Znajomość technik szczotkowania zębów jest niezbędna dla ich zdrowia
unsplash/ Lesly Juarez
Autor Aneta Młodawska - 18 Maja 2020

Większość osób nie wie nawet, że nieprawidłowo myje zęby. To bardzo ważne dla zdrowia

Zęby świadczą o naszym zdrowiu, a także o urodzie. Służą nam one do rozdrabniania pokarmu oraz nadają kształt policzkom. Warto zatem dbać o zęby i wiedzieć, jak prawidłowo je szczotkować.

Zęby są niezbędne do siekania i rozdrabniania pokarmu. Warto o nie dbać nie tylko ze względu na zdrowie, ale także dla naszego wyglądu. Jeżeli zaniedbamy zęby, pojawia się ból, który może skończyć się leczeniem kanałowym.

Choć zazwyczaj nie poświęcamy im większej uwagi, należy wiedzieć, że zęby to bardzo zróżnicowane struktury. Kształt zarówno korony zęba, jak i jego korzeni jest bardzo różna. Warto zatem dowiedzieć się, jak czyścić zęby, gdyż dzięki temu zapobiegniemy ich bólom oraz próchnicy.

Przez tydzień piła sok z selera. Pierwsze efekty zauważyła już drugiego dniaPrzez tydzień piła sok z selera. Pierwsze efekty zauważyła już drugiego dniaCzytaj dalej

Znajomość technik szczotkowania zębów jest niezbędna dla ich zdrowia

Czyszczenie zębów składa się z kilku etapów, podczas których należy używać nie tylko szczoteczki i pasty do zębów, lecz także nici dentystycznych i kilku innych elementów. Mycie jamy ustnej polega na czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych nićmi dentystycznymi, szczotkowaniu zębów za pomocą szczoteczki i pasty do zębów, oczyszczania języka za pomocą specjalnej skrobaczki i płukaniu jamy ustnej płynem do ust.

Jak podaje poradnikzdrowie.pl, z badań wynika, że prawie 4 mln Polaków nie czyści swoich zębów. Z kolei 800 tys. nie ma nawet przeznaczonej do tego szczoteczki. Trudno się zatem dziwić, że aż 90 proc. społeczeństwa ma zepsute zęby.

Przed szczotkowaniem należy oczyścić przestrzenie międzyzębowe nitką dentystyczną. Powinno to potrwać trochę ponad minutę. Samo szczotkowanie zębów najlepiej zaczynać od zewnętrznej powierzchni zębów, przy zaciśniętych szczękach. Następnie należy przejść do czyszczenia powierzchni żujących i do wewnętrznych części zębów. Dobrze jest wyczyścić je również wzdłuż linii dziąseł.

Nieprzyjemny zapach z ust czy choroby jamy ustnej mogą być wywoływane przez bakterie nagromadzone na języku, dlatego po wyszczotkowaniu zębów należy delikatnie oczyścić język, a także podniebienie. Można zrobić to szczoteczką do zębów. Dzięki temu znaczna część bakterii i nalotu nagromadzonych na powierzchni języka powinna zostać usunięta. Zdaniem stomatologów, zamiast szczoteczki do zębów warto użyć specjalnej skrobaczki do języka. Po oczyszczeniu języka należy przepłukać jamę ustną wodą lub płukanką.

Dzisiaj grzeje: 1.Kobieta sfotografowała swojego synka. Zwykłe zdjęcie pomogło postawić porażającą diagnozę

2. Masz w domu konwalie? Lekarze biją na alarm, każdy musi wiedzieć, jakie mogą być konsekwencje


By nie dać bakteriom pożywki w postaci zalegających w zakamarkach zębów resztek pożywienia, powinniśmy czyścić jamę ustną po każdym posiłku. Niektórzy stomatolodzy twierdzą jednak, że lepiej myć zęby rano i wieczorem, ale za to dokładniej. Szczotkowanie każdorazowo powinno trwać nie mniej niż 2 minuty.

Dzisiaj grzeje: 1. WHO wyznało niepokojącą prawdę. Najnowszy komunikat w sprawie epidemii koronawirusa

2. Masz w domu konwalie? Lekarze biją na alarm, każdy musi wiedzieć, jakie mogą być konsekwencje

Ostatnim etapem mycia zębów powinno być płukanie jamy ustnej odpowiednio dobranym płynem. Zapobiega to osadzaniu się płytki bakteryjnej na zębach i daje na dłużej uczucie świeżości. Niektórzy stomatolodzy polecają używać płynu również przed szczotkowaniem, gdyż zmiękcza on osad nazębny i ułatwia jego usunięcie. Płukanie jamy ustnej powinno trwać minimum 30 sekund.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Woda po ogórkach kiszonych jest cenna. Ale wszyscy zapomnieli o mocy wody po ogórkach konserwowych
  2. Krzyki 35-letniej kobiety słychać było całą noc. Nikt jej nie pomógł, doszło do tragedii
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Rekordzista dostaje 22,4 tys. zł emerytury. Prezes ZUS ujawnia sposób na ogromne świadczenie

Następny artykuł