zgaga - domowe sposoby
pixabay_mohamed_hassan
Autor - 24 Maja 2020

Domowe sposoby na zgagę. Warto z nich korzystać

Zgaga to nieprzyjemne pieczenie w okolicach przełyku i mostka. Bezpośrednią przyczyną jej powstawania jest choroba refluksowa, czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Zgaga atakuje ludzi w różnym wieku, jednak najczęściej atakuje ludzi po 50 roku życia. Warto wiedzieć, jak właściwie rozpoznać źródła dolegliwości i jakie sposoby na zgagę są najskuteczniejsze.

Zgaga to uczucie palenia i pieczenia w dołku podsercowym, za mostkiem, niekiedy dochodzące aż do gardła. Przyczyną zgagi może być przepełnienie żołądka lub pospieszne, a tym samym niedokładne, przeżucie pokarmu.

Dolegliwość wywoływana jest cofaniem się treści pokarmowej i kwasu solnego z żołądka do przełyku. Kwas solny działa drażniąco na nieprzystosowany do kontaktu z treścią o tak silnym działaniu nabłonek przełyku.

Tomasz Stockinger przeszedł poważną operację na otwartym sercu. Jaki jest stan zdrowia aktora?Tomasz Stockinger przeszedł poważną operację na otwartym sercu. Jaki jest stan zdrowia aktora?Czytaj dalej

Zgaga, czyli pieczenie w przełyku lub żołądku to najczęstszy objaw schorzeń układu trawiennego

Niektóre pokarmy częściej niż inne wyzwalają zgagę. Nie ma jednak uniwersalnej listy takich pokarmów, dlatego każdy powinien sam zaobserwować związek objawu ze spożywanymi pokarmami i ich unikać. Wystąpieniu zgagi sprzyjać może schylanie się, obfite posiłki lub późne spożywanie kolacji. W leczeniu stosuje się głównie leki zmniejszające wydzielanie żołądkowe, takie jak leki neutralizujące kwas solny, czy środki o odczynie zasadowym.

Osoby cierpiące na zgagę powinny przede wszystkim zadbać o racjonalną dietę oraz odpowiednią higienę żywienia. Posiłki powinny być spożywane w pozycji wyprostowanej w niewielkich ilościach do 5 razy dziennie. Pożywienie należy dokładnie rozgryzać, połykać w małych porcjach i niczym nie popijać. Na czczo oraz między posiłkami można przyjmować płyny obojętne, takie jak letnia przegotowana woda, mleko lub ziołowe herbaty, np. z żywokostu. Ostatni posiłek zaleca się spożyć przynajmniej 3 godziny przed snem.

Ze swojego jadłospisu należy wykluczyć niektóre składniki diety, takie jak alkohol, napoje zawierające kofeinę, soki pomidorowe oraz z owoców cytrusowych, a także potrawy ostro doprawione, tłuste i nadmiernie bogate w węglowodany. Podrażniają one bowiem przełyk oraz zwiększają wydzielanie kwasu żołądkowego. Niewskazane są także napoje gazowane, gdyż zawarty w nich dwutlenek węgla rozdyma żołądek. Powinniśmy również zrezygnować z czekolady oraz cebuli, ponieważ produkty te rozluźniają zwieracz przełyku.

Dzisiaj grzeje: 1. Lekarze nie dawali mu praktycznie żadnych szans. Do szpitala trafił 16-latek ze strzałą w głowie

2. Rodzina umieściła na nagrobku bliskich skandaliczny napis. Nie mieści się w głowie, jak mogli

Pomocne może się okazać rzucenie palenia, pozbycie się nadwagi, unikanie prac związanych ze schylaniem się, a także spanie w pozycji uniesionej głowy lub tułowia. Ulgę może także przynieść leczenie farmakologiczne oraz rezygnacja z ciasnych ubrań i pasków, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej. Gdy planujemy się położyć, warto ułożyć się na lewym boku, gdyż w tej pozycji żołądek znajduje się poniżej przełyku. Przeciwdziałamy dzięki temu cofaniu się soku żołądkowego. Pomocne może się okazać również ograniczenie stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po ile u was kosztują truskawki? Ceny szybko się zmieniają, mamy dobre wieści
  2. Polacy masowo dostają identycznego SMS-a. Musisz uważać, trzeba go natychmiast usunąć
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Rząd wprowadza nowe zasady dotyczące urlopów. Możesz nie doczekać się wakacji wtedy, kiedy planujesz

Następny artykuł