zdrowie, a cynk
Fot. pixabay.com/ geralt
Autor Klaudia Gaicka - 30 Czerwca 2020

Jego niedobór katastrofalnie wpływa na organizm człowieka. Pierwsze oznaki powinny być sygnałem do działania

Zdrowie człowieka, a niedobór cynku. Ten, niesamowicie ważny pierwiastek, pełni w naszym organizmie szereg elementarnych funkcji. Pomimo tego, że zapotrzebowanie na niego jest małe, zdarza się, że niektórzy mają niedobory. Taki stan rzeczy w realnym stopniu przekłada się na ich zdrowie i wygląd.

Zdrowie człowieka bywa bardzo kruche w momencie, kiedy brakuje mu podstawowych mikro lub makroelementów. Cynk jest jednym z tych składników, bez których nasze ciało słabo funkcjonuje. Pomimo tego, że zapotrzebowanie na niego nie jest duże, niedobór może być fatalny w skutkach. Warto wiedzieć, w jakich procesach bierze udział ten niesamowicie ważny pierwiastek oraz, jak rozpoznać, pierwsze symptomy niedoboru.

Nie żyje wybitny muzyk. Jego utworów słuchały miliony ludzi z całego świataNie żyje wybitny muzyk. Jego utworów słuchały miliony ludzi z całego świataCzytaj dalej

Zdrowie człowieka, a cynk. Okazuje się, że ten pierwiastek pełni w naszym organizmie mnóstwo różnych funkcji

Jak podaje portal Medonet.pl, cynk obecny jest w strukturze blisko 200 różnych enzymów naszego ciała. Przez to pełni wiele niezbędnych dla życia funkcji.

Jednym, z bardziej szkodliwych skutków deficytu cynku, jest osłabienie układu immunologicznego, który odpowiada za odporność całego organizmu. Pacjent, który częściej zapada na różnego rodzaju infekcje, jest bardziej narażony na trwałe pogorszenie się zdrowia.

Niedobór cynku jest również widoczny w wyglądzie pacjenta. Pogorszeniu ulega zarówno stan jego włosów, jak i skóry i paznokci. Zdarza się również, że przez wysuszenie się skóry, dochodzi do owrzodzeń, trądziku, zmian skórnych (przypominających łuszczycę) lub zajadów.

Włosy zaczynają wypadać, paznokcie stają się łamliwe, a u niektórych pań mogą wystąpić świeże rozstępy. To wszystko sprawia, że deficyt cynku może przyczynić się do przedwczesnego starzenia. Dodatkowo pacjenci często skarżą się, że ich, nawet drobne rany, goją się zdecydowanie dłużej.

Deficyt tego cennego pierwiastka ma również realny wpływ na nasze zmysły. Pacjenci z odnotowanym niedoborem skarżą się na suchość w ustach oraz pogorszenie smaku lub węchu. Taki stan może z łatwością doprowadzić do utraty apetytu, która z kolei, może poskutkować utratą kilogramów.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy niewydolności serca. Niebezpieczna choroba, którą ma już ponad milion Polaków

2. Likwidacje i zwolnienia. Uwielbiana w Polsce sieciówka zamknie 170 sklepów

Cynk współdziała wraz z witaminą A, dlatego jego długotrwały niedobór może wywołać kurzą ślepotę. Co więcej, niektóre osoby z deficytem mogą mieć również anemię.

Warto podkreślić, że każdą długotrwałą suplementację, warto skonsultować z lekarzem. Zarówno niedobór, jak i Nadmiar tego ważnego pierwiastka może wywołać niepokojące dolegliwości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Świetna wiadomość dla milionów Polaków, oszczędności będą ogromne. Od dziś niższe ceny gazu
  2. Sądzili, że trafili na pusty magazyn. W środku zobaczyli setki oczu błagających o pomoc
  3. Ciągłe zmęczenie i senność nie powinny być lekceważone. Mogą świadczyć o poważnej chorobie
  4. Jego niedobór katastrofalnie wpływa na organizm człowieka. Pierwsze oznaki powinny być sygnałem do działania
  5. Nie żyje wybitny muzyk. Jego utworów słuchały miliony ludzi z całego świata
  6. Koledzy z szatni dokuczają Jakubowi Błaszczykowskiemu. Wymyślili mu specjalny pseudonim

Następny artykuł