Zioła które pomagają na nadciśnienie
fot. pixabay.com/frolicsomepl
Autor Karol Zaborowski - 14 Października 2019

Cierpisz na nadciśnienie? Oto zioła, które ci pomogą

Zioła w leczeniu ludzi używane są od tysięcy lat i w wielu przypadkach wciąż nie wiemy, w jaki dokładnie sposób na nas działają. Niektóre z nich mogą stanowić doskonałe wspomaganie przy przewlekłej terapii, która stosowana jest między innymi przy nadciśnieniu tętniczym.

Zioła mają szerokie zastosowanie również we współczesnej medycynie, co może zaskoczyć niektóre osoby. W aptekach można dostać całą masę leków, które w swoim składzie zawierają substancje jak najbardziej naturalne. W tym wypadku naukowcy postanowili się przyjrzeć, w jaki sposób niektóre z ziół wpływają na wysokość naszego ciśnienia krwi.

Nadciśnienie tętnicze jest przewlekłą chorobą, która wymaga od pacjentów ścisłej kontroli poziomy swojego ciśnienia krwi, a także nierzadko zmian w obrębie stylu życia. Dodatkowo trzeba być w regularnym kontakcie ze swoim kardiologiem, aby obserwować, czy choroba nie wywołała już skutków ubocznych. Ważne jest również, aby w porę wprowadzać zmiany w terapii, ponieważ leki w pewnym momencie mogą już nie dawać takiego efektu jak wcześniej. Właśnie w takim wypadku pomocne okazują się zioła.

Masz bóle szyi? Może to być objaw groźnego nowotworuMasz bóle szyi? Może to być objaw groźnego nowotworuCzytaj dalej

Zioła na nadciśnienie

Wyniki bardzo ciekawych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu California zostały opublikowane w czasopiśmie "Proceedings of National Academy of Sciences". Naukowcy sprawdzili wiele ziół, z których znaczną część można znaleźć w naszych domach w różnych postaciach.

Na podium, jeżeli chodzi o obniżanie ciśnienia tętniczego, uplasowała się lawenda, koper włoski znany jako fenkuł oraz rumianek. Wszystkie z nich są stosowane w wielu specyfikach, ale nie do końca było wiadome, w jaki sposób oddziałują na nasz organizm. Wedle tego, co zaobserwowali naukowcy, zawarte w nich substancje rozluźniają naczynia krwionośne, co bezpośrednio wpływa na wyraźny spadek ciśnienia.

W przypadku lawendy przydatne okażą się zarówno masaże wykonane z olejkiem tej rośliny, jak i picie naparu. Jeżeli chodzi o fenkuł, to najlepsze efekty daje rzucie jego nasion, a rumianek najlepiej jest pić w postaci herbatki. Warto jednak pamiętać, aby nie włączać ich do naszego leczenia na własną rękę, ponieważ mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z lekami, które przyjmuje się w tej chorobie poprzez zwiększenie lub prawie całkowite niwelowanie ich działania.

Następny artykuł