Na choroby kręgosłupa cierpi znaczna część społeczeństwa. Które z nich pojawią się najczęściej?
Choroby kręgosłupa – dyskopatia
Dyskopatia potocznie nazywana jest wypadaniem dysków, czyli płaskich, okrągłych poduszeczek, które oddzielają kręgi. Chociaż mówi się o wypadaniu dysków, warto zauważyć, że w rzeczywistości nie wypadają one całkowicie a jedynie przemieszczają się częściowo. Skutkiem ich przesunięć jest zakłócenie symetrii kręgosłupa i ucisk na nerwy przechodzące przez kanał kręgowy lub wychodzące z niego. Powoduje to silny ból, często uniemożliwiający poruszanie się.
Dyskopatia dotyczy najczęściej szyjnego oraz lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Zwykle u chorych przesuwa się krążek znajdujący się pomiędzy 4. a 5. kręgiem lędźwiowym.
Podłożem kłopotów z dyskami są zbyt słabe mięśnie grzbietowe, znaczna nadwaga i otyłość, mechaniczne urazy kręgosłupa czy pogłębiające się wady postawy.
Choroby kręgosłupa – osteoporoza
Wraz z wiekiem ludzkie kości stopniowo tracą wapń. Skutkiem tego staja się łamliwe, kruche i porowate. Proces ten dotyka przede wszystkim przedramion, kości udowych i kręgów kręgosłupa.
Efektem osteoporozy jest nadmierna skłonność do łamania się kości oraz zmniejszenie wzrostu. Schorzenie to jest częścią naturalnego procesu starzenia się, może jednak postępować znacznie szybciej. Dzieje się tak, kiedy w diecie jest za mało wapnia, a za to chory nadużywa alkoholu i pali papierosy. W przypadku kobiet, które wchodzą w okres menopauzy, tracą one estrogeny korzystnie wpływające na układ kostny.
Choroby kręgosłupa – zwyrodnienie kręgosłupa
Zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa spowodowane są nadwagą oraz brakiem ruchu. Dość istotną rolę odgrywają tu także skłonności genetyczne. Kości, które tworzą stawy kręgosłupa, oddzielone są chrząstkami, działającymi podobnie do łożysk kulkowych. W trakcie ruchu „smarowane” są przez płyn maziowy, który zapewnia im poślizg.
Kiedy jednak spędzamy dużo czasu w jednej pozycji, płyn zanika. Zwiększa się wówczas tarcie i dochodzi do mikrourazów chrząstki, a jej poszarpane krawędzie uszkadzają kości. Z czasem się one goją, jednak pozostają blizny, które ograniczają elastyczność stawów. Towarzyszy temu także ból, który sprawia się, że jeszcze mniej się ruszamy. W konsekwencji brak ruchu pociąga za sobą przykurcz więzadeł i zanik mięśni stabilizujących kręgosłup. Prowadzi to do tego, iż z czasem ciężko jest wykonywać najprostsze czynności.
Choroby kręgosłupa – rwa kulszowa
Nerw kulszowy to jeden z najdłuższych w naszym ciele. Odchodzi on od rdzenia kręgowego na wysokości bioder i biegnie w dół przez tylne partie uda i łydki aż do śródstopia. Zazwyczaj ucisk na niego spowodowany jest przepukliną jądra miażdżycowego powstałą w dolnym odcinku kręgosłupa, zwyrodnieniem stawu w kręgosłupie bądź obrzękiem.
Na dolegliwość tę skarżą się także kobiety w zaawansowanej ciąży. W ich przypadku ciężar dziecka zmusza do zmiany postawy ciała, co może wpływać na inne ustawienie kręgów i ucisk na nerwy.
Ból, który jest charakterystyczny dla rwy kulszowej, jest bardzo ostry, przenika całe ciało od dolnej części pleców i promieniuje na całą nogę. Dociera on nawet do pięty. Bólowi towarzyszy często uczucie mrowienia i drętwienia kończyny, czasami jej całkowita bezwładność.
Nieleczona rwa kulszowa może spowodować zanim mięśni unerwianych przez nerw kulszowy. Grozi to z kolei utratą sprawności i nawracającymi, bolesnymi atakami.