Żłobki i przedszkola otwarte. Polakom nadal należy się dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

ZUS wyjaśnia kwestię dalszych zasiłków opiekuńczych. Okazuje się, że świadczenia nadal będą wypłacane
unsplash_ Marisa Howenstine
Autor 07.05.2020

ZUS zabrał głos w sprawie zasiłków opiekuńczych. Od 6 maja żłobki i przedszkola znów mogą być otwarte, w związku z czym wielu rodziców zastanawia się, czy nadal będą mogli liczyć na świadczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że zasiłek opiekuńczy nadal będzie wypłacany.

ZUS od 8 marca wypłaca dodatkowy zasiłek opiekuńczy rodzicom, którzy po decyzji o zamknięciu szkół, przedszkoli, żłobków i innych form opieki musieli zająć się swoimi dziećmi.

Niemniej jednak od środy 6 maja żłobki i przedszkola mogą zostać otwarte. W związku ze zmianami rodzice zastanawiają się, czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy nadal będzie wypłacany.

Koronawirus we Włoszech. Padły nowe rekordy dotyczące epidemKoronawirus we Włoszech. Padły nowe rekordy dotyczące epidemCzytaj dalej

ZUS wyjaśnia kwestię dalszych zasiłków opiekuńczych. Okazuje się, że świadczenia nadal będą wypłacane

W ramach stopniowego poluzowania restrykcji rząd postanowił od 6 maja uruchomić żłobki oraz przedszkola. Nie wszystkie placówki zostaną jednak otwarte w tym terminie i nie wszyscy rodzice postanowią posłać do nich swoje dzieci.

W związku ze wznowieniem pracy żłobków oraz przedszkoli u wielu rodziców pojawiły się pytania i wątpliwości. Jak podaje portal parenting.pl, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło zabrać w tej sprawie głos i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Wśród nich znalazło się pytanie o wiek dziecka. MRPiPS wyjaśnia, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do lat 8. Rodzice pytali ponadto, jak długo przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, skoro żłobki mogą być otwarte od 6 maja.

- Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 24 maja. […] Jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do ZUS. – czytamy na stronie MRPiPS. Ministerstwo zaznacza, że dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Ponadto z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzice, którzy nie mogą posłać dzieci do placówek opiekuńczych z powodu ich zamknięcia w związku z epidemią, a także rodzice, którzy pomimo otwarcia takiej placówki nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka.

- W związku z umożliwieniem od 6 maja br. otwarcia placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi, w rozporządzeniu wprowadzono również możliwość skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w przypadku, gdy pomimo otwarcia takiej placówki rodzic nie zdecyduje się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii. Rodzice będą mieli więc wybór. - podkreśla MRPiPS.

Dzisiaj grzeje: 1.Minister Szumowski ostrzega. Wkrótce może czekać nas ponowne zamrożenie gospodarki

2. Polacy nie mogli się spodziewać. Andrzej Duda wydał właśnie pilne oświadczenie

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaznacza, że zasady dokumentowania prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie zmieniły się w związku z wydłużeniem prawa do jego pobierania do 24 maja.

- Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku. - czytamy na stronie ministerstwa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapomniany sposób od rolników starszej daty na najbujniejsze zbiory pomidorów. Wyrastają piorunujące okazy
  2. Anna Lewandowska pokazała zdjęcie córki. Wiadomo dokładnie kiedy i o której urodziła się Laura
  3. Meghan Markle zmieniła się nie do poznania. Widzowie byli zaskoczeni, gdy zobaczyli twarz żony księcia Harry'ego
  4. Najnowsze ustalenia dotyczące koronawirusa. Dotarł do Europy znacznie wcześniej niż zakładano
  5. Niepokojące wyznania lekarki na temat polskiej służby zdrowia. Rażące niedopatrzenia i procedury, które nie mają sensu
  6. W poprzednim roku pietruszka, teraz inne warzywo. Ceny drastycznie rosną, mamy nowy symbol drożyzny żywności

Następny artykuł