Pacjenci.pl Zdrowie Gruczoł Bartholina – przyczyny, objawy i metody leczenia zapalenia
pixabay.com

Gruczoł Bartholina – przyczyny, objawy i metody leczenia zapalenia

28 listopada 2020
Autor tekstu: Izabela Wierzbicka

Gruczoł Bartholina – co to jest?

Gruczoł Bartholina to parzysta struktura umiejscowiona symetrycznie po obu stronach pochwy, w środkowo-dolnej części warg sromowych mniejszych. Gruczoły te są wielkości ziarenka grochu i są łatwo wyczuwalne pod palcami.

Zasadniczą funkcją gruczołów Bartholina jest produkcja i wydzielanie śluzu, który zapewnia optymalne nawilżenie pochwy podczas stosunku. Wraz ze wzrastającym podnieceniem u kobiety, stymulowane są wspomniane gruczoły, w następstwie czego wydzielany jest śluz, który przy pomocy przewodów wyprowadzających dociera do pochwy. Dzięki temu kobieta odczuwa większą przyjemność ze stosunku, a odpowiednie nawilżenie pozwala także uniknąć nieprzyjemnych otarć czy mikrourazów.

Zapalenie gruczołu Bartholina – kogo dotyka?

Warunkiem do wystąpienia zapalenia gruczołu Bartholina jest aktywność seksualna. Najczęściej dotyka ono u kobiet pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, u których doszło do zaburzeń flory bakteryjnej. Zapalenie gruczołu Bartholina jest stosunkowo niegroźne. Jeśli nie zostanie ono poddane odpowiedniemu leczeniu, na skutek zakażenia może wytworzyć się ropień, co często prowadzi do konieczności zastosowania interwencji chirurgicznej.

Zapalenie gruczołu Bartholina – przyczyny

Przyczyną zapalenia gruczołu Bartholina jest najczęściej zakażenie bakteryjne, a wśród najbardziej aktywnych patogenów można wymienić chociażby stafylokoki, streptokoki czy bakterie Escherichia coli. Rozwijająca się infekcja prowadzi do obrzęku oraz do zatkania ujścia przewodów wyprowadzających, którymi do pochwy transportowany jest śluz. W efekcie wydzielina ta zaczyna zalegać w gruczole i po pewnym czasie tworzy się tzw. torbiel zastoinowa.

Zapalenie gruczołu Bartholina – objawy

Jeśli nosisz małą niezainfekowaną torbiel Bartholina, możesz jej nie zauważyć, a po jakimś czasie narośl ta wchłonie się samoistnie. Jeśli torbiel rośnie, możesz wyczuć guzek w pobliżu ujścia pochwy. Ponieważ cysta jest zmianą niezapalną, zwykle jest bezbolesna, zdarza się jednak, że jest wrażliwa na dotyk.

Jeśli natomiast torbiel zostanie zainfekowana, możesz odczuwać następujące objawy:

  • ból, który utrudnia poruszanie się,

  • bolesność podczas stosunku płciowego,

  • obrzęk lub zaczerwienienie warg sromowych,

  • bolesny guz wargi sromowej lub przedsionka pochwy,

  • podwyższona temperatura ciała,

  • osłabienie.

Torbiele zastoinowe lub undefined ropnie undefinedpowstałe w miejscu prawidłowego gruczołu mogą osiągać rozmiar kurzego jaja. Rozwijający się stan zapalny wywołany zakażeniem bakteryjnym oraz ucisk na otaczające struktury przez zmieniony chorobowo gruczoł Bartholina prowadzi do powstania zakażenia.

Obserwuj nas w
autor
Izabela Wierzbicka

Izabela Wierzbicka

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja