Pacjenci.pl Zdrowie Dermovate – działanie, stosowanie, przeciwwskazania
https://pixabay.com/pl/

Dermovate – działanie, stosowanie, przeciwwskazania

19 marca 2022
Autor tekstu: Dominika Wilk

Dermovate – skład i działanie

Głównym składnikiem leku Dermovate jest klobetazol, który jest silnym glikokortykosteroidem. Przepisywany jest wyłącznie przez dermatologów. Działa on silnie przeciwzapalnie, immunosupresyjnie oraz przeciwświądowo. Przeznaczony jest do krótkoterminowego leczenia opornych schorzeń i  chorób dermatologicznych typu: kontaktowe zapalenie skóry, któremu towarzyszy nadmierna lichenizacja, czy też ciężkie oparzenie słoneczne. Używany jest w terapii łuszczycy - także tej, która atakuje owłosioną skórę głowy, jak również przerostowego liszaja płaskiego. Zwalcza toczeń rumieniowaty krążkowy oraz inne oporne w leczeniu choroby, które nie dają się leczyć przy pomocy słabszych kortykosteroidów.

Dermovate – przeciwwskazania

Nie każda osoba może skorzystać z leczenia przy pomocy leku Dermovate. Nie mogą po nią sięgać osoby, które wykazują nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników leku. Poza tym nie mogą go stosować Ci, którzy nie leczyli wcześniej swoich infekcji skórnych lub mają zmiany skórne, którym towarzyszy świąd ale nie jest widoczny stan zapalny. Także pacjenci z trądzikiem różowatym czy trądzikiem pospolitym muszą unikać tego środka leczniczego. Ze względu na to, że Dermovate nie aplikuje się w okolicy ust, nie mogą być nim leczone osoby ze stanem zapalnym, który toczy się właśnie w tej okolicy. Poza tym maści, płynu czy kremu nie mogą używać pacjenci ze świądem okolic odbytu i narządów płciowych oraz dzieci poniżej 12 roku życia.

Dermovate – środki ostrożności

Niektóre czynniki mogą zwiększać moc działania maści, a tym samym np. podrażniać skórę, dlatego warto zwrócić uwagę na czas ekspozycji skóry na działanie maści oraz to, jak duży obszar jest nią smarowany. Poza tym należy zachować ostrożność przy smarowaniu Dermovate pod opatrunki, gdyż ciepło i wilgoć, które tworzą się w takich warunkach, sprzyjają zakażeniom bakteryjnym. Jeśli lek stosowany jest na skórę twarzy, która jest cieńsza niż na innych obszarach ciała, należy ograniczyć leczenie do kilku dni, gdyż może dojść do zaników skóry w tej okolicy. Kiedy musimy Dermovate zastosować na powieki, wtedy należy bardzo uważać na to, aby lek nie dostał się do oka. W momencie, gdy stosujemy maść a zauważyliśmy u siebie nieostre widzenie lub zaburzenia widzenia, powinniśmy od razu skonsultować się z lekarzem.

Dermovate może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego pacjent zawsze powinien poinformować lekarza o wszystkich zażywanych lekach, czy to na stałe czy tymczasowo. To samo tyczy się ziół i suplementów, które chory stosuje. W szczególności należy powiedzieć lekarzowi o zażywaniu takich leków jak rytonawir czy itrakonazol, gdyż maść Dermovate może wchodzić z nimi w reakcje.

Dermovate – stosowanie

Dermovate to lek, który stosuje się zewnętrznie, zawsze zgodnie z zaleceniami lekara. Zwykle jest to od 1-2 razy dziennie. Należy pokryć cienką warstwą leku chorobowo zmienione miejsce, a potem umyć ręce (chyba, że leczona jest skóra dłoni, wówczas preparatu nie zmywamy). Dermovate używa się do momentu uzyskania poprawy, jednak nie dłużej niż 4 tygodnie. Jeśli po upływie 2-4 tygodni nie nastąpi poprawa stanu skóry lub też dojdzie do jej pogorszenia, wtedy lekarz rozważy stosowność dalszego leczenia. W momencie, gdy czas leczenia będzie będzie musiał być dłuższy niż 4 tygodnie (bo tak zaleci lekarz), wówczas powinno się zastosować lek o słabszym działaniu.

Obserwuj nas w
autor
Dominika Wilk

Dominika Wilk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko