długie życie
fot. https://pixabay.com/ MatissDzelve
Autor Natalia Niewczas - 17 Września 2020

Ile lat ma najstarsza osoba, którą znacie? Rekord świata należał do pewnej Francuzki, żyła naprawdę bardzo długo

Życie człowieka to najcenniejsza wartość. Cieszy zatem fakt, że na przestrzeni lat zaczęło się ono wydłużać: nie bez echa pozostają w tym przypadku rosnąca świadomość społeczna, promowanie prozdrowotnych nawyków oraz innowacje dzisiejszej medycyny. Pozytywne zmiany zachodzą także w Polsce, co potwierdza raport Głównego Urzędu Statystycznego. Ze zgromadzonych przez GUS danych wynika, że średnia długość życia kobiet w naszym kraju wynosi 81 lat, a mężczyzn - 74. Wciąż jest jednak do czego dążyć. Liderzy tego zestawienia zostawiają podane wyżej liczby daleko w tyle.

Życie człowieka może trwać jeszcze dłużej, czego idealny przykład stanowią osoby z wyjątkowego zestawienia najstarszych ludzi w historii. Choć każda z nich z pewnością udzieliłaby nieco innych rad na osiągnięcie długowieczności, wszystkich łączy imponująca, trzycyfrowa liczba przeżytych na Ziemi lat. Rekord od lat niezmiennie należy do pewnej Francuzki.

Obrazy Pacjenci.pl"To będzie matka afer, a wy wszyscy będziecie odpowiadać za to przed sądem". Kontrowersyjna ustawa w SejmieCzytaj dalej

Wyjątkowo długie życie

Te osoby dostały od życia kolejną szansę na zachowanie słynnej “jedynki z przodu”. Choć nie są już nastolatkami, doczekały setnych urodzin - w niektórych przypadkach nawet nastu kolejnych. Co szczególnie ciekawe, aż 18 pierwszych miejsc z zestawienia należy do przedstawicielek płci żeńskiej.

Niekwestionowaną rekordzistką tak zwanych “superstulatków” opublikowanej na portalu wikipedia.org od lat nieprzerwanie jest Francuzka Jeanne Louise Calment. Powiedzieć, że dożyła sędziwego wieku to stanowczo za mało. Jeanne Calment odeszła w wieku 122 lat i 164 dni. Jej długowieczność została udokumentowana naukowo, pani Calment stanowi niepowtarzalny, wyjątkowy przypadek osoby, która ponad wszelką wątpliwość doczekała ponad 120 urodzin.

Dzisiaj grzeje: 1. Już jutro wchodzi w życie nowy zakaz. Dotknie wiele osób
2.Będzie kolejna odsłona popularnego programu. Dadzą 5 tys. zł, ale pod jednym warunkiem
3. Porażająca wiadomość obiegła media. Nie żyje Bill Gates Senior

Miejsce drugie zajmuje obywatelka Stanów Zjednoczonych, Sarah Knauss - właśnie do niej należy rekord najdłużej żyjącej osoby w USA. Pani Knauss dożyła 119 lat i 97 dni. Na miejscu trzecim znajduje się natomiast Nabi Tajima z Japonii (przeżyła 117 lat i 260 dni). Pierwszym mężczyzną w zestawieniu jest Japończyk Jirōemon Kimura - spędził na Ziemi 116 lat i 54 dni.

Warto dodać, że opublikowana w internecie oficjalna statystyka uwzględnia jedynie udokumentowane przypadki superstulatków. Niewykluczone, że istnieją na świecie osoby, które, z uwagi na wiek, uzupełniłyby listę, a być może także i pobiły obecny rekord - ich długowieczność może po prostu nie być znana na światową skalę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka akcja ratunkowa, walczą z ogniem. Syreny wyją w całym mieście, są ranni, niebo spowił gęsty dym
  2. Tysiące ludzi czekało na decyzję. Niezwykły kraj ponownie otwiera się na turystów
  3. Niepokojące objawy u niemowlaka. Nie wolno ich bagatelizować
  4. Ile ofiar koronawirusa nie miało chorób współistniejących. Niepokojące dane
  5. Wykorzystują lukę, aby obejść obostrzenia. Nowe maseczki stają się coraz bardziej popularne
  6. Do obiadu, na przyjęcia i samodzielnie - marynowana w occie dynia sprawdzi się w każdej sytuacji, dawno nic lepszego nie jadłeś

Następny artykuł