Pacjenci.pl
Czym jest e-recepta i jak ją zamówić?

Materiały Partnera

Czym jest e-recepta i jak ją zamówić?

15 Listopada 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Konsultacja medyczna jest teraz możliwa nie tylko stacjonarnie, ale również online. Niezależnie od tego, czy pacjent zdecyduje się na wizytę w placówce medycznej, czy przez Internet, może liczyć na recepty online NFZ. Czym jest taka cyfrowa recepta i w jaki sposób lekarz wystawia ją pacjentowi? 

Czym jest e-recepta i recepta online?

Jak się okazuje recepta online i e-recepta to dwa zupełnie inne pojęcia. Recepta przez Internet jest dokumentem, który sporządza się po konsultacji lekarskiej, jaka miała miejsce wirtualnie w sieci lub telemedycznie. Wystawiają je przychodnie, które funkcjonują zdalnie – taki dokument jest w pełni legalny i tożsamy z papierową wersją konsultacji medycznej. Z kolei e-recepta to recepta bez wychodzenia z domu – dokument elektroniczny, który upoważnia pacjenta do wykupienia leków, jakie się na nim znajdują. 

Jak działa e-recepta?

Wystawianie recept online jest możliwe po zalogowaniu się lekarza do systemu. By e-recepta była dostępna dla pacjenta, lekarz wchodzi poprzez swój profil do rejestru leków, a następnie zaznacza na liście potrzebne medykamenty. Jak działa e-recepta? Pacjent, który otrzyma leki na receptę do wykupienia w wersji elektronicznej, nie musi już iść do apteki z jej papierowym odpowiednikiem. Wystarczy, że poda swój numer PESEL i czterocyfrowy kod dostępu. Elektroniczna recepta transgraniczna – można na jej podstawie wykupić leki również w aptece znajdującej się poza granicami kraju. 

Kto może odebrać e-receptę?

Jak uzyskać receptę online lub jak zrealizować e-receptę? Takie pytanie wciąż może zadawać sobie pacjent, który będzie chciał po raz pierwszy postarać się o listę leków do wykupienia w wersji cyfrowej. Jeśli lekarz już wystawił receptę, ponowne badanie pacjenta nie jest wymagane. Recepta internetowa jest dostępna od ręki w placówce medycznej lub online. Oprócz pacjenta po tę receptę może się zgłosić upoważniona osoba, którą pisemnie wyznaczył pacjent. Podobnie jak on taka osoba otrzyma tę receptę w placówce medycznej, a także będzie mieć do niej dostęp przez Internet

Zalety korzystania z e-recept 

Jest wiele zalet, jakimi cechuje się wystawienie recept online. Nie potrzebna jest rezerwacja recepty, a do tego pacjent może ją otrzymać bez konieczności umawiania wizyty lekarskiej. E-recepta kontynuacjaprzedłużenie recepty elektronicznej jest równie proste, co jej wystawienie po raz pierwszy. Wystarczy zlecić ponowne wystawienie leków lub przedłużenie ważności recepty online, logując się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i wybierając placówkę medyczną w sieci. 

Ryzyko, że pacjent otrzyma niewłaściwie przepisany lek, jest właściwie mało prawdopodobne. Farmaceuta w aptece także nie musi się zastanawiać nad tym, co lekarz wystawił za lek, ponieważ specjalista sporządza tę listę komputerowo. Pacjent z tego powodu wie również, jak dawkować przepisane medykamenty. Może też wykupić je w dowolnej aptece i sprawdzić historię wystawionych już recept cyfrowych w swoim IKP. 

leki na e-receptę

leki na e-receptę

Artykuł zewnętrzny

Barbara DaszutaAutor

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl

Podobne artykuły

Zdrowie

Choroba wieńcowa - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zawał serca u młodych osób - objawy, przyczyny, rozpoznanie. Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >

Zdrowie

Wrzody żołądka - wywiad z ekspertem. Jak rozpoznać wrzody żołądka? Jakie są objawy? Jak leczyć wrzody? Czy jest to choroba uleczalna? Co jeść, a czego unikać?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy małpia ospa jest groźna? Ekspert tłumaczy

Czytaj więcej >

Zdrowie

AIDS - wywiad z ekspertem. Czym różni się AIDS od HIV? Czy AIDS jest uleczalny? Jakie są rokowania dla pacjenta?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Efekt jojo - wywiad z ekspertem. Co to jest? Jak zatrzymać efekt jojo?

Czytaj więcej >