Pacjenci.pl Zdrowie Kwasy żółciowe – badania, normy, interpretacja wyników
pixabay.com

Kwasy żółciowe – badania, normy, interpretacja wyników

22 grudnia 2020
Autor tekstu: Kinga Chęcińska

Kwasy żółciowe – rola w organizmie

Kwasy żółciowe to organiczne kwasy, które powstają w wątrobie w wyniku reakcji rozkładu wewnątrzustrojowego cholesterolu, a następnie gromadzą się w pęcherzyku żółciowym. Podczas posiłków pęcherzyk opróżnia swoją zawartość do przewodu pokarmowego, umożliwiając kwasom dotarcie do dwunastnicy. Odpowiadają one za trawienie lipidów, wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K), eliminację nadmiaru cholesterolu z organizmu oraz wspomaganie funkcji jelit, a po wykonaniu swoich zadań w 95 % wchłaniane są zwrotnie z powrotem do krwi. Ich nieprawidłowy poziom wiąże się z upośledzeniem czynności wątroby i jest stanem niezwykle groźnym dla zdrowia.

Kiedy należy badać poziom kwasów żółciowych?

Badanie poziomu kwasów tłuszczowych wykonuje się przede wszystkim w diagnostyce cholestazy, czyli tzw. zastoju żółci, który może być spowodowany czynnikami genetycznymi, przyjmowaniem niektórych leków i działaniem substancji toksycznych lub pojawić się na skutek chorób wątroby.Ponadto badanie kwasów tłuszczowych pomocne jest w diagnostyce dolegliwości takich jak marskość wątroby, nowotwór wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, kamica żółciowa, zakrzepica żyły wrotnej oraz choroba Wilsona.

Kwasy żółciowe – przebieg badania

Badanie kwasów żółciowych wykonuje się na podstawie próbki krwi pacjenta. Należy się na nie zgłosić się w godzinach porannych (od 7:00 do 10:00), będąc na czczo. Oznacza to, że pacjent na 12 godzin przed wizytą w laboratorium nie powinien spożywać posiłków ani pić napojów innych niż woda. Badanie polega na jednorazowym pobraniu krwi z żyły łokciowej, a jego koszt wynosi ok. 40 zł. Wyniki otrzymujemy już w następnym dniu roboczym.

Kwasy żółciowe – interpretacja wyników

Zakres norm poziomu kwasów tłuszczowych we krwi może się różnić w zależności od laboratorium, w którym zostało wykonane badanie, dlatego podczas interpretacji wyników każdorazowo należy sugerować się wartościami określonymi przez konkretną placówkę. Standardowo przyjmuje się, że poziom kwasów tłuszczowych nie powinien przekroczyć 5-10 mmol/l .

Obserwuj nas w
autor
Kinga Chęcińska

Kinga Chęcińska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja