Żelazo: objawy niedoboru
fot. pixabay.com/DarkoStojanovic
Autor Karol Zaborowski - 1 Października 2020

Jego brak wpływa na całe ciało. Objawy niedoboru żelaza

Żelazo powszechnie występuje w wielu produktach, a mimo to jej niedobór jest niezwykle powszechny. Szczególnie często dotyka kobiety. Co więcej, niedobór tego pierwiastka w naszym organizmie prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, których objawy, wcale nie są takie oczywiste.

Żelazo w głównej mierze wykorzystywane jest w naszym organizmie do przenoszenia tlenu. Pierwiastek ten znajduje się dokładnie w czerwonych krwinkach, które odpowiadają za jego transport po całym naszym ciele.

Niedobór żelaza zaburza ten transport, przez co nasze komórki nie otrzymują odpowiedniej ilości niezbędnego do życia tlenu. Może to stanowić przyczynę wielu problemów zdrowotnych, które początkowo może być bardzo ciężko powiązać właśnie z niedoborem żelaza w naszej diecie, a co za tym idzie krwi.

Prezes NFZ ogłosił zmiany w ubezpieczeniach zdrowotnych. Zaczynają obowiązywać już dziśPrezes NFZ ogłosił zmiany w ubezpieczeniach zdrowotnych. Zaczynają obowiązywać już dziśCzytaj dalej

Żelazo w diecie i objawy jego niedoboru

Choć żelazo można znaleźć w wielu produktach, które często goszczą na naszych stołach, to jest to niezwykle trudno przyswajalny pierwiastek dla naszego organizmu. Przez to na jego niedobór cierpi wiele osób, których nawet nie przypuszcza, że z ich zdrowiem, może być coś nie tak.

Jednym z objawów zbyt niskiego poziomu żelaza w hemoglobinie jest arytmia, czyli nieprawidłowy rytm bicia naszego serca i uczucie jego kołatania. Wynika to z tego, że chcąc dostarczyć odpowiednią ilość tlenu do naszych komórek, serce musi wykonać o wiele większą pracę, ponieważ krew jest słabo natlenowana.

To właśnie ten mechanizm będzie odpowiadał również za inne objawy, które są następstwem zbyt niskiego poziomu tlenu w krwi oraz komórkach. Jak podaje portal onet.pl, jednym z nich są częste bóle głowy. Pacjenci często skarżą się również na zawroty głowy. Oba objawy wynikają ze zbyt niskiej podaży tlenu, co prowadzi między innymi do obkurczenia naczyń krwionośnych w mózgu i zwiększenia ciśnienia śródczaszkowego.

Tlen jest niezbędny do pracy wszystkich naszych komórek, a co za tym idzie również mięśni. Osoby cierpiące na niedobór żelaza często czują się osłabione, a ich oddech zostaje spłycony. Przez to nawet codzienne czynności zaczynają im sprawiać kłopoty, mimo że wcześniej tak nie było.

Dzisiaj grzeje: 1. Dorota Gardias trafiła do szpitala. Jej stan jest ciężki, co się dzieje?
2.Niezbędne artykuły dla dzieci kupisz za bezcen, mamy będą zachwycone. Lidl ścina ceny o połowę, nawet 19 groszy za sztukę
3. Umarła w szpitalu, wcześniej zdążyła jednak wszystko nagrać. To, jak ją tam potraktowali, woła o pomstę do nieba

Oczywiście podobne dolegliwości mogą się pojawić również przy wielu innych dolegliwościach, dlatego też tak ważne jest szybkie podjęcie działania ze strony pacjenta. Jeżeli widzimy u siebie jakieś niepokojące objawy, to natychmiast powinniśmy udać się do lekarza celem ich sprawdzenia. W przypadku niedoboru żelaza wystarczy proste badanie krwi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVN wydało oświadczenie ws. Doroty Gardias. Pogodynka zwiedziła całą Polskę, teraz walczy o życie
  2. Uwaga, PKO BP znów ostrzega przed oszustami, ofiarami wielu klientów. Łatwo się nabrać, nowa metoda jest podchwytliwa i ciężka do wykrycia
  3. Dziś wchodzi w życie nowy zakaz. Wielu Polaków może być niezadowolonych
  4. Lekarze się kłócili, a dzieci umierały. Jedyną nadzieją okazał się szpital prywatny
  5. Ministerstwo Zdrowia opublikowało ważne nagranie. Wiele osób nie może powstrzymać się od łez [WIDEO]
  6. Zobaczyła, co ojciec robi córeczce w sklepie, nie mogła uwierzyć. Policja zareagowała w najgorszy sposób

Następny artykuł