludzi. Jest również całkowicie prawidłowa. Jej specyficzna konsystencja sprawia, że woskowina chroni przewód słuchowy przed przesuszeniem.

Szara wydzielina, choć wydaje się nietypowa, również jest jak najbardziej w porządku. Jest naturalnym efektem samoistnego czyszczenia się naszych przewodów usznych. Szarość powinna zaniepokoić jedynie wtedy, kiedy powstały wosk jest delikatny i suchy, a samo ucho nas swędzi. W takim wypadku najlepiej skonsultować sprawę z lekarzem.
Jasnożółta wydzielina to najczęstszy kolor wosku dziecięcego. W tym wypadku także nie ma powodu do niepokoju. Co więcej, warto wiedzieć, że dzieci produkują więcej woskowiny od dorosłych, to również jest normalne.

Lepka i ciemna wydzielina świadczy o większej potliwości ciała. Pomimo tego, jako pojedynczy objaw raczej nie powinna budzić naszego niepokoju.
Z kolei ciemna i obfita wydzielina może zablokować nasz przewód słuchowy. Wywoływana jest na ogół przez stres i niepokój, mimo że nie stanowi dużego zagrożenia, warto pamiętać o regularnym czyszczeniu uszu. Dodatkowo dobrze jest się zastanowić, co powoduje u nas taki stan. Być może denerwujemy się czymś podświadomie.
Ciemnobrązowa (lub czasem nawet czarna) wydzielina z ucha budzi w nas lęk, jednak nie powinna. Taka zmiana barwy może wynikać ze zbyt częstego czyszczenia uszy lub przeciwnie, z tego, że wosk znajdował się w naszym uchu za długo.

Biaława, sucha i łuszcząca się wydzielina powinna być sygnałem alarmowym, ponieważ jest objawem chorób alergicznych oraz różnych procesów dermatologicznych, które toczą się w okolicach ucha. Jak przykład takiej choroby portal wskazuje usznego półpaśca.

Jeżeli wosk wyciekający z ucha zawiera krew lub ropę, bezzwłocznie zgłoś się do lekarza. Tego typu objawy mogą świadczyć o uszkodzeniu błony bębenkowej i nie należy ich w żadnych wypadku bagatelizować.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Niebezpieczna choroba, na którą trzeba uważać

2. Polski gwiazdor pilnie trafił do szpitala, jego stan jest bardzo ciężki. Rodzina prosi o modlitwę

Podobnie niepokojąca powinna być dla nas krew w woskowinie. Pomimo tego, że może być to objaw jedynie niegroźnych urazów przewody słuchowego, może to też oznaczać coś dużo gorszego, np. zmianę nowotworową. W takim wypadku również należy zgłosić się do lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Cukier do herbaty wsypujesz przed czy po zalaniu wrzątkiem? Kolejność ma ogromne znaczenie, mnóstwo ludzi popełnia wielki błąd
  2. Żona Piotra Adamczyka miała wypadek. Niestety, sytuacja jest poważna
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Prezydent zabiega o wypłatę odszkodowań. Mogą trafić do ponad 350 tys. Polaków

Następny artykuł