Pacjenci.pl Zdrowie Hemorol – zastosowanie, działanie i skutki uboczne
pixabay.com

Hemorol – zastosowanie, działanie i skutki uboczne

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Czopki Hemorol są przeznaczone do leczenia, przede wszystkim objawowego, stanów zapalnych oraz żylaków odbytu. Ich specjalistyczny skład pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz wspiera codzienne funkcjonowanie pacjenta. Hemorol jednak, przede wszystkim ze względu na bezpośrednie działanie na błony śluzowe odbytu powinien być stosowany ostrożnie. A jak? Tego między innymi dowiesz się, czytając niniejszy artykuł. Zawarliśmy w nim szereg najważniejszych informacji, dotyczących leczenia przy pomocy Hemorolu – nie tylko dawkowanie i skład leku, ale także przeciwwskazania do jego stosowania oraz ewentualne skutki uboczne, które powinieneś znać, aby w przypadku ich wystąpienia móc odpowiednio zareagować. Zachęcamy do uważnej lektury!

Hemorol – charakterystyka i zastosowanie

Główną substancją zawartą w czopkach Hemorol jest benzokaina, wykazująca działanie miejscowo znieczulające oraz wyciągi z ziela żarnowca, kory kasztanowca, kłącza pięciornika i ziela krwawnika. Rośliny te w odpowiedniej formie podane wspierają układ krwionośny oraz wpływają na proces regeneracji tkanki błony śluzowej, sprawiając, że staje się ona bardziej elastyczna i odporna na uszkodzenia mechaniczne.

W związku ze swoim składem i działaniem Hemorol stosowany jest w przewlekłych stanach zapalnych błony śluzowej odbytu oraz w podrażnieniach i pęknięciach śluzówki. Jego działanie pozwala na minimalizowanie objawów, towarzyszącym pacjentowi cierpiącemu na żylaki odbytu. Hemorol zmniejsza ból, zwłaszcza podczas wypróżniania, działa przeciwzapalnie, ściągająco i rozkurczająco.

Hemorol – ostrzeżenia i środki ostrożności

Jak każdy inny lek, również Hemorol posiada szereg przeciwwskazań do stosowania. Ze względu jednak na to, iż raczej nie przenika lub przenika w niewielkim stopniu do układów organizmu innych niż dolny odcinek układu pokarmowego, przeciwwskazań jest niewiele. Oto najważniejsze z nich:

  • uczulenie pacjenta na którykolwiek ze składników leku (warto zwłaszcza z lekarzem zastanowić się nad ziołami zawartymi w składzie),

  • choroba nowotworowa jelita grubego,

  • wiek poniżej 18 lat,

  • ciąża lub karmienie piersią (wskazana jest konsultacja lekarska).

Podczas kuracji oraz przed jej zastosowaniem należy szczegółowo skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Szczególnie kontakt należy utrzymać w przypadku występowania guzków krwawniczych (tutaj ból powinien minąć po maksymalnie 10 minutach od aplikacji czopka). Jeżeli kuracja przy pomocy Hemorolu nie zadziała lub stan pacjenta się pogorszy, również konieczna jest ponowna wizyta lekarska.

W przypadku stosowania preparatów zawierających benzokainę możliwe jest wystąpienie wielu niepokojących objawów, które wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Zostaną one omówione w kolejnym podpunkcie.

Hemorol – stosowanie i działania niepożądane

Najczęściej zalecaną dawką leku Hemorol jest 1 czopek, aplikowany przed snem. Istnieje jednak wiele ciężkich przypadków, które wymagają nawet 3 dawek leku podawanych w mniej więcej równych odstępach czasu, 3 razy dziennie. Stosowanie czopków powinno mieć miejsce do ustąpienia dolegliwości, jednak nie dłużej niż przez okres 7 dni. Jeżeli stan pacjenta, przyjmującego Hemorol, nie poprawi się w tym czasie lub pogorszy, należy zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Czopki Hemorol mogą wywołać szereg działań niepożądanych i większość z nich wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Są to między innymi:

  • methemoglobinemia (przede wszystkim w reakcji na benzokainę), dająca objawy takie jak: bladość lub szaroniebieski odcień skóry, warg i płytek paznokci, duszność, zmęczenie, bóle i zawroty głowy oraz zaburzenia pracy serca,

  • reakcje nadwrażliwości takie jak: duszność, zapaść naczyniowa i wstrząs anafilaktyczny (który może prowadzić do śmierci, jeśli nie zostaną na czas podjęte odpowiednie działania).

Pamiętaj, aby przed przyjęciem leku nie tylko skonsultować się szczegółowo z lekarzem lub farmaceutą, ale także, aby przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania!

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko