Bi-profenid – wskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Bi-profenid – charakterystyka
Bi-profenid jest preparatem zawierającym w swym składzie ketoprofen jako substancję czynną. Zaliczamy jest on do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ze względu na budowę chemiczną należy do grupy pochodnych kwasu propionowego. Ketoprofen działa jak typowy lek z grupy NLPZ, mianowicie powoduje hamowanie agregacji płytek krwi, działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Preparaty z ketoprofenem mogą mieć różną postać, stosuje się je doustnie, domięśniowo, doodbytniczo jak również zewnętrznie – jako krem, maść lub żel. Miejscowe zastosowanie pozwala ograniczyć toksyczne właściwości leku, jednakże może powodować niepożądane skutki fotouczulające w postaci rumienia wielopostaciowego, fotoalergicznego zapalenia skóry, nadwrażliwości po ekspozycji na światło i innych (leczoną powierzchnię skóry należy chronić przed działaniem promieni słonecznych nawet w pochmurny dzień).
Po podaniu doustnym ketoprofen wchłania się szybko i całkowicie. W ciągu ok. 30 minut od zastosowania występuje działanie przeciwbólowe. Po 1-2 godzinach od podania występuje maksymalne stężenie substancji we krwi (w przypadku kapsułek o wydłużonym uwalnianiu). Zastosowanie domięśniowe pozwala na uzyskanie maksymalnego stężenia we krwi w czasie od 20 do 30 minut.
Bi-profenid –wskazania
Bi-profenid stosuje się m.in. w leczeniu objawowym następujących schorzeń:
-
reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i innych chorób reumatycznych,
-
zapalenia stawów o różnej etiologii,
-
choroby zwyrodnieniowej stawów (artrozy), np. koksartrozy, gonartrozy, dyskopatii, chondromalacji,
-
stanów zapalnych pozastawowych
Bi-profenid – przeciwwskazania i skutki uboczne
Stosowanie preparatu jest niewskazane, jeśli u pacjenta występują objawy uczulenia na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki o działaniu przeciwzapalnym. Ponadto nie należy stosować leku u osób:
-
z niewydolnością nerek,
-
z niewydolnością wątroby,
-
z przebytą lub czynną chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy,
-
z czynną lub nawracającą chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy z występującymi krwawieniami,
-
z ciężką niewydolnością serca,
-
ze skazą krwotoczną,
-
z nietolerancją na gluten (przez zawartość skrobi pszenicznej w tabletkach),
-
kobiet w ciąży (III trymestr),
-
u kobiet karmiących piersią,
-
u dzieci i młodzieży poniżej 15. roku życia
-
Szczególną ostrożność należy zachować u osób:
-
z chorobami przewodu pokarmowego, w tym przewlekłymi chorobami zapalnymi jelit,
-
z występującą nadwrażliwością na światło lub reakcjami fototoksycznymi,
-
z nadciśnieniem tętniczym,
-
z niewydolnością serca, w tym zastoinową niewydolnością serca,
-
z niewydolnością wątroby, marskością wątroby,
-
z zaburzeniami czynności nerek,
-
cierpiących na odwodnienie i zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej,
-
seniorów, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Przy długotrwałym stosowaniu zaleconym przez lekarza należy systematycznie monitorować czynność nerek i wątroby oraz regularnie wykonywać morfologię krwi. Długotrwałe przyjmowanie ketoprofenu może zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru. Wyjątkowa ostrożność i ścisła kontrola lekarza są wymagane w przypadku stosowania preparatu u osób chorych na nadciśnienie tętnicze, z chorobą niedokrwienną serca, z chorobą tętnic obwodowych oraz u chorych na cukrzycę.
Do najczęściej występujących skutków ubocznych przyjmowania preparatu należą:
-
niestrawność, nudności ból brzucha,
-
wymioty,
-
bóle i zawroty głowy,
-
zapalenie błony śluzowej żołądka,
-
biegunka, zaparcia,
-
senność i zmęczenie,
-
świąd i wysypka. undefined
Bi-profenid – dawkowanie
Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, nie wolno przekraczać dawek wcześniej ustalonych przez specjalistę. Dawkowanie u dorosłych i młodzieży po 15. roku życia to 1 tabletka 150 mg 1 raz na dobę. Dawka maksymalna wynosi 200 mg na dobę. Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży do 15. roku życia.
U chorych w zaawansowanym wieku oraz u pacjentów z niewydolnością nerek należy zmniejszyć dawkę początkową, a w leczeniu podtrzymującym stosować najmniejszą skuteczną dawkę. W przypadku pacjentów z niewydolnością wątroby należy stosować najmniejsze skuteczne dawki i monitorować czynność wątroby.
Preparat przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletek nie należy rozkruszać ani rozgryzać, należy przyjmować je w trakcie posiłku, popijając wodą. Bardzo istotne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem prowadzącym.