Brintellix – działanie, wskazania, skutki uboczne
Brintellix – charakterystyka
Brintellix to lek przeciwdepresyjny, którego substancją czynną jest wortioksetyna (Vortioxetinum) – modulator przekaźnictwa serotoninergicznego. Jest on stosowany w leczeniu ciężkiej postaci depresji u osób dorosłych, u których dotychczasowa terapia lekami z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (ang. selective serotonin reuptake inhibitor – SSRI) lub z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (serotonin norepinephrine reuptake inhibitor – SNRI) nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.
Worioksetyna to substancja klasyfikowana jako modulator i symulator serotoniny (ang. serotonin modulator and stimulators – SMS), co oznacza, że zmienia jeden lub więcej receptorów serotoniny i hamuje wychwyt zwrotny serotoniny. Jest wchłaniania powoli, jej maksymalne stężenie w osoczu po podaniu doustnym jest osiągane w ciągu 7 do 11 godzin po zażyciu. Bezwzględna biodostępność wynosi 75%. Worioksetyna jest metabolizowana w wątrobie, jej nieaktywne metabolity są wydalane z moczem (ok. 2/3) oraz z kałem (ok. 1/3).
Britellix ma postać powlekanych tabletek doustnych, dostępne dawki preparatu to: 5 mg, 10, mg, 15 mg oraz 20 mg.
Brintellix – wskazania
Brintellix jest atypowym lekiem przeciwpsychotycznym i przeciwdepresyjnym wskazanym w leczeniu tzw. dużej depresji (ang. major depressive disorder – MDD). Jest to poważne zaburzenie psychonerwicowe, nazywane także depresją kliniczną, charakteryzuje się co najmniej dwutygodniowym okresem znacznego obniżenia nastroju oraz szeregiem innych objawów, wśród których dominują:
-
poczucie smutku, płaczliwość,
-
brak energii, osłabienie, zmęczenie,
-
nadmierna senność lub przeciwnie – bezsenność,
-
osłabione łaknienie lub przeciwnie – znaczny wzrost apetytu,
-
niepokój, lęk,
-
poczucie bezsensu,
-
niska samoocena,
-
poczucie ciągłego napięcia,
-
myśli samobójcze,
-
objawy somatyczne: bóle i zawroty głowy, bóle brzucha, bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, nerwobóle).
Brintellix – dawkowanie
Początkowa zalecana dawka dobowa Brintellixu to 10 mg (przyjmowana raz dziennie). Po okresie adaptacyjnym dawkę można zwiększyć do 20 mg bądź zmniejszyć do 5 mg, w zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjenta. Leczenie wortioksetyną powinno trwać nie krócej niż 6 miesięcy w celu utrwalenie odpowiedzi przeciwdepresyjnej. Przerwanie leczenia nie wymaga stopniowego zmniejszania dawki.
Lek można stosować wyłącznie u osób dorosłych, nie podaje się preparatu dzieciom oraz młodzieży. U seniorów powyżej 65. roku życia należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę.
Brintellix – skutki uboczne
Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi podczas badań klinicznych były: nudności, biegunka i suchość w ustach. Ponadto w trakcie leczenia mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
-
zawroty głowy,
-
nietypowe sny,
-
wymioty,
-
świąd, także świąd uogólniony.
Przedawkowanie preparatu – w dawkach 40 do 75 mg – wiąże się z nasileniem działań niepożądanych.