Lekarze ostrzegają przed zimowym niebezpieczeństwem. W największym stopniu dotyczy dzieci, o co chodzi?

zima zabawa
unsplash.com/ Maxim Tolchinskiy
Autor Natalia Niewczas08.01.2021

Jedna z dziecięcych, popularnych zimą zabaw może być szczególnie niebezpieczna dla zdrowia. Chodzi o jedzenie śniegu. Infekcja gardła to w tym przypadku tylko jedno z możliwych zagrożeń; śnieg może zawierać pochodzące z otoczenia patogeny, cząstki kurzu, a nawet zwierzęce odchody.

Niewykluczone, że tej zimy w Polsce spadnie jeszcze śnieg. Prognozy wskazują, że opady pojawią się w niektórych regionach już dziś. Widok wirujących w powietrzu białych kropek skutecznie uruchamia wyobraźnię i entuzjazm najmłodszych - warto jednak wiedzieć, przed czym ostrzec pociechy, by uniknąć przykrych dla zdrowia konsekwencji, w tym choroby. Niektóre maluchy chętnie próbują śniegu, udając, że są to ich ulubione łakocie.

Zimowe zabawy nie zawsze są bezpieczne dla zdrowia

Jedną z oczywistych konsekwencji wspomnianej, zimowej dziecięcej zabawy jest infekcja gardła. Zapalenie gardła mogą wywołać wirusy lub bakterie, których w białym puchu nie brakuje.

Według doniesień portalu zdrowie.wprost.pl przed obecnością patogenów w śniegu ostrzega między innymi meteorolog. Jak tłumaczy Mary Scarzello Fairbanks z National Oceanic and Atmospheric Admistration, śnieg zatrzymuje wiele unoszących się w powietrzu, potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia cząsteczek.

- Śnieg zawiera krople, które zatrzymują cząsteczki kurzu, bakterie lub inne substancje unoszące się w powietrzu - przekazuje meteorolog.

Masz problem z zaparowanymi okularami przy noszeniu maseczki? Wystarczy jeden prosty trikMasz problem z zaparowanymi okularami przy noszeniu maseczki? Wystarczy jeden prosty trikCzytaj dalej

Na skład wizytówki zimy, jaką jest śnieg, w dużej mierze wpływa to, co dzieje się w atmosferze. Są w niej obecne między innymi zanieczyszczenia oraz aerozole.

Choć nie ma oficjalnych wytycznych zakazujących podobnych zabaw ze śniegiem w czasie zimy, lepiej mieć się na baczności. Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zauważa bowiem kolejne z potencjalnych zagrożeń wynikających ze spożywania śniegu.

Podobna zabawa, ostrzega CDC, może w znaczący sposób obniżyć temperaturę ciała. Co więcej, istnieje ryzyko przyjęcia wraz ze śniegiem zwierzęcych odchodów bądź ich cząstek.

Na konsekwencje połknięcia wspomnianych cząstek wskazuje profesor medycyny ratunkowej z Rutgers New Jersey Medical School. Zimowa zabawa może doprowadzić wówczas do dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

- W zależności od tego, co jest w śniegu, możesz skończyć z rozstrojem żołądka, wymiotami, biegunką, a nawet infekcją, jeśli zjesz go za dużo - uczula Diane Calello.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł