Mięta posiada wiele cennych właściwości dla zdrowia człowieka. Zdecydowanie warto po nią sięgać

zioła, mięta
Fot. pixabay.com/ congerdesign
Autor Klaudia Gaicka09.05.2020

Zioła mają często zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Znane od wieków, cieszą nie tylko nasze kubki smakowe, ale i zdrowotność. Przy wielu schorzeniach stanowią naturalną alternatywę dla chemicznych medykamentów.

Zioła i ich właściwości były znane człowiekowi już w czasach pierwotnych. W starożytności wiedzieliśmy, że mogą zarówno leczyć, jak i zabijać. Większość z nich ma zarówno dobre lecznicze działanie, jak i pewien zespół skutków ubocznych. Ostateczny efekt najczęściej zależy po prostu od dawki.

Edyta Górniak wywołała burzę swoimi słowami. Gwiazda mówi o przymusowym szczepieniuEdyta Górniak wywołała burzę swoimi słowami. Gwiazda mówi o przymusowym szczepieniuCzytaj dalej

Zioła mogą mieć zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu

Mięta jest kłączową rośliną wieloletnią. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko szerokiemu spektrum właściwości leczniczych, ale również łatwej uprawie. Istnieje kilka odmian tego zioła. Najpopularniejsza w Polsce jest zdecydowanie mięta pieprzowa. Na różne sposoby wykorzystywana w przygotowywaniu posiłków lub jako leczniczy napar. Dodatkowo ten rodzaj mięty możemy spotkać w wielu kosmetykach.Z kolei mięta zielona ma bardzo podobne właściwości do pieprzowej, jednak wykorzystywana jest najczęściej w produkcji gum do życia i past do mycia zębów. Ostatnia, mięta polna, pomaga najlepiej przy problemach trawiennych.

Mięta fenomenalnie wpływa na różnego rodzaju podrażnienia układu pokarmowe. Jak podaje serwis Medonet, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dzięki czemu zmniejsza odczuwany ból. Mentol zawarty w liściach mięty pomaga przy wzdęciach i zaparciach, poprzez zmniejszenie ilości wydzielania żółci. Napar z mięty warto spożywać nawet profilaktycznie po ciężkostrawnych posiłkach.

Według badań przytoczonych przez portal mięta ma dodatkowo właściwości antywirusowe i antybakteryjne. Dzięki czemu pomaga organizmowi walczyć z bakteriami, które wywołują dolegliwości układu pokarmowe. Wspomaga również zwalczanie E. coli, salmonelli oraz gronkowca złocistego. Napar, dzięki swoim właściwościom uspokajającym, doskonale sprawdzi się również w niwelowaniu odczuwanego stresu. Olejek z mięty dobrze działa na dolegliwości układu oddechowego. Ma właściwości antybakteryjne i wykrztuśne, dzięki czemu znajduje zastosowanie w inhalacjach oraz maściach rozgrzewających.

Dzisiaj grzeje: 1.Często pocisz się w nocy? Uważaj, ponieważ może być to objawem niebezpiecznych chorób

2. Burza w sieci. Krzysztof Rutkowski pokazał zdjęcie z poszukiwań Kacperka, jeden szczegół rozwścieczył internautów

Jeżeli chodzi o skutki uboczne, to powoduje je główniej olejek z mięty pieprzowej. Olejek spożyty w formie miętowych kropel może wywołać wymioty, senność, zaburzenia równowagi, biegunkę, ospałość oraz apatię. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia tego typu dolegliwości, należy uważnie dobrać dawkę kropelek. Herbata miętowa dużo rzadziej powoduje działania niepożądane, jednak parzona zbyt często może zadziałać przeczyszczająco.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przenigdy nie jadła równie kapitalnego rosołu. Sekret tkwi w kostce rosołowej, ale nie byle jakiej
  2. Smutne informacje o ojcu Kacperka. Przed tragedią nie zdążył zrobić najważniejszego
  3. Meghan Markle zmieniła się nie do poznania. Widzowie byli zaskoczeni, gdy zobaczyli twarz żony księcia Harry'ego
  4. Najnowsze ustalenia dotyczące koronawirusa. Dotarł do Europy znacznie wcześniej niż zakładano
  5. Niepokojące wyznania lekarki na temat polskiej służby zdrowia. Rażące niedopatrzenia i procedury, które nie mają sensu
  6. PGE ostrzegło klientów. Niektórzy z nich mogą dostać podejrzanego SMS-a

Następny artykuł