zioła Bittnera
unsplash.com/Annie Spratt
Autor Natalia Niewczas - 20 Września 2020

Pamiętacie zioła Bittnera? Kiedy, a także, jak ich używać

Zioła wspierają ludzi praktycznie od zawsze. Sięgamy po nie, gdy boli brzuch, gdy sen znów nie nadchodzi lub po prostu dlatego, że sporządzony z nich napar wyśmienicie smakuje i pachnie. Swego czasu niezwykle popularne było stosowanie przygotowanych na ich bazie leczniczych nalewek, do których niewątpliwie należą słynne zioła Bittnera.

Zioła Bittnera to lecznicza nalewka, w której skład wchodzi aż 25 ziół, na przykład piołun czy kwiat goździka. Mikstura jest znana głównie dzięki właściwościom usprawniającym prawidłową pracę układu pokarmowego. Wciąż cieszy się zaufaniem wielu konsumentów.

Pilne ostrzeżenie sanepidu. Zagrożenie dla zdrowia i życiaPilne ostrzeżenie sanepidu. Zagrożenie dla zdrowia i życiaCzytaj dalej

Lecznicze zioła w butelce

Zioła Bittnera to nic innego jak dodatkowo wzbogacona wersja tak zwanych ziół szwedzkich. Różnica między ziołami Bittnera a szwedzkimi polega na ilości użytych do przyrządzenia nalewki składników. Podczas gdy w wersji Bittnera znajdziemy aż 25 ziół, na ich bazową, szwedzką odsłonę składa się 11.

Ziołowe nalewki lecznicze od lat znajdują swe zastosowanie w życiu codziennym, a pomysły na ich użycie są niezwykle rozmaite. Mieszanka zyskała popularność w latach 70 ubiegłego wieku, choć jej receptura została opracowana parę ładnych stuleci wcześniej. Za twórcę ziół szwedzkich uznaje się XVII-wiecznego lekarza szwedzkiego pochodzenia. Klaus Samst skomponował 11 składników, w skład których wchodzi między innymi aloes, kurkuma czy szafran. W ich niezawodność wciąż wierzy wielu zwolenników ziołolecznictwa.

Zioła szwedzkie podejrzewa się o korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Zażywanie naparu ma usprawniać pracę układu pokarmowego, łagodzić bóle menstruacyjne, stany zapalne, a nawet poprawiać kondycję skóry (na przykład eliminując trądzik).

Dzisiaj grzeje: 1. Wydano nowe zalecenia dotyczące koronawirusa. Kogo dotyczą?
2.Niedziela handlowa wypada wyjątkowo rzadko. Zakupy można dziś zrobić, jednak nie wszędzie
3.Naukowcy z Czech stwierdzili nowy objaw koronawirusa. Bardzo łatwo pomylić go z innymi chorobami

Zioła szwedzkie można stosować w formie okładu bądź przyjmować doustnie. W drugim przypadku zaleca się uprzednie rozrzedzenie mikstury, gdzie jedna łyżka stołowa nalewki przypada na pół szklanki wody.

Warto dodać, że nawet w przypadku stosowania ziół należy zachować czujność. Przed włączeniem nalewek do codziennej diety nie zaszkodzi skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeżeli pacjent cierpi na choroby układu trawiennego bądź alergie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Potężne zagrożenie w części Polski. IMGW bije na alarm
  2. Rosjanie przywłaszczają sobie Wenus. Szef Roskomos potwierdza
  3. Papież Franciszek ma bardzo pilny apel do lekarzy. Prosi ich, aby pamiętali o jednej, arcyważnej rzeczy
  4. Niszczy tarczycę po cichu. Objawów tej choroby nie wolno ignorować
  5. Jak odróżnić COVID-19 od innych chorób? Zdaniem ekspertów istotna jest kolejność występowania objawów
  6. Afera w polskiej szkole. Uczniowie w trakcie lekcji zatruli kawę nauczycielce, skandal na ogromną skalę

Następny artykuł