Leki przeciwpadaczkowe – działanie, dobór, skutki uboczne

Leki przeciwpadaczkowe – działanie, dobór, skutki uboczne
pixabay.com
Autor Marcelina Dzięciołowska29.03.2021

Leki przeciwpadaczkowe to grupa preparatów służących do walki z padaczką, zwaną także epilepsją. Choć padaczki nie da się całkowicie uleczyć, to można zminimalizować ryzyko wystąpienia ataku oraz jego skutki. Jakie są dostępne rodzaje leków przeciwpadaczkowych? Czy mogą one powodować wystąpienie skutków ubocznych? 

Leki przeciwpadaczkowe – czym są?

Leki przeciwpadaczkowe minimalizują możliwość wystąpienia ataku padaczki oraz łagodzą jego ewentualne objawy. Padaczka to schorzenie neurologiczne, polegające na nieprawidłowości w przekazywaniu impulsów elektrycznych między komórkami nerwowymi. Neurony wywołujące napady padaczki są zbudowane w taki sam sposób, jak zdrowe neurony z tą różnicą, że ich właściwości bioelektryczne nie działają właściwie. Przez to dochodzi do wyładowań w różnych częściach mózgu, a najczęściej w płatach czołowym lub skroniowym.

Jak działają leki przeciwpadaczkowe?

Leki przeciwpadaczkowe mogą działać na dwa sposoby w następujący sposób:

  • stabilizacja błon komórkowych neuronów, co przeciwdziała rozprzestrzenianiu się impulsów;
  • przywracanie równowagi pomiędzy neuroprzekaźnikami zarówno pobudzającymi i hamującymi.

Stabilizacja błony komórkowej poprzez blokadę prowadzi do tego, że neurony są niezdolne do depolaryzacji. Nie przekazują zatem między sobą informacji, ponieważ nie posiadają zdolności wywoływania potencjału czynnościowego.

Działanie leków przywracających równowagę neuroprzekaźników polega na zwiększaniu ilości GABA – substancji będącej neuroprzekaźnikiem zatrzymującym przewodzenie impulsu.

Leki przeciwpadaczkowe – kiedy rozpocząć farmakoterapię?

Jeden odosobniony atak padaczki nie świadczy o konieczności podania leku przeciwpadaczkowego. Aby ocenić prawdopodobieństwo ryzyka, że atak powróci, należy przeprowadzić badania rezonansu magnetycznego mózgu lub EEG. Jeśli wyniki tych badań sygnalizują możliwy nawrót choroby możliwe, że zajdzie konieczność rozpoczęcia leczenia farmakologicznego.

Jak odpowiednio dobrać leki przeciwpadaczkowe?

Leki przeciwpadaczkowe dobierane są przez specjalistów indywidualnie dla każdego pacjenta, po uprzednim przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego. Ich dobór zależny jest od wieku, płci, współistniejących chorób, przyjmowanych innych leków oraz od wyników przeprowadzonych badań (profil nerkowy, poziom elektrolitów, morfologia krwi, próby wątrobowe, poziom glukozy we krwi). Ważny jest także ogólny stan zdrowia pacjenta oraz to, czy umożliwia on wprowadzenie farmakoterapii. Leki przeciwpadaczkowe należy przyjmować systematycznie. Nie jest wskazane samodzielne zmienianie dawek lub zaprzestanie leczenia.

Leki przeciwpadaczkowe – możliwe skutki uboczne

Jak w przypadku każdych innych leków, tak i w przypadku stosowania leków przeciwpadaczkowych istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Rodzaj działań niepożądanych oraz ich nasilenie uzależnione są indywidualnie od pacjenta i reakcji jego organizmu na leki.

Jeśli leki przeciwpadaczkowe wywołają wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych, to zazwyczaj przebiegają one łagodnie. Najczęściej pojawiają się skutki uboczne w następującej postaci:

  • spowolnienie psychiczne,
  • nadmierne uspokojenie,
  • wahania nastroju,
  • dolegliwości żołądkowo-jelitowe,
  • zaburzenia pamięci,
  • problemy z koncentracją,
  • zawroty głowy.
Następny artykuł