Leki cukrzycowe – jakie leki są dostępne na rynku? Jak wygląda leczenie?
Leki cukrzycowe – jak wygląda leczenie?
W leczeniu choroby, jaką jest cukrzyca, wykorzystywane są leki, których zadaniem jest obniżenie glikemii. Leki te różnią się od siebie i działają w różny sposób. O tym, jaki rodzaj leku na danym etapie leczenia należy wdrożyć, decyduje lekarz, opierając się o wyniki badań pacjenta – odsetka hemoglobiny glikowanej.
Lek cukrzycowy działa w ten sposób, że metformina pobudza wrażliwość tkanek na działanie endogennej insuliny, pochodne sulfonylomocznika intensyfikują wydzielanie insuliny przez trzustkę, a flozyny pozwalają na wydalanie nadmiaru cukru z organizmu wraz z moczem w bezpieczny sposób.
Poszczególne leki cukrzycowe powinny być wprowadzane do leczenia cukrzycy w odpowiedniej kolejności oraz być ze sobą odpowiednio łączone. Często zdarza się, że chorzy muszą przyjmować leki z 2-3 grup terapeutycznych. W sytuacji, gdy doustne leki cukrzycowe przestają być skuteczne w kontrolowaniu glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2, lekarz wprowadza do leczenia insulinę.
Leki cukrzycowe – jakie są dostępne na rynku farmaceutycznym?
-
metformina – umożliwia wykorzystanie insuliny wydzielanej przez trzustkę, dzięki zwiększeniu wrażliwości tkanek na ten hormon.
Preparaty z metforminą: Etform, Formetic, Metifor, Siofor, Avamina, Glucophage, Metformax, Metfogamma, Metformin, Symformin.
-
pochodne sulfonylomocznika – pobudzają komórki beta trzustki do większego wydzielania insuliny.
Preparaty z pochodnymi sulfonylomocznika: Glimepiride, Glimorion, Diaryl, Glitoprel, Pemidal, Avaron, Glidiamid, Glibetic, Amaryl, GlimeHexal, Symglic.
-
inhibitory alfa-glukozydazy – hamują proces trawienia węglowodanów poprzez spowolnienie wchłaniania się węglowodanów z jelita cienkiego.
Preparaty z inhibitorami alfa-glukozydazy : Glucobay, Adeksa.
-
agoniści receptora GLP-1 – zwiększają insulinowrażliwość, hamują proces opróżniania żołądka.
Leki z tej grupy to: Luxumia, Byetta, Saxenda, Trulicity, Ozempic, Budureon, Victoza.
-
inhibitory DPP-4 – zwiększają wydzielanie insuliny z trzustki, zmniejszają ilość wchłanianych węglowodanów oraz zmniejszają ilość glukozy wydzielanej przez wątrobę.
Leki z tej grupy: Galvus, Trajenta, Vipidia, Januvia, Ristaben.
-
agoniści PPAR-y – zwiększają wrażliwość tkanek obwodowych na insulinę.
Preparat: Pioglitazone.
-
inhibitory SGLT-2 – usuwają nadmiar cukru z krwi do moczu, nie uszkadzając przy tym nerek.
Preparaty: Jardiance, Steglatro, Forxiga, Invocana.
-
insulina – jest wprowadzana do leczenia cukrzycy typu 2, gdy leki doustne nie są wystarczające, a poziom cukru we krwi nadal jest za wysoki.
Leki na cukrzycę – kiedy należy je przyjmować?
Cukrzyca typu 2 jest chorobą o charakterze postępującym. Zazwyczaj w początkowej fazie leczenia do wyrównania glikemii wystarczająca okazuje się dieta, natomiast po pewnym czasie konieczne jest wprowadzenie farmakoterapii w postaci np. stosowania metforminy. W miarę rozwoju choroby ten lek cukrzycowy przestaje być skuteczny, wówczas lekarz wprowadza do terapii preparaty o innych mechanizmach działania.
Zmiana leków pozwala utrzymać glikemię w granicach normy, oddziałując na nią z różnych stron. Jednocześnie daje to możliwość odsunięcia w czasie konieczności stosowania insuliny, która jest lekiem stosowanym zarówno w cukrzycy typu 1, jak i typu 2.
Wszystkie leki cukrzycowe należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, który dostosował ich rodzaj i dawkę do etapu rozwoju choroby.
Wskaźnikiem skuteczności leczenia jest hemoglobina glikowana. Jeśli jej poziom utrzymuje się w granicach normy (poniżej 8%) oznacza to, że leczenie jest prowadzone poprawnie. Kiedy poziom hemoglobiny przekracza normę pomimo stosowania zalecanej diety i przyjmowania przepisanych przez lekarza leków, wówczas należy rozważyć zintensyfikowanie terapii.