Pacjenci.pl Zdrowie Gemipar 50, -125, -500 – wskazania, dawkowanie, skutki uboczne
pixabay.com

Gemipar 50, -125, -500 – wskazania, dawkowanie, skutki uboczne

19 marca 2022
Autor tekstu: Magdalena Samecka

Gemipar 50, -125, -500 – charakterystyka

Gemipar 50, -125, -500 to preparaty zawierające różne dawki paracetamolu, mające postać czopków do stosowania doodbytniczego. Gemipar działa przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo, może być stosowany u dzieci i u dorosłych, jeżeli w przebiegu choroby nie jest możliwe podanie leku w innej postaci.

W 1 czopku znajduje się odpowiednio 0,05 g, 0,125 g oraz 0,5 g paracetamolu. Opakowanie zawiera 10 czopków.

Gemipar 50, -125, -500 – działanie

Substancją czynną Gemiparu jest paracetamol (acetaminofen), najczęściej przyjmowany środek przeciwbólowy na świecie, zalecany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako terapia pierwszego rzutu w rozmaitych stanach bólowych. Paracetamol jest stosowany w leczeniu łagodnego i umiarkowanego bólu oraz jako lek przeciwgorączkowy. Jest dostępny w różnych formach, najczęściej w postaci doustnej, ale także doodbytniczej i dożylnej. Ze względu na niskie ryzyko wywołania reakcji alergicznych lek ten może być stosowany u pacjentów z nietolerancją salicylanów (nie zaburza bowiem kanalikowego wydzielania kwasu moczowego i nie wpływa na równowagę kwasowo-zasadową) oraz alergików, w tym osób chorych na astmę oskrzelową. Dokładny mechanizm działania acetaminofenu nie został w pełni ustalony, wiadomo natomiast, że działa przez hamowanie syntezy prostaglandyn, nie ma obwodowego działania przeciwzapalnego.

Biodostępność paracetamolu po podaniu doustnym wynosi 88%. Substancja osiąga największe stężenie w osoczu 90 minut po podaniu doustnym oraz 3 godziny po podaniu doodbytniczym. Jest metabolizowana głównie w wątrobie, a wydalana z moczem.

Gemipar 50, -125, -500 – wskazania i dawkowanie

Wskazaniem do stosowania Gemiparu 50, -125, -500 jest łagodzenie dolegliwości bólowych o słabym i umiarkowanym nasileniu oraz gorączki. Preparat podaje się w sytuacji, kiedy przyjęcie przez pacjenta leku w formie doustnej jest niemożliwe, np. podczas wymiotów.

Zalecane dawkowanie u dzieci to zazwyczaj 10-15 mg/kg masy ciała co 4 godziny. Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia powinni stosować 1 czopek 500 g. Dawkę można przyjąć ponownie po minimum 4 godzinach, nie częściej niż 4 razy na dobę.

Gemipar 50, -125, -500 – działania niepożądane i przedawkowanie

Skutki uboczne w trakcie stosowania leku są rzadkie i mogą obejmować: nudności, wymioty, alergiczne reakcje skórne.

Przedawkowanie Gemiparu może prowadzić do uszkodzenia wątroby, łącznie z niewydolnością narządu, martwicy kanalików nerkowych, śpiączki hipoglikemicznej i trombocytopenii. W sytuacji jednorazowego przyjęcia paracetamolu w dawce 5 g lub większej należy niezwłocznie sprowokować wymioty, jeśli od spożycia nie upłynęło więcej czasu niż godzina i skontaktować się z lekarzem.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Samecka

Magdalena Samecka

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko