Pacjenci.pl Zdrowie Czy zatrucia środkami owadobójczymi są niebezpieczne?
pixabay.com

Czy zatrucia środkami owadobójczymi są niebezpieczne?

19 marca 2022
Autor tekstu: Gracjana Gronowska

Jak dochodzi do zatrucia środkami owadobójczymi?

Do zatruć tego typu najczęściej dochodzi przez przypadek, kiedy to ofiarami zatrucia najczęściej padają dzieci. Może zdarzyć się również wtedy, gdy posługujemy się wysokotoksycznymi substancjami w nieprawidłowy sposób oraz bez koniecznych zabezpieczeń. Głównym środkiem powodującym zatrucia środkami owadobójczymi są insektycydy fosforoorganiczne, które są dostępne w formie środków owadobójczych. Łatwo wchłaniają się z przewodu pokarmowego, a także przez drogi oddechowe i skórę. Ich działanie polega na hamowaniu aktywności esterazy cholinowej, w skutek czego acetylocholina gromadzi się w nadmiarze, a ponieważ jest ona stymulatorem układu nerwowego ośrodkowego i obwodowego, dochodzi do intensywnych zaburzeń czynności wszystkich narządów wewnętrznych sterowanych przez ten układ. Ponadto wzrasta pobudliwość układu nerwowego ośrodkowego i ruchowych zakończeń nerwowych w mięśniach szkieletowych.

Objawy występujące na skutek zatrucia środkami owadobójczymi


W sytuacji ostrego zatrucia w zależności od ilości spożytej substancji, objawy mogą wystąpić w czasie od pół godziny do 2,3 godzin. Jako pierwsze występują niepokój, pobudzenie psychoruchowe, ogólne złe samopoczucie, mdłości, wymioty, wzmożona potliwość, zaburzenia koordynacji ruchów, drętwienie języka, mrowienie w okolicy ust, przeczulica twarzy i kończyn, bóle i zawroty głowy. Późniejszymi objawami są drżenia mięśniowe lub drgawki uogólnione oraz szczękościsk, zaburzenia świadomości, oraz zmiana rytmu tętna i oddechu. Śmierć może nastąpić wśród objawów obrzęku płuc, migotania komór lub porażenia układu oddechowego. Po przeżyciu ostrych zatruć występują zmiany w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym takie zaburzenia chodu, desfunkcje słuchu, porażenia i zaniki mięśni, uszkodzenia wątroby, nerek i mięśnia sercowego. W takich sytuacjach natychmiastowa reakcja oraz hospitalizacja są konieczne, ponieważ jest to ogromnie niebezpieczne sytuacja dla zdrowia i życia.

Jak reagować, gdy dojdzie do zatrucia środkami owadobójczymi?


W przypadku gdy doszło do wchłonięcia się substancji przez skórę, co jest stosunkowo częste. Wówczas należy ostrożnie usunąć skażoną odzież oraz opłukać całą powierzchnię skóry wodą z mydłem. Jeśli pomagamy osobie poszkodowane, również powinniśmy robić to w odpowiedniej odzieży. Należy również obmyć spojówki oczy, ponieważ one również stanowią droga wchłaniania się toksycznych substancji. W przypadku zatrucia doustnego należy naj najszybciej podać węgiel leczniczy oraz spowodować wymioty. W czasie oczekiwania na przyjazd pogotowia ratunkowego należy zabezpieczenie podstawowych czynności życiowych i stale monitorować stan poszkodowanego. Konieczne jest również najszybsze odwiezienie do szpitala oraz skontaktowanie się z ośrodkiem zatruć, który udzieli nam niezbędnych informacji.

Obserwuj nas w
autor
Gracjana Gronowska

Gracjana Gronowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko