Pacjenci.pl Zdrowie Ibupar – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/termometr-lek%C3%B3w-tabletek-medycyna-1539191/

Ibupar – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

19 marca 2022
Autor tekstu: Paulina Piziorska

Ibupar – charakterystyka i zastosowanie

Lek Ibupar zawiera substancję czynną o nazwie ibuprofen. Jest on zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych – zaraz po antybiotykach, jest to druga grupa najczęściej stosowanych przez nas leków. Ibupar dzięki zawartości wspomnianej substancji czynnej doskonale radzi sobie z gorączką i umiarkowanym bólem różnego pochodzenia jak: bóle głowy, zębów czy bóle menstruacyjne, bóle mięśniowe oraz kostno-stawowe. Przyniesie również ulgę w przypadku nerwobóli, bóli pourazowych oraz tych wynikających z chorób reumatycznych.

Ibupar jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Mimo że jest dostępny bez recepty, nie oznacza to wcale, że stosowanie go nie wiąże się z występowaniem różnego rodzaju skutków ubocznych. By zażywanie leku Ibupar było bezpieczne, należy bezwzględnie zapoznać się z opisem przeciwwskazań do stosowania oraz składem leku, by uniknąć ewentualnej reakcji alergicznej. W niniejszym artykule dowiesz się, kiedy bez obaw możesz stosować lek Ibupar, a kiedy warto jednak zasięgnąć porady lekarza. Zapraszamy do uważnej lektury!


Jeżeli zatem od czasu do czasu zmagasz się z różnego rodzaju bólem lub gorączką, to lek Ibupar będzie dobrym wyborem. W dalszej części artykułu dowiesz się, czy możesz go stosować bez obaw.

Ibupar – ostrzeżenia i środki ostrożności


Stosowanie leku Ibupar jest niewskazane i wymaga konsultacji z lekarzem oraz zachowania wszelkich środków ostrożności, gdy pacjent/ka:

·        wykazuje lub wykazywał wcześniej reakcje alergiczne na którykolwiek ze składników leku lub inne podobne im substancje,

·        cierpi na ciężką niewydolność wątroby, nerek bądź serca,

·        cierpi, bądź w przeszłości cierpiał, na chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy,

·        zaobserwował kiedykolwiek objawy alergii w postaci astmy oskrzelowej, kataru bądź pokrzywki po przyjęciu innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych,

·        cierpi na skazę krwotoczną,

·        jest w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze,

·        przyjmuje inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

undefined

Zaleca się również uwzględnić inne środki ostrożności podczas stosowania leku. Nie należy stosować leku Ibupar równocześnie z alkoholem, lekami przeciwzakrzepowymi jak i moczopędnymi. Podczas stosowania leków zawierających kwas acetylosalicylowy należy pamiętać, by odstęp czasowy pomiędzy lekami wynosił co najmniej 30 minut.

undefined

Lek Ibupar jest doraźnie stosowanym środkiem pomocniczym w przypadku bólu i gorączki, co oznacza, że nie powinniśmy przyjmować go długotrwale ani w większej ilości niż zakłada producent. Raczej nie doprowadzimy do poważnych uszkodzeń narządów, jednak możliwe jest wystąpienie bólu brzucha, nudności czy biegunki.

Konsultacja z lekarzem staje się niezbędna, gdy zaobserwujesz u siebie poniżej opisane objawy, należące do najbardziej charakterystycznych w przypadku zbyt długiego przyjmowania leku. Należą do nich:

·        ból brzucha, wymioty, zaparcia lub biegunka,

·        krew w stolcu,

·        zaburzenia widzenia, bóle i zawroty głowy, uczucie dezorientacji bądź stan nadmiernego pobudzenia, szumy uszne,

·        wysypka.

Ibupar – stosowanie i działania niepożądane


Jeżeli nie widzisz przeciwwskazań i potrzebujesz szybkiej ulgi w bólu, pamiętaj o prawidłowym zastosowaniu leku. Lek Ibupar jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci po 12. roku życia. Tabletkę należy popijać wodą, podczas posiłku lub po jego spożyciu.

Dawka początkowa wynosi 1-2 tabletki (200 – 400 mg), którą można powtarzać nie częściej niż co 4 - 6h. Nie należy przyjmować więcej niż 6 tabletek na dobę ani stosować leku dłużej niż przez okres 3 dni. Pamiętaj, by skonsultować się z lekarzem w przypadku, gdy ból staje się przewlekły.

Ibupar, jak każdy inny lek, nawet prawidłowo stosowany, może wywołać działania niepożądane. Do najczęstszych z nich należą:

·        wysypka, pokrzywka,

·        zmniejszenie łaknienia,

·        obrzęki,

·        ból brzucha, zgaga, nudności, biegunka,

·        zawroty głowy,

·        nieżyt nosa,

·       kołatania serca, nadciśnienie tętnicze.

Obserwuj nas w
autor
Paulina Piziorska

Paulina Piziorska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko