Pacjenci.pl Zdrowie Amlozek – skład, dawkowanie, działania niepożądane
https://pixabay.com

Amlozek – skład, dawkowanie, działania niepożądane

19 marca 2022
Autor tekstu: Dominika Wilk

Amlozek – charakterystyka leku

Amlozek to lek, który wykorzystywany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego, naczynioskurczowej dławicy piersiowej lub dławicy piersiowej. Jego główną substancją czynną jest amlodypina. Jest ona bardzo dobrze wchłaniania przez organizm, a jej największe stężenie uzyskiwane jest po 6-12 godzinach po przyjęciu tabletki. Amlodypina zaliczana jest do antagonistów wapnia i hamuje działanie wapnia zarówno na naczynia krwionośne oraz tętnice. Dzięki niej dochodzi do ich rozluźnienia i lepszego przepływu krwi przez nie, co powoduje obniżenie ciśnienia. Amlozek występuje w formie tabletek po 5 i 10 mg.

Amlozek – dawkowanie

Dorośli

Tabletki przyjmuje się niezależnie od posiłków, a ilość i częstotliwość dawki ustala lekarz. Zazwyczaj stosowaną przez dorosłych dawką leku jest dawka 5 mg (jest to dawka początkowa), która później zwiększana jest do 10 mg na dobę. 10 mg jest to dawka maksymalna i o tym, czy pacjent może ją przyjąć decyduje lekarz, który zbiera informacje od pacjenta o jego samopoczuciu. Zwykle Amlozek jest włączony do ogólnej terapii nadciśnienia i w związku z tym kojarzony jest z innymi lekami np. tiazydowymi lekami moczopędnymi, lekami beta-adrenolitycznymi, inhibitorami konwertazy angiotensyny, lekami alfa-adrenolitycznymi. Jeśli pacjent jest leczony na dławicę piersiową, wówczas Amlozek współtowarzyszy lekom przeciwdławicowym. Może być jednak stosowany również samodzielnie.

Dzieci od 6 do 17 roku życia

Jeśli u dzieci między 6 a 17 rokiem życia stwierdza się nadciśnienie tętnicze, wówczas proponowaną dla nich dawką jest 2,5 mg raz na dobę. Jeśli ta dawka nie powoduje wyrównania ciśnienia przez okres 4 tygodni, wówczas można ją zwiększyć do 5 mg na dobę.

Amlozek – działania niepożądane

Amlozek może dawać skutki uboczne, a więc w trakcie jego brania należy się liczyć, że mogą pojawić się następujące objawy: bóle głowy, bóle brzucha, obrzęki, zmęczenie, uczucie senności. Poza tym pacjent może doświadczyć: parestezji, omdleń, zaburzeń smaku, niedoczulicy, zaburzeń widzenia, szumów usznych, wzmożonego napięcia, neuropatii obwodowej, niedociśnienia tętniczego, duszności, nieżytu nosa, zapalenia naczyń krwionośnych, kaszlu, wymiotów, niestrawności, nieżytu błony śluzowej nosa, zaburzeń rytmu serca, wymiotów, niestrawności, zmiany rytmu wypróżnień, suchości błony śluzowej, zmiany koloru skóry, nadmiernej potliwości, łysienia, świądu, wysypki, obrzęku okolicy kostek, bólów stawów, bólów mięśni, zaburzenia oddawania moczu, impotencji, ginekomastii, osłabienia, bólu w klatce piersiowej, zwiększenia lub zmniejszenia masy ciała, zapalenia wątroby, żółtaczki.

Amlozek- przeciwwskazania

Nie każdy, kto ma nadciśnienie tętnicze lub dławicę piersiową może skorzystać z leczenia lekiem Amlozek. Przeciwwskazaniem jest tu nadwrażliwość na główną substancję leku- amlodypinę oraz substancje pomocnicze. Także osoby po ciężkim wstrząsie kardiogennym, z ciężkim niedociśnieniem czy zwężeniem odpływu z lewej komory – nie mogą skorzystać z terapii tym lekiem. Również pacjenci z hemodynamicznie niestabilną niewydolnością serca wynikającą z przebycia ostrego zawału serca nie mogą być leczeni Amlozekiem. Ostrożność w stosowaniu tego środka leczniczego powinny zachować również osoby w podeszłym wieku, z zaburzeniami czynności wątroby.

Obserwuj nas w
autor
Dominika Wilk

Dominika Wilk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko