długie życie
fot. https://unsplash.com/ Antevasin Nguyen
Autor Natalia Niewczas - 20 Sierpnia 2020

10 czynników wydłużających życie człowieka. Niektóre mogą być sporym zaskoczeniem

Życie pisze różne scenariusze - niektóre z nich solidnie dają do wiwatu. Mimo to człowiek stale dąży do tego, by, skoro nie można zatrzymać czasu, choć wydłużyć swój ziemski pobyt. Szkodliwość pewnych substancji i zachowań naukowcy potwierdzają systematycznie. Tym razem podpowiadają, co pomaga dożyć setnych urodzin.

Życie wydłuża regularne picie kawy lub herbaty. Spożywanie właśnie tych napojów znajduje się na szczycie listy wydłużających egzystencję czynników i jest jednym z tych, które można wprowadzić do codzienności niemal od razu. Okazuje się, że do obniżenia ryzyka przedwczesnego zgonu wystarczy jedna filiżanka małej czarnej (lub zielonej) dziennie. Pozostałe zasady zachowania długowieczności również w dużej mierze opierają się na prawidłowych nawykach żywieniowych.

Łukasz Szumowski zdradził czarny scenariusz, ostrzega Polaków. Będzie nawet 1000 przypadków zachorowań dziennie?Łukasz Szumowski zdradził czarny scenariusz, ostrzega Polaków. Będzie nawet 1000 przypadków zachorowań dziennie?Czytaj dalej


Przepis na długie życie


Długie życie zapewni przede wszystkim właściwa dieta. Nie powinno być to żadnym zaskoczeniem zważywszy na to, że hasło “jesteś tym, co jesz” jest powszechnie znane od pokoleń. Oprócz korzystnego wpływu na długość życia płynącą z picia kawy i herbaty badania potwierdzają również prozdrowotne właściwości orzechów - trzy porcje tygodniowo znacznie redukują ryzyko związane z przedwczesnym zgonem (nawet o 39%).


W ramach zachowania długowieczności równie korzystne jest ograniczenie ilości spożywanych kalorii (otyłość prowadzi bowiem do wielu chorób cywilizacyjnych). Niedobór kalorii powinien być jednak niewielki i nie równać się niedoborowi cennych składników odżywczych. Prozdrowotne i wydłużające życie jest również stosowanie diety wegetariańskiej (ryzyko przedwczesnej śmierci spada o 15%) i diety przeciwzapalnej. Pod terminem “dieta przeciwzapalna” kryje się spożywanie dużej ilości produktów będących naturalnym źródłem antyoksydantów, czyli związków neutralizujących działanie wolnych rodników.


To, co w dekalogu długowieczności wydaje się oczywiste, to zalecenie związane z wyeliminowaniem nałogu palenia. Nałogowi palacze mogą żyć nawet do 10 lat krócej niż osoby wolne od nałogu i znacznie częściej umierają przedwcześnie. Jak podaje portal stronazdrowia.pl, rzucenie palenia przed 35 rokiem życia może przyczynić się do wydłużenia długości życia o ok. 8 lat.


Styl życia również nie pozostaje bez wpływu na ilość przeżytych lat. Do przodujących w tej sferze czynników należy aktywność fizyczna. Nie trzeba być zawodowym sportowcem, by wspomóc zdrowie ruchem - wystarczy 15 minut ćwiczeń dziennie. Co ciekawe, badania potwierdzają, że życie przedłuża również kontakt z dziećmi - dotyczy to zwłaszcza osób po 60 roku życia.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiceminister zdrowia zapowiada okrojenie liczby szpitali. Rząd przygotowuje się do nowej strategii
2. Możesz się nieźle zdziwić. W czwartek Biedronka odda całe 100% w trakcie zakupów

Samo pozytywne podejście do życia także je wydłuża - pesymistyczne spojrzenie na świat wzmaga bowiem powiązany z nim stres i lęk. Podobnie działa uczucie szczęścia. Naukowe badania potwierdzają, że osoby wiodące szczęśliwe życie (przy czym każda z nich definiuje szczęście inaczej) cieszą się urokami naszego świata o 18% dłużej, niż pozostali.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czerwony alert dla całego Mazowsza. Ostrzeżenia IMGW w prawie całej Polsce
  2. Jacek Kurski podczas wywiadu został niespodziewanie zapytany o odejście kultowego dziennikarza z TVP. "Ostatnio do niego dzwoniłem"
  3. Wczesne objawy miażdżycy. Wielu chorych je bagatelizuje
  4. Fakt ujawnił kulisy odejścia Szumowskiego. Dlaczego były Minister Zdrowia zrezygnował ze stanowiska?
  5. Rak jelita grubego może przez lata rozwijać się w ukryciu. Istnieje jednak sposób, by wykryć go, zanim będzie za późno
  6. Wytykali ją palcami, więc schudła 100 kg, by w dniu ślubu swojego eks wyglądać lepiej niż panna młoda

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł