Pacjenci.pl Zdrowie Escapelle – zastosowanie, działanie i skutki uboczne
Pixabay.com

Escapelle – zastosowanie, działanie i skutki uboczne

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Tabletki Escapelle stosowane są w przypadku, gdy na stałe przyjmowana antykoncepcja zawiodła lub gdy doszło do stosunku bez zabezpieczenia. Istnieje jednak wiele kontrowersji wokół tego leku oraz jemu podobnych. Podzielimy się z wami informacjami, dotyczącymi stosowania leku Escapelle, zasadami wiążącymi się z jego przyjmowaniem, a także powiemy kilka słów na temat działań niepożądanych tego farmaceutyku. W tym przypadku szczególnie ważne jest również odpowiednie zachowanie oraz podjęcie pewnych środków ostrożności podczas stosowania leku. Z tego względu powiemy również kilka słów na temat sytuacji, w których warto pozostać pod opieką lekarską lub w kontakcie z lekarzem.

Lek Escapelle – zastosowanie i charakterystyka


Stosowanie leku Escapelle polecane jest do 72 godzin po stosunku, który może być potencjalnie przyczyną nieplanowanej ciąży. Na sam początek należy jednak zaznaczyć, że farmaceutyk Escapelle NIE JEST ŚRODKIEM WCZESNOPORONNYM i nie wykazuje właściwości, polegających na przerwaniu trwającej już ciąży. Escapelle stosowany jest zatem jedynie jako środek mający ciąży zapobiec. W jaki sposób? Przede wszystkim zapobiega uwolnieniu się komórki jajowej z jajników. Jeżeli natomiast dojdzie już do owulacji, nie pozwala na zapłodnienie komórki jajowej. Nie wykazuje działania, mającego na celu uniemożliwienie zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki w ściance macicy, ani też nie prowadzi do obumarcia zarodka już zagnieżdżonego.

Lek Escapelle polecany jest w przypadku wystąpienia ryzyka zajścia w nieplanowaną ciążę, gdy:

  • nastąpi zsunięcie się prezerwatywy lub nie zostanie ona użyta,

  • wystąpiły przerwy i nieregularność w przyjmowaniu antykoncepcji doustnej,

  • pacjentka przyjmuje antykoncepcję hormonalną, ale przeżywa stres lub w jej życiu mają miejsce inne rzeczy, które mogą wpłynąć na jej działanie,

  • dojdzie do gwałtu.

Problemem jednak jest to, że leki tego rodzaju są w Polsce dostępne jedynie na receptę. W związku z tym często jest już za późno, aby zapobiec ciąży, która jest dla pacjentki ogromną tragedią (jak na przykład ta, do której doszło w wyniku czynu karalnego). Im bowiem wcześniej zostanie po stosunku zażyty lek, tym większe prawdopodobieństwo zapobiegnięcia ciąży. Skuteczność preparatu Escapelle oceniana jest na około 84%.

Lek Escapelle – ostrzeżenia i środki ostrożności


Stosowanie leku Escapelle nie jest bezpieczne dla osób uczulonych na substancję czynną leku (lewonogestrel) oraz na jakąkolwiek substancję będącą jego składnikiem. Stosowanie nie jest także zalecane w poniższych przypadkach:

  • gdy pacjentka cierpi na schorzenia związane z jelitem cienkim,

  • gdy pacjentka cierpi na zaburzenia czynności wątroby,

  • gdy pacjentka doświadczyła w przeszłości ciąży pozamacicznej,

  • gdy pacjentka chorowała w przeszłości na zapalenie jajowodów.

Przed zastosowaniem leku Escapelle lekarz powinien również zostać poinformowany o lekach przyjmowanych przez pacjentkę w związku z różnego rodzaju schorzeniami. Istnieje wiele rodzajów leków, które wchodzą z preparatem Escapelle w interakcję, prowadząc do niepożądanych reakcji. W związku z tym należy w tej kwestii skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Stosowanie leku Escapelle nie może być stosowane jako stała metoda antykoncepcji. Jest to preparat przeznaczony jedynie do wykorzystania w nagłych przypadkach. Wynika to z bardzo specyficznego działania leku na organizm. Stężenie hormonów w nim zawartych jest na tyle duże, że bardzo łatwo doprowadzić do poważnych i przewlekłych zaburzeń miesiączkowania w wyniku jego przewlekłego stosowania.

Nie jest wskazane stosowanie leku Escapelle podczas karmienia piersią. W wystąpieniu konieczności zażycia dawki preparatu należy zrobić stosowną przerwę między karmieniami i przez osiem godzin po przyjęciu leku odciągać pokarm i nie podawać go dziecku.

Lek Escapelle – stosowanie i działania niepożądane

Po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia należy przyjąć tabletkę jak najszybciej (najlepiej w ciągu 12 godzin), popijając obficie wodą. W przypadku, gdy po zażyciu tabletki dojdzie do kolejnego stosunku bez zabezpieczenia, Escapelle może nie być skuteczny. Nie wykazuje bowiem typowego działania antykoncepcyjnego ani działania przedłużonego.

Po przyjęciu leku Escapelle zaleca się, aby pacjentka odczekała kilka tygodni i zgłosiła się do lekarza ginekologa w celu zbadania i przekonania się, czy preparat był skuteczny oraz w ramach standardowej kontroli lekarskiej. Lekarz podczas wizyty udzieli również informacji na temat skutecznych metod antykoncepcyjnych, które pomogą uniknąć stresującej sytuacji w przyszłości.

Po zażyciu leku Escapelle może dojść do szeregu działań niepożądanych:

  • nudności,

  • nieregularne i nieprawidłowe krwawienia pomiędzy miesiączkami,

  • ból w podbrzuszu,

  • uczucie zmęczenia

  • ból głowy.

Rzadziej w wyniku zastosowania leku Escapelle mogą wystąpić objawy takie jak świąd, wysypka i obrzęk twarzy, a także ból w okolicy miednicy oraz bolesne miesiączki. Czasem zdarzają się również reakcje organizmu takie jak tkliwość piersi, biegunka czy zawroty głowy, które występują raczej od razu po zastosowaniu leku.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych leku Escapelle zaleca się natychmiastowe zgłoszenie do lekarza.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko