Atywia – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie
Atywia – skład i działanie
Atywię zalicza się do preparatów dwuskładnikowych. W jej składzie można znaleźć syntetyczne hormony sterydowe: etynyloestradiol oraz dienogest. Atywia to środek jednofazowy – zawartość hormonów w każdej tabletce jest taka sama w ciągu całego okresu jej przyjmowania.
Atywia – wskazania
Doustna antykoncepcja. Leczenie średnio nasilonych postaci trądziku u kobiet, u których stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych nie jest przeciwwskazane i u których odpowiednie leczenie miejscowe okazało się nieskuteczne.
Atywia – przeciwwskazania
Atywia nie jest jednak przeznaczona dla wszystkich. Odradza się stosowanie jej w sytuacjach, gdy pacjentka jest uczulona na którykolwiek ze składników, podejrzewa u siebie lub jest w trakcie leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, posiada nabyte lub genetyczne predyspozycje do zapadnięcia na żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, spodziewa się długiego zabiegu chirurgicznego, związanego z trwałym unieruchomieniem lub znacznym zahamowaniem aktywności ruchowej bądź choruje lub podejrzewa możliwość wystąpienia tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (w tym zawału serca, dławicy piersiowej, chorób naczyń mózgowych).
Atywia – dawkowanie
Atywia jest lekiem podawanym doustnie w postaci tabletek. Zaleca się przyjmowanie jej regularnie, o stałych porach. Początkowy okres leczenia trwa miesiąc. Przez pierwszych 21 dni przyjmuje się po jednej tabletce dziennie, a na kolejnych 7 odstawia się lek. Po tym okresie należy przyjmować Atywię regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza.