żelazo niedobór objawy
Fot. pixabay.com/ monicore
Autor Klaudia Gaicka - 6 Czerwca 2020

Niedobór żelaza może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jak go rozpoznać i uzupełnić?

Żelazo pełni w naszym organizmie niesamowicie ważną funkcję. Jego deficyt negatywnie wpływa na większość organów i może doprowadzić do śmierci. Warto wiedzieć, czym się objawia. Zmiany widać zarówno w zachowaniu, jak i wyglądzie chorego.

Żelazo odgrywa niesamowicie ważną rolę w organizmie. Choć jego niedobór u zdrowej osoby jest rzadki, warto znać jego objawy, ponieważ może być niebezpieczny.
Najczęstszą przyczyną deficytu tego cennego pierwiastka są obfite krwawienia. W związku z miesiączkowaniem najbardziej narażone są kobiety, których krwawienie trwa długo i jest obfite. Dodatkowo zagrożone są również osoby doznające krwotoków z przewodu pokarmowego

Do jej stworzenia wystarczą dwa składniki, które każdy z nas ma w domu. Cudowna mieszanka zdrowotnaDo jej stworzenia wystarczą dwa składniki, które każdy z nas ma w domu. Cudowna mieszanka zdrowotnaCzytaj dalej

Żelazo - objawy niedoboru

Jak podaje serwis Poradnikzdrowie.pl, wraz ze wzrastającym deficytem żelaza w organizmie jest coraz mniej prawidłowo funkcjonujących erytrocytów. Taki stan rzeczy skutkuje bardzo niepokojącymi objawami.

W początkowym stadium zaburzenia chory najczęściej skarży się na zmęczenie, które odbiera mu siły do życia. Bez wpływów nie pozostaje również wygląd pacjenta, którego cera i błony śluzowe stają się bledsze, dodatkowo pod oczami pojawiają się sińce. Zwykle, kiedy pacjent już decyduje się na wizytę u lekarza, wygląda tak niezdrowo, że lekarz od razu wysnuwa podejrzenia i kieruje go na badanie krwi.

Paznokcie chorego są bardziej łamliwe, a na ich powierzchni pojawiają się podłużne prążki z rowkami. Pacjenci często skarżą się również na pieczenie lub wręcz ból gardła, jamy ustnej i języka. W kącikach ust mogą być widoczne zajady.

Deficyt zdecydowanie wpływa również na nasze samopoczucie, oprócz zmęczenia męczą nas bóle głowy, zmniejszenie koncentracji i trudności w zapamiętywaniu. Szczególnie namacalnie widać to u dzieci, które przez brak dostatecznej ilości pierwiastka, dostają gorsze oceny w szkole.

Obciążony tym stanem, jest również nasz układ immunologiczny. Przez co oprócz typowych symptomów niedoboru żelaza, pacjent zauważ u siebie dodatkowo częstsze infekcje i choroby.

Dzisiaj grzeje: 1. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało

2. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości

Co więcej, choremu mogą doskwierać między innymi duszności i zawroty głosy, tachykardia, skłonność do siniaków oraz krwawień z nosa.

Długotrwały niedobór skutkuje anemią. Ta choroba może się ujawnić w każdym wieku oraz częściej dotyczy kobiet. W jej przypadku lekarz zwykle decyduje się na zastosowanie suplementacji pierwiastka. Przy małych niedoborach zwykle rozwiązanie stanowi uzupełnienie diety w bogate źródła.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ślad za Mateuszem nagle się urwał. 29-latek nie żyje, po sześciu dniach znaleziono jego ciało
  2. Awantura w lokalu wyborczym. "Pomocnik dziennikarza TVP nie chciał się wylegitymować"
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Znany polski piłkarz zawalczy w MMA. Na boisku demolował rywali, jak będzie w klatce?

Następny artykuł