Deslodyna – działanie, stosowanie
Deslodyna – skład i działanie
Główną substancją czynną deslodyny jest desloratadyna. Jej chemicznym poprzednikiem używanym w lekach przeciwalergicznych była loratadyna, jednak powodowała ona uczucie senności oraz mogła wywoływać arytmię. Desloratadyna nie ma już tych negatywnych właściwości, a przy tym cechuje ją długi czas działania. Hamuje ona działanie histaminy a w związku tym wyhamowuje wiele reakcji zapalnych związanych z alergią jak chociażby takich jak: świąd nosa i skóry, przekrwienie błony śluzowej nosa, łzawienie oczu, pokrzywka czy też kichanie. Potrafi zmniejszyć eozynofilowe zapalenie dróg oddechowych, gdyż hamuje produkcję cytokin chemotaktycznych eozynofilów oraz zmniejsza przeżycie eozynofilów oraz ich aktywację. W odróżnieniu od innych leków odblokowuje też zapchany nos.
Deslodyna – przeciwwskazania
Mimo bardzo korzystnych efektów terapeutycznych jakie ma ten lek w przypadku objawów alergicznych, nie każda osoba może go stosować. Nie powinny po niego sięgać osoby, które mają uczulenie lub wykazują nadwrażliwość na desloratadynę lub pozostałe składniki leku czyli: izmoalt, skrobię żelowaną, skrobię kukurydzianą, celulozę mikrokrystaliczną, magenzu tlenek ciężki, hydroksypropylocelulozę, magnezu stearynian, Krospowidon (typ A), alkohol powinylowy, makrogol 3350, tytanu dwutlenek, talk, indygotyna, lak (E 132).
Lek nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 12 roku życia ani u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub u takich, u których w wywiadzie stwierdzono drgawki.
Deslodyna – środki ostrożności
Przed przyjęciem leku należy powiadomić lekarza o wszystkich przyjmowanych przez siebie lekach, suplementach czy ziołach, gdyż Deslodyna może wchodzić z nimi w reakcje. W trakcie brania Deslodyny powinno się zachować ostrożność, kiedy sięga się po alkohol. Pacjenci, które mają stwierdzoną nietolerancję cukrów, przed przyjęciem leku powinni rozważyć z lekarzem zasadność brania Deslodyye, która zawiera izomalt. Choć lek nie powinien powodować senności, warto zwrócić uwagę na indywidualne reakcje na niego i w momencie, gdyby powodował on spadek koncentracji, nie należy w tym czasie prowadzić pojazdów czy obsługiwać maszyn. Kobiety, które są lub podejrzewają, że są w ciąży przed sięgnięciem po lek, muszą to skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Deslodyna – dawkowanie
Deslodyna występuje w postaci powlekanych tabletek o średnicy około 6,5 mm. Pakowana jest w blistry po 10 lub 30 tabletek w opakowaniu. Tabletki należy połykać w całości, popijając je wodą. Nie jest konieczne spożywanie do nich posiłków. Czas leczenia Deslodyną ustalany jest przez lekarza i zwykle trwa on przez cały okres występowania objawów alergicznych. Lek przeznaczony jest dla dzieci powyżej 12 roku życia oraz osób dorosłych. W momencie, gdy zapomni się zażyć lek, należy go natychmiast zażyć, a kolejne dawki przyjmować dalej zgodnie z ustalonym przez lekarza schematem. Nie przyjmuje się jednak jednorazowo dawki podwójnej. W chwili, kiedy ktoś przez pomyłkę połknie zbyt dużą dawkę, powinien zgłosić to farmaceucie lub lekarzowi, rzadko się jednak zdarza aby z tego powodu pojawiały się jakieś działania niepożądane.