Zioła, takie jak melisa doskonale pomagają zwalczyć stres
pixabay.com/congerdesign
Autor - 14 Czerwca 2020

Jest najpopularniejszym ziołem na sen i uspokojenie. Lista jej zalet jest jednak znacznie dłuższa

Zioła można stosować w walce ze stresem bez obaw, że uzależnią czy wpłyną na naszą pracę. Działają one łagodnie, ale skutecznie. Ważne jest jednak, by zażywać je regularnie. Jednym ze skuteczniejszych środków na sen i uspokojenie jest melisa lekarska, która posiada również inne zalety.

Zioła uspokajające są niezwykle przydatne w stresujących sytuacjach. Napięcie nerwowe ma bowiem bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Powoduje problemy ze snem, zaburzenia odżywiania i wiele innych dotkliwych dolegliwości. Długotrwały stres może nawet doprowadzić do wystąpienia chorób przewlekłych, infekcji i problemów skórnych.

Zioła na uspokojenie pomagają pacjentom łatwo się denerwującym, spiętym, mającym kłopoty z zasypianiem i stresem. Warto wypróbować działanie melisy lekarskiej, która korzystnie wpływa na sen i pomaga zwalczać napięcie nerwowe.

Słowa polityka PiS o LGBT rozgrzały internet do czerwoności. Wielu uważa je za skandaliczneSłowa polityka PiS o LGBT rozgrzały internet do czerwoności. Wielu uważa je za skandaliczneCzytaj dalej

Zioła, takie jak melisa doskonale pomagają zwalczyć stres

W stanach rozdrażnienia i stresu warto zastosować melisę. Jej lecznicze własności znane i wykorzystywane były już w starożytności. Substancje zawarte w olejku eterycznym liści melisy zmniejszają wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego. Działanie uspokajające jest na tyle silne, że pozwala niekiedy na odstawienie syntetycznych środków uspokajających. Ponadto liście melisy działają przeciwskurczowo i zwiększają wydzielanie soków trawiennych.

Napar i inne przetwory z liści melisy można stosować w stanach pobudzenia nerwowego, rozdrażnienia, stresu, zespole przewlekłego zmęczenia, stanach lękowych i nerwicach wegetatywnych. Melisa przynosi ukojenie także w bólach głowy. Może być stosowana również przy nerwicy serca, w stanach depresyjnych i melancholii. Sprawdzi się także przy problemach z zasypianiem. Jak podaje poradnikzdrowie.pl, melisa swoje działanie uspokajające zawdzięcza składnikom olejku eterycznego, takim jak m.in. kariofilen i cytral.

Napary z melisy poprzez zwiększanie wydzielania soku żołądkowego i żółci ułatwiają trawienie i pobudzają apetyt. Warto zatem po spożyciu ciężkostrawnych posiłków wypić filiżankę herbatki z melisy. Można ją również stosować w stanach skurczowych jelit i dróg żółciowych, które wywołują ból, a czasem kolkę.

Co ciekawe, picie herbaty z melisy przyczynia się do zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi, a co za tym idzie - może zapobiec miażdżycy. Melisa hamuje proces utleniania lipidów w wątrobie, dzięki czemu zapobiega jej stłuszczeniu oraz innym schorzeniom.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nieoczekiwaną zmianę. Od dzisiaj wchodzi w życie

2. Biedronka jeszcze tylko do jutra sprzeda ci sok, olej i inne produkty za 1 zł. Warunki są wręcz banalne

Melisa znana jest w medycynie ludowej jako środek łagodzący bóle menstruacyjne. Sprawdzi się również przy skąpym miesiączkowaniu lub jego zmiennym nasileniu.

Niektórzy eksperci uważają, że melisa poprawia pamięć i koncentrację. W badaniach wykazano, że regularne spożywanie naparu z melisy przez osoby chore na Alzheimera przyczyniło się do poprawienia ich funkcji poznawczych oraz zmniejszyło objawy demencji starczej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Andrzej Duda w trasie. Auto SOP uderzyło w pojazd z rodziną z dziećmi
  2. Zaskakująca awantura w programie "Kropka nad i". Monika Olejnik broniła TVN przed atakami, "niech nas pan nie poucza"
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Wstrząsające doniesienia o patogwieździe FAME MMA. Omal się nie wykończyła

Następny artykuł