Pacjenci.pl Zdrowie Hemoglobina glikowana (HbA1C) – badanie, normy, znaczenie wyniku
pixabay.com

Hemoglobina glikowana (HbA1C) – badanie, normy, znaczenie wyniku

19 marca 2022
Autor tekstu: Kinga Chęcińska

Czym jest hemoglobina glikowana?

Hemoglobina glikowana (HbA1C) jest związkiem, który powstaje w procesie połączenia hemoglobiny oraz glukozy we krwi. Dzięki temu, że znajduje się w samych krwinkach czerwonych, krąży we krwi aż do momentu ich rozpadu (około 120 dni), dlatego jej poziom pozwala ocenić średnie stężenie glukozy we krwi na przestrzeni 8-12 tygodni poprzedzających badanie. Jest to niezwykle pomocne nie tylko w diagnozowaniu cukrzycy, ale również w analizie właściwego sposobu leczenia tej choroby oraz późniejszym sprawdzeniu, czy zastosowana przez lekarza terapia przynosi wymierne rezultaty.

Hemoglobina glikowana – kto powinien wykonać badanie?

Badanie poziomu hemoglobiny glikowanej wykonuje się u osób chorych na cukrzycę zawsze przed podjęciem decyzji o leczeniu insuliną, profilaktycznie w celu oceny wyrównania cukrzycy w stosunku do poprzednich miesięcy oraz w celu kontrolowania, czy metody leczenia przynoszą właściwe rezultaty. Badanie stosuje się także przy monitorowaniu przebiegu cukrzycy ciążowej.Ponadto wskazaniem do pomiaru hemoglobiny glikowanej jest wystąpienie objawów takich jak częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, osłabienie, męczliwość, suchość skóry i błon śluzowych, powolne gojenie się ran oraz niewyjaśniona utrata masy ciała.

Badanie stężenia hemoglobiny glikowanej – przebieg, cena, jak często wykonywać

Na badanie stężenia hemoglobiny powinniśmy udać się na czczo – co najmniej na 8 godzin przed wizytą w laboratorium nie należy spożywać posiłków ani pić napojów innych niż woda. W celu przeprowadzenia badania jednorazowo pobiera się próbkę krwi z żyły łokciowej. Wyniki są dostępne w następny dzień roboczy. Badanie jest refundowane przez NFZ, jednak jeśli chcemy wykonać je prywatnie, kosztuje około 30-40 zł. Standardowo poziom stężenia hemoglobiny glikowanej u osób chorych na cukrzycę powinien być sprawdzany raz na 3 miesiące, lecz u pacjentów z ustabilizowanym przebiegiem choroby badanie wystarczy wykonywać co pół roku.Należy także pamiętać, że nie zastępuje ono codziennych pomiarów glikemii, a jedynie jest ich uzupełnieniem.

Hemoglobina glikowana – jakie są normy?

Z racji tego, że istnieje wiele różnych metod oznaczania hemoglobiny glikowanej, normy jej stężenia mogą różnić się w zależności od laboratorium, w którym wykonano badanie. Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego przyjmuje się następujące wartości dla chorych na cukrzycę:

  • dorośli – poniżej 7%,

  • dzieci i młodzież – do 6,5%,

  • kobiety w ciąży– do 6% (jeśli nie występuje ryzyko hipoglikemii),

  • kobiety planujące ciążę – 6,5%,

  • osoby starsze cierpiące na choroby współistniejące – 8 %.

U osób zdrowych stężenie hemoglobiny glikowanej powinno wynosić 5 %.

Obserwuj nas w
autor
Kinga Chęcińska

Kinga Chęcińska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko