Pacjenci.pl Zdrowie Elocom – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/dziewczyna-portret-model-uczucia-2071564/

Elocom – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Lek Elocom należy do grupy kortykosteroidów o dosyć silnym działaniu. Stosuje się go miejscowo na skórę, jednak mimo to należy uważać i dopasować się do szczegółowych zaleceń lekarza. Dlaczego? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule. Dowiesz się z niego również wszelkiego rodzaju najważniejszych informacji, dotyczących stosowania maści Elocom. Powiemy, w jaki sposób należy ją stosować i dawkować oraz z jakimi skutkami ubocznymi może się wiązać jej używanie. Zapraszamy do czytania! Zapoznaj się ze wszystkimi ważnymi informacjami, jeszcze zanim zaczniesz stosować maść Elocom!

Lek Elocom – zastosowanie i charakterystyka

Substancją czynną maści Elocom jest furoinian mometazonu. Należy on do syntetycznych kortykosteroidów o dosyć silnym działaniu i ze względu na to jego stosowanie powinno odbywać się każdorazowo za zgodą i pod kontrolą lekarza dermatologa.

Leczenie przy pomocy maści Elocom wskazane jest w ostrych stanach zapalnych skóry w wyniku przebiegu chorób takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. Elocom wykazuje wówczas właściwości przeciwzapalne oraz przeciwświądowe. Uczucie świądu skóry natomiast jest przez pacjentów, cierpiących na tego typu schorzenia, wymieniane jako najpoważniej wpływająca na codzienne funkcjonowanie dolegliwość. Wielu chorych zgodnie twierdzi, że towarzyszący im codziennie świąd potrafi zmienić zwykły dzień w kompletny koszmar.

Lek Elocom – ostrzeżenia i środki ostrożności

Niestety dokładnie tak samo jak w przypadku wielu innych leków, tak i maści Elocom nie należy stosować w kilku przypadkach. Wszystkie wymieniamy poniżej:

·        występowanie uczulenia na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych leku Elocom oraz występujące już wcześniej reakcje nadwrażliwości na jakiekolwiek kortykosteroidy,

·        przy współwystępowaniu u pacjenta trądziku pospolitego lub różowatego,

·        w zaniku skóry,

·        w zapaleniu skóry w okolicach ust i oczu oraz okolic intymnych i innych miejsc sąsiadujących z błonami śluzowymi,

·        w skórnych zakażeniach bakteryjnych(np. liszajec, ropne zapalenie skóry), wirusowych (np. opryszczka zwykła, półpasiec i ospa wietrzna, brodawki zwykłe, kłykciny kończyste, mięczak zakaźny), pasożytniczych i grzybiczych (np. wywołanych przez dermatofity lub drożdżaki),

·        w miejscu odczynów poszczepiennych,

·        w gruźlicy skóry,

·        na kiłowe zmiany skórne,

·        w pieluszkowym zapaleniu skóry,

·        na uszkodzoną i pokrytą owrzodzeniami skórę,

·        u dzieci poniżej 2. roku życia.

Lek każdorazowo powinien być przyjmowany pod nadzorem i zgodnie z zaleceniami lekarza! Przed rozpoczęciem kuracji należy szczegółowo poinformować dermatologa o lekach przyjmowanych na bieżąco przez pacjenta oraz o wszystkich chorobach, na które cierpi pacjent – zwłaszcza o podłożu autoimmunologicznym.

Często razem ze świądem i stanem zapalnym współwystępują zakażenia bakteryjne lub wirusowe. Wówczas konieczne może być przerwanie lub rezygnacja ze stosowania maści Elocom, aż do ustąpienia zakażenia w wyniku leczenia specjalistycznego.

Należy unikać nakładania maści Elocom na duże powierzchnie skórne, a także uważnie stosować w okolicach twarzy. Gdy występuje konieczność leczenia skóry twarzy, kuracja nie powinna trwać dłużej niż kilka dni. Konieczne jest również ostrożne odstawianie leku. W przypadku każdego kortykosteroidu należy stopniowo zmniejszać dawkę leku, nie należy odstawiać go nagle. Lekarze zwykle też rekomendują dalsze stosowanie leku regularnie po zakończonej kuracji, ale jednocześnie bardzo rzadko w formie leczenia podtrzymującego np. w postaci jednej małej dawki na tydzień czy dwa tygodnie.

W kwestii przyjmowania leku Elocom w trakcie planowania ciąży, samej ciąży lub podczas karmienia piersią decyzję podjąć może jedynie lekarz specjalista. Najczęściej odradza się jednak w takich sytuacjach leczenia zmian skórnych przy pomocy kortykosteroidów – zwłaszcza w ciąży.

Lek Elocom – stosowanie i działania niepożądane

Maść Elocom należy stosować przede wszystkim zgodnie z zaleceniami lekarza oraz z uwzględnieniem środków ostrożności rekomendowanych w ulotce dołączonej do opakowania leku. Elocom najczęściej stosuje się raz na 24 godziny w formie cienkiej warstwy maści nałożonej na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry. Stosowanie leku Elocom zaleca się szczególnie na zmiany suche, łuszczące się i spękane.

Jak w przypadku każdego leku, tak i podczas stosowania maści Elocom, może wystąpić szereg działań niepożądanych. Poniżej wymieniamy wszystkie stwierdzone podczas testów klinicznych:

·        bardzo rzadkie (występujące u mniej niż 1 pacjenta na 10 000): zapalenie mieszków włosowych, uczucie pieczenia, świąd,

·        częstotliwość występowania nieznana: zakażenia, czyrak, parestezje, kontaktowe zapalenie skóry, niedobór barwnika, nadmierne owłosienie, rozstępy, zmiany trądzikowe, zanik skóry, ból w miejscu stosowania, reakcje alergiczne w miejscu stosowania, nieostre widzenie.

W przypadku zauważenia wszelkich niepokojących objawów działania leku Elocom należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko