Pacjenci.pl Zdrowie Kamica żółciowa - przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Kamica żółciowa - przyczyny, objawy, leczenie

19 marca 2022
Autor tekstu: Gracjana Gronowska

Czym jest kamica żółciowa?


Istotą kamicy żółciowej jest tworzenie się w pęcherzyku żółciowym lub w drogach żółciowych złogów, nazywanych potocznie kamieniami. Nie do końca wiadomo, dlaczego złogi powstają w organizmie człowieka. Obecnie uważa się, że duży wpływ na powstawanie kamicy żółciowej ma zagęszczenie i zastój żółci. Znajdujące się w niej cholesterol i barwniki żółciowe odkładają się pod postacią złogów, przez co zaczynają drażnić błonę śluzową pęcherzyka. W ten sposób dochodzi do powstania stanu zapalnego i rozpoczęcia wydzielania wapnia, które odkłada się w kamieniach, powodujących hamowanie prawidłowego przepływu żółci (która stanowi niezbędny element w prawidłowym procesie trawienia). Ze względu na to, nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawić się najczęściej bezpośrednio po spożyciu pokarmów ciężkostrawnych. Z powodu zastoju żółci dochodzi do rozciągnięcia ściany pęcherzyka żółciowego. Zablokowanie to najczęściej skutkuje gwałtownym atakiem w postaci kolki.

Skutki jakimi grozi kamica żółciowa


Żółć może uwolnić się podczas przesuwania się kamienia żółciowego, na skutek czego najczęściej dolegliwości bólowe ustępują. Niestety mimo zniknięcia doznań bólowych, mogą powracać one w każdej chwili, uprzykrzając nasze funkcjonowanie. Gdy dojdzie do zaklinowania szyjki pęcherza lub całego przewodu żółciowego przez kamień, dochodzi do narastania zastoju żółci w pęcherzyku. Ta z kolei, poprzez nieustanne drażnienie błony śluzowej, wywołuje ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. Z tego powodu, najczęstsze objawy jakie prezentuje kamica żółciowa to długotrwały i stale utrzymujący się ból, wrażliwość na ucisk w okolicy podżebrowej oraz gorączka.  Wymienione objawy mogą ustąpić samoistnie w sytuacji, gdy żółć znajdzie drogą ujścia, na skutek przesunięcia się kamienia. Jednak w momencie, gdy stany zapalne powtarzają się często, może dojść do przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego, które najczęściej skutkuje licznymi powikłaniami. Do najczęstszych z nich należą ropniak, perforacja pęcherzyka żółciowego oraz zapalenie otrzewnej, które wymagają zastosowania metod chirurgicznych. Za powikłania mogące pojawić się na skutek przewlekłej kamicy żółciowej, uważa się również kamicze zapalenie dróg żółciowych, mechaniczna żółtaczkę w kamicy przewodowej, odleżyny powodujące powstawanie przetok pęcherzykowo-jelitowych, zapalenie trzustki oraz podwyższone ryzyko zachowania na nowotwór pęcherzyka żółciowego.

Kamica żółciowa a leczenie


Główne metody leczenia kamicy polegają na zastosowaniu metod chirurgicznych. W przypadku kamicy żółciowej operacja polega na usunięciu pęcherzyka żółciowego, co nazywa się cholecystektomią. Zabieg ten najczęściej wykonuje się laparoskopowo. Pozostałe metody leczenia opierają się o farmakoterapie, w przypadku której, choremu podawane są leki zawierające kwas ursodezoksycholowy, będący składnikiem żółci. Metody te są jednak uważane za mało skuteczne, zwłaszcza w przypadku zaawansowanej kamicy żółciowej. Niekiedy stosowane są również leki przeciwbólowe, rozkurczowe oraz antybiotyki. Ze względu na to, że kolki i pozostałe objawy mogą pojawić się w przypadku spożycia ciężkostrawnych, tłustych pokarmów, zalecane jest stosowanie tzw. diety wątrobowej. Obejmuje ona wykluczenie potrwać przygotowywanych w głębokim tłuszczu oraz duszonych w sosach. Do picia zalecana jest woda oraz napary herbat, które należy przyjmować między posiłkami i nie popijać w trakcie jedzenia. Nie zaleca się również spożywania dań odgrzewanych i długo przechowywanych w lodówce. Za pomocne metody domowej w leczeniu kamicy żółciowej uważa się spożywanie środków o działaniu żółciopędnym, takich jak kwiat jarzębiny i kocanku, ziele rdestu ptasiego, połonicznika i dziurawca oraz owoc czarnego bzu.

Obserwuj nas w
autor
Gracjana Gronowska

Gracjana Gronowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko