Żelazo: objawy niedoboru
fot. pixabay.com/DarkoStojanovic
Autor Karol Zaborowski - 8 Lipca 2020

Nietypowe objawy niedoboru żelaza. Nie wolno ich lekceważyć

Żelazo powszechnie występuje w wielu produktach, a mimo to jej niedobór jest niezwykle powszechny. Szczególnie często dotyka kobiety. Co więcej, niedobór tego pierwiastka w naszym organizmie prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, których objawy, wcale nie są takie oczywiste.

Żelazo w głównej mierze wykorzystywane jest w naszym organizmie do przenoszenia tlenu. Pierwiastek ten znajduje się dokładnie w czerwonych krwinkach, które odpowiadają za jego transport po całym naszym ciele.

Niedobór żelaza zaburza ten transport, przez co nasze komórki nie otrzymują odpowiedniej ilości niezbędnego do życia tlenu. Może to stanowić przyczynę wielu problemów zdrowotnych, które początkowo może być bardzo ciężko powiązać właśnie z niedoborem żelaza w naszej diecie, a co za tym idzie krwi.

Smutna wiadomość obiegła media. Nie żyje 24-letni aktorSmutna wiadomość obiegła media. Nie żyje 24-letni aktorCzytaj dalej

Żelazo w diecie i objawy jego niedoboru

Choć żelazo można znaleźć w wielu produktach, które często goszczą na naszych stołach, to jest to niezwykle trudno przyswajalny pierwiastek dla naszego organizmu. Przez to na jego niedobór cierpi wiele osób, których nawet nie przypuszcza, że z ich zdrowiem, może być coś nie tak.

Jednym z objawów zbyt niskiego poziomu żelaza w hemoglobinie jest arytmia, czyli nieprawidłowy rytm bicia naszego serca i uczucie jego kołatania. Wynika to z tego, że chcąc dostarczyć odpowiednią ilość tlenu do naszych komórek, serce musi wykonać o wiele większą pracę, ponieważ krew jest słabo natlenowana.

To właśnie ten mechanizm będzie odpowiadał również za inne objawy, które są następstwem zbyt niskiego poziomu tlenu w krwi oraz komórkach. Jak podaje portal onet.pl, jednym z nich są częste bóle głowy. Pacjenci często skarżą się również na zawroty głowy. Oba objawy wynikają ze zbyt niskiej podaży tlenu, co prowadzi między innymi do obkurczenia naczyń krwionośnych w mózgu i zwiększenia ciśnienia śródczaszkowego.

Tlen jest niezbędny do pracy wszystkich naszych komórek, a co za tym idzie również mięśni. Osoby cierpiące na niedobór żelaza często czują się osłabione, a ich oddech zostaje spłycony. Przez to nawet codzienne czynności zaczynają im sprawiać kłopoty, mimo że wcześniej tak nie było.

Dzisiaj grzeje: 1. Krzysztof Jackowski miał wizję dotyczącą wyborów. Jasnowidz wskazał zwycięzcę

2. WHO z pilnym apelem. Zmieniła zalecenia dotyczące ochrony przed koronawirusem

Oczywiście podobne dolegliwości mogą się pojawić również przy wielu innych dolegliwościach, dlatego też tak ważne jest szybkie podjęcie działania ze strony pacjenta. Jeżeli widzimy u siebie jakieś niepokojące objawy, to natychmiast powinniśmy udać się do lekarza celem ich sprawdzenia. W przypadku niedoboru żelaza wystarczy proste badanie krwi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wypadek podczas skoku ze spadochronem. Na miejsce wysłano śmigłowiec LPR
  2. Przełożony ojca Tadeusza Rydzyka przerwał milczenie. Podczas trwającej pielgrzymki powiedział wprost, po czyjej jest stronie;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Koniec z bardzo nieprzyjemną procedurą medyczną. Wspaniała wiadomość ze świata nauki. Wielka zasługa małej kapsułki

Następny artykuł