Duszność - co to jest? Przyczyny, postępowanie
Przyczyny duszności mogą być wynikiem obecności chorób górnych dróg oddechowych i nie tylko. Duszność to uczucie braku dostatecznej ilości powietrza, powodujące trudności w oddychaniu, brak tchu. O ile zwykła zadyszka po wysiłku fizycznym u osób zdrowych mija szybko, o tyle w innych przypadkach, duszności mogą zwiastować poważne problemy. Jakie są przyczyny i objawy duszności?
Duszność - co to właściwie jest?
Duszność, czyli subiektywne odczucie braku powietrza, dyskomfort w oddychaniu kojarzona jest najczęściej z nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Jednak wzmożona aktywność ruchowa to nie jedyny czynnik wywołujący tę dolegliwość. Zależy od wielu czynników psychologicznych, fizjologicznych, środowiskowych i społecznych. Duszność może występować nie tylko po wysiłku, ale również w trakcie spoczynku. Bardzo często jest wynikiem stresu, głębokich przeżyć emocjonalnych.
Podział duszności
-
spoczynkowa i wysiłkowa;
-
przewlekła i napadowa;
-
zależna od pozycji ciała (wówczas atak duszności pojawia się w pozycji leżącej, a ustępuje w pozycji siedzącej lub stojącej).
Duszność - przyczyny
Pojawienie się duszności to skutek dostarczania niewystarczającej ilości tlenu do organizmu oraz upośledzenia wydalania dwutlenku węgla, wynikających z przebiegu schorzeń, takich jak:
-
zapalenie oskrzeli,
-
astma oskrzelowa,
-
rozedma płuc,
-
niewydolność układu krążenia,
-
zaburzenia psychogenne,
-
włóknienie pozapalne płuc,
-
obecność płynu w jamie opłucnej,
-
odma,
-
nowotwór,
-
zawał serca,
-
zaburzenia lękowe,
-
niedokrwistość,
-
toksyczne uszkodzenie dróg oddechowych,
-
obturacyjna choroba płuc,
-
choroba śródmiąższowa płuc,
-
niewydolność serca.
Duszność w chorobach układu oddechowego
Duszności w przebiegu chorób układu oddechowego towarzyszy głośny, wyraźnie słyszalny szmer wdechowy (stridor). Przyczyną może być zwężenie się dróg oddechowych w przypadku, gdy dostanie się do nich np. kawałek ciała obcego. Trudności w oddychaniu wywołują także choroby, m.in.: pylica, zapalenie płuc, gruźlica.
Duszność to także objaw zwężenia krtani i tchawicy przy dokuczającym obrzęku głośni, kurczu krtani następujących na skutek np. użądlenia przez owady. Duszność pojawia się też w zaostrzeniu astmy oskrzelowej, zapaleniu oskrzeli i oskrzelików, a towarzyszą jej charakterystyczne świsty.
Przyczyn duszności można również dopatrywać się przy schorzeniach płuc i opłucnej, do których zaliczane są: zapalenie płuc, przerzuty nowotworowe, marskość płuc. Duszność występująca nawet podczas niewielkiego wysiłku może zwiastować choroby, takie jak: zwłóknienie płuc, czy Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. W przypadku POChP, duszność pojawia się po wyjściu z ciepłego pomieszczenia na zimne powietrze.
Obecność duszności może wynikać także z odmy opłucnowej, będącej powikłaniem chorób płuc, takich jak: gruźlica płuc, pylica, rozedma płuc, ropień płucny.
Duszność w chorobach układu krążenia
W przebiegu chorób sercowo-naczyniowych duszności nasilają się, gdy chory leży, a zmniejszają się w pozycji pionowej. Do najczęstszych przyczyn duszności należą: nadciśnienie tętnicze, miażdżycowe zwłóknienie mięśnia sercowego, choroba wieńcowa, wrodzone wady serca, lewokomorowa niewydolność serca, wady zastawki dwudzielnej. W tych przypadkach duszność nasila się zazwyczaj w nocy.
Duszność narastająca z upływem godzin lub dni może być symptomem tamponady serca (obecność nadmiaru płynu w worku osierdziowym). Tamponada serca jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia i wymaga interwencji specjalistycznej.